E shtune, 23.09.2023, 04:45 AM (GMT+1)

Sotir Athanasi: Enigma e një romance Orjentale

Grupi i vizitorëve nga Athina mbërrijti në dalje të Xhamisë Blu. Gratë, kishin dorëzuar tashmë shamitë e kokës që iu dhanë drejtuesit në hyrje për të respektuar ritin fetar dhe ishin ende këmbëzbathura. Nxorën nga qeset e celofonit sandallet dhe nisën t'i veshin për të zbritur shkallët e shumta. Zhytja ende në atë mpirje që sjell perceptimi...

Florim Zeqa: ‘Supermani’ i bashkësisë së vogël shqiptare!

Dialogu i Brukselit i filluar si “teknik”, brenda pak muajsh ishte kthyer në dialog politik për pakicën serbe në Kosovë i cili po vazhdon edhe në ditët e sotme. Procesi i gjatë negociatorë në dialogun e Brukselit është kthyer në gogol për politikanët dhe një enigmë e madhe për Kosovën e lirë, të pavarur dhe njohur ndërkombëtarisht...

Gazeta Dielli (1989) për poezinë e Rudolf Markut

Shkurt, viti 1989:Po ngjitesha shkallëve të Bibliotekes Kombëtare, kur u ndesha përballë Nasho Jorgaqit, profesorin tim të letersisë Shqipe. Më ndalon. - E di se ‘’Dielli,, i Vatrës ka botuar diçka rreth teje?- më thotë, me një ton disi enigmatik.‘Dielli’ i Bostonit ishte njëra ndër gazetat që ruhej në Fondin e literaturës së ndaluar. Nuk lejohej ta merrnje pa patur autorizim. Por Vasilika Strakosha dhe Etleva Domi...

Visar Zhiti: Poezi dashurie në oborr

Nuk do ta besoja se ai takim aq i bukur, ashtu i natyrshëm do të ndodhte në Tiranë, në një lagje të zakonshme në oborrin e një shtëpie në mbrëmje.Aty është shtëpia botuese Berk dhe Znj. Anna Shkreli po na priste te porta. E para u fut Aida Baro, që do të drejtonte takimit, pastaj Eda ime dhe unë...

Enver Bytyçi: Demokracia shuhet edhe kur pushteti e media bëhen bashkë!

Mbrëmë thuajse të gjitha emisionet televizive të debatit e opinionit kishin në diksutim atë që tashmë e quajmë “çeshtja Beleri”! Në të gjitha rastet debati devijoi në kornizat e “patriotizmit” të shtirur. Madje edhe përkrahësit e Belerit ranë në kurthin e kësaj skeme, të përgatitur me shumë marifet nga vetë moderatorët...

Eshref Ymeri: Gjenerali që ia hoqi petën lakrorit rus

Ajo “peshorja tradicionale” e ka pasur dhe e ka  “selinë” para Kremlinit, në Sheshin e Kuq, ku çdo 9 maj transmetohen me bujë të madhe paradat ushtarake të ushtrisë ruse, me të cilat, në vetëdijen e naivëve perëndimorë dhe të rusomanëve të tjerë të Evropës, pa përjashtuar rusomanët shqiptarë, banda oligarkike...

Albert Zholi: Prof. Lush Susaj - Pajisjet e zyrave, zjarret dhe emërimet janë pjesë e korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë

Zjarret masive në mbarë Shqipërinë po tregojnë se Emergjencat Civile u gjetën të papërgatitura për situatën dhe ende me mjete të amortizuara.Por dhe pse situata është shqetësuese shqiptarët heshtin edhe pse ju digjen përpara syve pyjet, vreshtat, ullishtet, blegtoria dhe banesat.Këto janë disa nga problemet që Prof. Susaj ngre në këtë intervistë...

Kimete Berisha: Abracadabra - Albin Kurti ju zhduk nga faqja e dheut!

- Abraham Linkoln ka kujtuar se 'armiku shkatërrohet duke e bërë mik', e Albin Kurti nuk humb kohë në shndërrime të tilla, pasi që ka aftësi ta zhduk armikun.- Sot e këshilloi opozitën të sillen mirë, nëse nuk duan të zhduken.Nuk u tha: nuk do t'i fitoni zgjedhjet, por u tha 'do të zhdukeni'...

Albert Vataj: Franc Kafka i shkruan të dashurës, Felice Bauer, 27 maj 1913

Jemi kështu drejt fundit, Felice, me këtë heshtje më largon dhe e thyen shpresën time për të vetmen lumturi që më është e mundur mbi dhe. Por përse kjo heshtje e tmerrshme, përse asnjë fjalë e dëlirë, përse e torturon veten për javë të tëra për mua, dukshëm, në mënyrë kaq të hapur?...

Xhelal Zejneli: Barbaritë serbe ndaj shqiptarëve në vitet 1912-1913

Gjatë Luftës së Parë Ballkanike, më 23 dhe 24 tetor 1912, midis ushtrisë serbe dhe asaj turke u zhvillua beteja e Kumanovës. Sipas disa raporteve që i përmend në librin e vet publicisti vjenez Leo Frojndlih (Leo Freundlich, 1875-1953), pas fitores serbe në këtë betejë, ushtarët turq të vrarë janë varrosur në një gropë të përbashkët...

Kalosh Çeliku: Zgjidhja e problemit të Ballkanit nesër

Nuk është zgjidhje politike e Ballkanit me politikë Evropoiane të ndërkombëtarëve, as aleatëve historik të shqiptarëve. Aqmëpak, partive politike shqiptare: me këmbët dhe trutë në legen edhe sotekëajdite. Problem politik historik, të cilin nuk e kanë zgjidhur me shekuj.Nuk e them, për zgjidhjen e ?ështjes shqiptare. Luftërat ...

Ndue Dedaj: 'Autoportreti' i Pashk Përvathit, piktorit unik të vjeshtës

Piktorët zakonisht e lënë shëmbëlltyrën e vet në autoportrete, ai ato të Rembrandt-it, Vincent van Gogh-ut, Pablo Picasso-s etj., paçka se gjithnjë na është dukur e pamundur që ta zbërthejmë kodin piktorik të atij apo këtij piktori vetëm nga piktura. Arti i tyre e ka të ndryrë brenda pëlhurës misterin e krijimit. Pashk Përvathi nuk bën...

Sevdail Hyseni: Ujdia

Në takimin e BrukselitMidis palëve s’ka ujdi,Madje as MarrëveshjeMes Kosovës me Serbi. Kështu si ecën dialoguNjë hap para e dy prapa,Do të kemi vetëm sherrSe sa të mira nga Evropa..

Lutfi Alia: Imzot Mark Skura

Mendohet se ka lindur në Skuraj të Kurbinit në vitin 1593. Ishte frat i urdhërit françeskan. Fillimisht shërbeu ndihmësi i ipeshkëvit Gjon Kolesi dhe pas vdekjes së tij, u emërua Ipeshkëv i dioqezës se Arbërit (Albanisë), ku shërbeu deri në fund të vitit 1635 dhe ishte ipeshkëvi i fundit i kësaj dioqeze. Në një letër të 27 tetorit 1636, imzot Mark Skura shkruan...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (4)

Gijom Deping (1829-1901), studjues, anëtar i Shoqërisë së Gjeografisë së Parisit dhe korrespondent shoqatash gjeografike, autor i disa teksteve për historinë e ekspeditave detare, për figurat e shquara në lashtësi e në kohët moderne, etj. Në veprën e tij “Mrekullitë e forcës dhe të shkathtësisë, ushtrimet e trupit tek të Lashtët dhe tek Modernët”, e rëndit Skënderbeun ndër...

Blerim Latifi: Historiani britanik, whisky skocez dhe UÇK

Më ra këto ditë në dorë libri më i ri i historianit të njohur britanik Timothy Garton Ash, “Homelands - A Personal History of Europe”. Në këtë libër autori i trajton ngjarjet kryesore që shënojnë historinë europiane nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore deri në prag të agresionit rus në Ukrainë (2022)...

Visar Zhiti: Dhe u mblodhëm prapë

Do takoheshim paradite në baret jashtë te Pallati i Kulturës. Astrit Rama po na mblidhte, vinte nga Franca dhe s’ishim parë që nga epoka e burgut.Unë mbërrita i pari, kisha ngatërruar orarin. Ku të shkoja? Tryezat plot, lokalet të bukura si në metropol. Me to e kemi arritur Europën, thashë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora