E hene, 26.07.2021, 11:35 PM (GMT+1)

Idriz Zeqiraj: Prof. Dr. Sali Berisha - Kurban i Kosovës!

Kur disa zyrtarë të lart të administratës Trump, po nxitonin të bënin disa marrëveshje të ngutshme, në mes të Kosovës dhe të Serbisë, duke përdorur edhe harta dhe vijëzime kufijësh, një letër interesante, e hartuar nga miq të Rugovës dhe të Kosovës, përsonalitete të njohura, në Amerikë e përtej, iu drejtuan presidentit Trump...

Tetova News: Intervistë me Prof. Xhelal Zejnelin

Gjendja nuk është e mirë. askush nuk di të tregojë në janë shqiptarët ende në fazën e tranzicionit, apo e kanë tejkaluar atë. Midis partive politike shqiptare, sidomos në Shqipëri, kemi një polarizim të skajshëm, si në asnjë vend tjetër të gadishullit. Udhëheqësit politikë më të lartë të Shqipërisë, si të shumicës parlamentare...

Florim Zeqa: Ku ka zë nuk është pa gjë!

Sikurse që askush nuk mund ta mohoj helmimin e qytetarëve të Deçanit, nuk mund ta mohoj as mosinteresimin e kryeministrit Kurti për shëndetin e qytetarëve të vendit. Sikurse që janë të arsyeshme hipotezat e helmimit të rreth 1500 qytetarëve të Deçanit, të arsyeshme janë edhe hipotezat e qëndrimit të Albin Kurtit në Greqi...

Luan Kalana: Lexonjesit dhe Shkronjesi-model ne shoqeri

-Nje lidhje mendore ,pjese e nderm-jete shoqerise reale dhe e miqesise vrituale ne rjetet sociale,te nje familje te madhe ,ndersocialete gjere pa kufij kombetare dhe idesh ,me Prinder te vetem:-“LIBRIN”-shkrimet,krijimet letarae ne proze...

Frank Shkreli: Del në pension Dalip Greca, Kryeredaktori i Diellit

Me ftesën e Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA kënaqësi të merrja pjesë në darkën solemne që kjo organizatë historike e shqiptarëve të Amerikës organizojë në nderim dhe respekt të Editorit të Diellit z.Dalip Greca me rastin e daljes së tij në pension.Siç dihet, z. Greca për 12 vjet udhëhoqi me profesionalizëm...

Blerim Latifi: Dita e zezë e 13 korrikut

Për të gjithë ata që duan ta deformojnë historinë dhe ta minimizojnë figurën historike të Azem Bejtës, kapedanit të maleve të Kosovës, ja faktografia e dhënë nga njëri prej historianëve më kompetentë ndërkombëtarë të Ballkanit, Oliver Jens Schmitt, në librin e tij më të fundit "Ballkani në shekullin XX...

Edison Ypi: Lubinja

Lubinja, 5 kilometra nga Gramshi, mbi faqe mali.Katundet e tjerë andej rrotull, Mollas, Drithas, Dardhas, Guras, etj, emra që ua vuri kurvi në vend të emrave të vjetër, ta shpifin, janë emra për ibret, duken si depo kooperative.Katundet e tjerë kanë lapidarë, kanë përkujtimore, flasin për luftën, mburren se kanë kaq e aq Dëshmorë...

Idriz Zeqiraj: Njohja dhe bashkëpunimi me Dr. Berishën

Prof. Dr. Sali Berishën e njoha në vitet `70-a, kur isha student në Universitetin e Tiranës. Dr. Berisha ishte pedagog në Fakultetin e Mjeksisë dhe Dr. specialist në Spitalin nr. 1. Gazeta jonë "Studenti", komunikonte shpesh me stafin universitar dhe të bisedosh me Dr. Berishën, ishte privilegj dhe kënaqësi e veçantë...

Fahri Xharra: Teki Dervishi - I përndjekur edhe në Parajsë

Me sa dhimbsuri flasim për kohërat që nuk linin të shprehnin atë që donim , atë që të gjithë e mirëprisnim dhe qoft mëshehtas apo haptass e lexonim, atë që ngriste rrënqethje trupi dhe besa edhe injorim nga “ shoqëria “ e kohës. Por Kalosh Çeliku në një shkrim të tij shkruan : Teki Dervishi, i përndjekur edhe në parajsë. Po si ore...

Kastriot Dervishi: Jusuf Vrioni - Mbrëmja kur u përmbys jeta ime

Jusuf Vrioni (1916-2001) ishte ndër intelektualët e shumtë që regjimi komunist arrestoi e burgosi sapo mori pushtetin. Pjesa e mëposhtme është marrë nga libri i tij me kujtime dhe tregon si u arrestua në vitin 1947. Fotoja tregon Vrionin në hetuesinë e Tiranës...

Timo Mërkuri: Aristokracia ‘’Çenko’’ e këngës

Kur flasim për  identitetit tonë kombëtar, dytipare kryesore janë ato që  e bëjnë të dallueshëm kombin tonë nga popujt e tjerë kunjera[1] prej tyre është “iso-polifonia”, lindur në hershmërinë e formimit të etnitetit. Isopolifonia ka origjinën nga ligjërimet mortore, por  të  kënduarit e kësaj gjinie arti me nivel të lartë artistik...

Frrok Vukaj: Martinajt e Tropojës në New York e pinjolli Lush Pepa

Kur kalon nga Qafa e Kolçit e zbret  për në Nikaj-Mertur, çdo udhëtari i dalin para sysh pamje përrallore në çdo stinë: majat e larta e kreshtat e maleve shumicën e kohës të zbardhura me borë, pyjet e paanë të rritura shumë vitet e fundit, rupat e livadhet e gjelbëruara, prozhmet me lajthi e kashnjetet me gështenja e arra, pemëtoret e...

Fritz Radovani: At Meshkalla - Art e moralitet

Për me mbërrijtë sadopak e me kuptue se kush ishte Pader Mëshkalla në art, mjafton me lexue një artikull të Tij që kishte titullin: “Art e moralitet”, botue në gazetën e përdyjavëshme “Tomorri i vogël”, në Tiranë, me 15 gusht 1942. Artikullin e përfundon kështu: “Kush mbjellë erë, korrë stuhi, thotë një proverb i huej!”. Ai që e lexon tashti...

Fahri Xharra: Mos po perëndon dielli i shqiptarëve?

Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shteteve te civilizuara për të pasur pak mirësi për ne,  për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të ndërhyjmë në punët e të tjerëve. Jemi ende në gëzhojën tonë dhe gjithsesi duhet ta ruajmë vetveten e të mos biejmë pre e ndikimeve...

Ago Nezha: Albert Zholi, maratonomaku i letërsisë

Albert Zholi, heshtazi pa bubullima e vetëtima siç lëshojnë disa krijues të ditëve të sotme të demokracisë, ka shkruar jo pak, por plot 22 libra, duke filluar nga monogra fi të, tregimet, publicistikë, intervista, romane e deri te eset. Ai ka ditur të trokasë në të gjitha portat e krijimtarisë me një “tufë çelësash” në dorë dhe ka gjetur...

Ndue Dedaj: Mirdita në Arkivin e Vatikanit

Më 14 korrik 2021, në Akademinë e Shkencave, Tiranë, paraqitet libri “Mirdita në Arkivin e Propagandës Fide në shekujt XVII-XX” (“Shoqata e Jezuitëve”, Tiranë 2020), shqipëruar dhe përgatitur për botim nga Arben Ndreca, që ka botuar përkthime nga letërsia amerikane, angleze, ruse dhe kroate, si dhe kontribute origjinale në...

Florim Zeqa: Ngulfatja e shpirtit për së gjalli!

“Nuk botohet kjo!”, ishte përgjigja e shkurtër e një portali pas shkrimit sa monumental, po aq profetik të datës 19.02.2020, me titull; “LVV+LV apo lista me 3V nuk janë formula ç’kapjses së shtetit!” Siq duket nga ky moment u mbyllën dyert për shkrimet e mia në këtë portal pas një bashkëpunimi 10 vjeçar!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora