E marte, 28.11.2023, 09:45 AM (GMT)

Albert Vataj: Thoma Turtulli, bamirësi i shquar që mbeti pa varr

Më 19 nëntor 1937 ndërroi jetë bamirësi i shquar, Thoma Turtulli. Ai, edhe pse nuk ka statujë apo monument që ta përkujtojnë, atë e lanë edhe pa varr. Por vepra e tij e humanitetit është ende ndër thesaret e Korçës, është e ngulitur thellë në shpirtin e qytetit, në themelet e asaj përjetësie që mbeti i vetmi dhe më i epërmi shpërblim për të...

Edison Ypi: Mbreti i Panairit

Të jetë për mua, unë i bie shkurt. Nxjerr një VKM (Vari Këmborën Mushkës) për të zgjedhur Mbret të Panairit të librit Mitat Frashërin, dhe u kry. Por Mitati ka vdekur. E helmoi Sigurimi.Naim Frashëri, Fan Noli, Zef Serembja, Migjeni, që edhe ata e meritojnë të shpallen Mretër, edhe ata kanë vdekur...

Skender Jashari: Flamuri i Palestinës, si flamuri i ISIS-it!

Që nga 7 tetori kur organizata terroriste islamike e Hamas-it, kreu sulme masive terroriste islamike kundër popullatës dhe vendbanimeve izraelite, kemi pa shumë protesta në mbështetje të kësaj organizate terroriste islamike. Natyrisht shtetet perëndimore, e kanë ndaluar çdo mbështetje publike të terroristëve islamik të Hamas...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XXIX)

Jemi në pragun e ngjarjeve historike të vitit 1923, per të cilat po punoheet me të gjitha mjetet nga fallsifikatorët e historisë me i fshij nga Historia!Pa Emnin e të Madhit Shqiptar Luigj GURAKUQI nuk ka Histori Shqipnia!...

Nue Oroshi: Sa herë që vjen dita e Flamurit

Sa herë që vjen dita e flamurit 28 Nëntori është një entuziazëm i madh tek ne shqiptarët. Është një entuziazëm për faktin se e kujtojmë me krenari dhe mallë atë ditë kur Shqipëria pas shumë shekujsh të robërisë otomane u ba shtet edhe pse i cunguar. Cungimin përveç luftërave politike dhe atyre diplomatike në të shumtën e rasteve ia bëm edhe...

Florim Zeqa: E vërteta tmerron dështakët politikë!

Në kohën nëpër të cilën po kalojmë si komb dhe si shoqëri njerëzore, më e vështirë është bërë të thuash të vërtetën sesa të këputësh çelik me dhëmbë! E vërteta vret më shumë se plumbi për politikanët e papërgjegjshëm, ndërsa kritika e shëndoshë është ilaçi më i mirë për reflektim dhe përmirësim të politikanëve të përgjegjshëm...

Idriz Zeqiraj: Shtabi i UÇK-së të LPK-së, listoi dhe ekzekutoi rivalët politikë!

Vërtet, po bëhen tri vite, që kur Gjykata Speciale e Kosovës, me seli në Hagë, ka arrestuar Hashim Thaçin dhe vetëm disa nga bashkëpunëtorët e tij në krime. Një vonesë e skajshme arrestimi, e pasuar nga stërzgjatja burokratike, hetimore dhe gjyqësore. Por edhe domëthënëse, sepse shqiptarët dhe bota po mësojnë se deri ku mund të arrijë...

Ndue Dedaj: Ora e pavdekësisë së Migjenit

Gjuha e relikteve duhet dëshifruar që të “thotë” atë që fjalët nuk e thonë dot të gjithën. Nëse ato i sheh si sende të vdekura, thjeshtë muzeale, atëherë nuk ke kuptuar thelbin. Te Migjeni të tërheqin dorëshkrimet e poezive e prozave, shënimet që lidhën me shërbesën si kryemësues në Pukë, letrat drejtuar miqve dhe familjarëve, fotografitë ...

Sami Islami: Pse injorohet Gjuha Shqipe

Derisa po ndiqja programe televizive, më ranë në sy një mori fjalësh dhe konstrukte fjalishë angleze të pëdoren gabim në mediat tona, si: “Habia e Bajden” (Top channel), “Porosia e Challet për Kosovarët” (RTK), “Haziri i gëzohet fjalëve të Challet!  “Ata që e blejnë një dyshek, marrin  një topper falas nga Comodita home”, “Çmime të lira...

Sejdi Berisha: Monolog te 'Blini i Poetit'

Pranë tejeJam duke t’i shikuar gjethet e verdhaQë nga vjeshta pak të kanë ngelurNë degët e praruaraMe fjalën e poetitMe dhembjet e njeriutMe lumturinëQë nganjëherë dot nuk arrihetE si t’ia bëjmë taniKur dimri s’na lë të jemi bashkëPo të rrija pranë tejeAcari m’i ngrinë duartE m’i skuq faqet e thata...

Albert Zholi: Në ditën e dytë të Panairit të Librit “Tirana 2023”

Dita e dytë e panairit të librit sipas botuesve ka rezultuar i suksesshëm.  Sipas tyre theksohet se numri i vizitorëve që në orët e para të mëngjesit ishte i kënaqshëm çka e vërtetojnë këtë fakt. Por risia qëndron tek pjesëmarrja apo rritja e vizitorëve të rinj. Në dy panairet e fundit ndryshe nga 20 panaire më parë numri i të rinjve që e vizitojnë...

Florim Zeqa: Kuvendi i zarfeve dhe aklamacionit!

Përderisa shprehja e lirë dhe respektimi i mendimit të tjetrit janë parim bazë i demokracisë, e drejta për të zgjedh dhe për të qenë i zgjedhur janë parime bazë të Kuvendit Zgjedhor të një partie politike...

Kalosh Çeliku: Bërlloku te pragu i derës

Fatkeqësisht, ndaj Zotit: apo partive politike, kemi mjete të informacionit, gazeta dhe portale elektronike me thasë në shërbim të pushtetit ende ish jugosllav. Mos them: në Facebook, dhe Instagram të këtij të sotshmit në Maqedoninë e Veriut. Që, nuk e dinë ku e kanë kryet, e ku i kanë këmbët përpjetë në “hava” (Qiell). Mos e them për...

Kozma Gjergji: Kërkimtari erudit

Një nga gëzimet e veçant që kam përjetuar së fundmi ka qenë dhurimi nga Prof. Dr. Eshref Ymeri i kryeveprës së tij "Fjalor Frazeologjik i Gjuhës Shqipe". Shtangesh me fuqinë mbinjerëzore të Autorit për një realizim të tillë kaq vëllimor e thellësisht shkencorë, shto dhe fjalorët frazeologjikë...

Ekspozitë me veshje tradicionale kombëtare të komuniteteve që jetojnë në Kosovë

Të shtunën në Bibliotekën Kombëtare  “Pjetër Bogdani” të Kosovës do të hapet ekspozita kolektive me titull “Ekspozitë me veshje tradicionale shqiptare dhe kostumet tradicionale të komuniteteve që jetojnë në Kosovë”. Kjo ekspozitë ka për qëllim prezantimin e kostumeve tradicionale kombetare të pakicave që jetojnë në Kosovë...

Sabile Basha: Intelektuali e atdhetari Jahja Fusha (1919-1944)

Intelektuali e atdhetari Jahja Fusha u lind më 27 dhjetor, 1919 në Podujevë. Ishte i biri i Sahitit dhe nënës Shehide. Jahjaja i vogël u rrit e u edukua në një familje të brumosur me taban kombëtar. Vinte nga një familje e pasur llapjanë, dhe kontaktin e parë me Abetaren shqipe  e pati në familjen e tij, ngase dihej se babai i tij, veq librave të...

Edison Ypi: Katër dromca nga Kosova

Fill pas bombardimeve. Në hymje të Shtimjes. Mëngjez herët. Mjegull. Gërmadha shtëpish gjithandej. Te një lavazh, ulur, mbështetur pas muri, pronari dhe njëkohësisht puntori i lavazhit, ndjen zhurmën e makinës që afrohet. Çohet. Hedh një vështrim mua dhe makinës. Nis punën me la makinën. I dridhen duart...

Ndue Dedaj: Rrugët e reja (të vjetra) shqiptare

E para ishte Rruga e Kombit, që e mori këtë emër ngaqë ndërlidhte Tiranën me Prishtinën, trojet shqiptare që i kishte ndarë një kufi politik aspak i drejtë, i vënë nga Fuqitë e Mëdha me 1913, që besoje se duhej të kishte rënë në vitin 1999. E nëse ndarja pati ndodhur me copëtim territoresh, bashkimi le të vijë përmes integrimit kulturor, ekonomik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora