E enjte, 24.06.2021, 07:41 AM (GMT+1)

Spica Mitalike: Censura

Të errëta pesimiste,Na kthehet censuraE kuqe komuniste ! Nuk mund ta gjeshAsnjë vend pune,Pa qenë në lidhjeMe kryetar komune ...

Fazli Maloku: Lot e gëzim bashkë

Ka disa ditë që Shtabi i Brigadës 153 E Zonës Operatie e Llapit, kishte zbritur nga fshati Zllash, ku e kishte selinë më heret, në fshatin Mramor të Prishtinës dhe është vendosur në Laggjën e Ramushve, fshat ky 6-7Km në lindje të Prishtinës. Grupe ushtarësh "elite"ka ca ditë që janë futur në...

Kalosh Çeliku: Uji flen – hasmi ende nuk flen

Im Atë, Emin Çeliku: Netëve të Dimrit Madh, pranë zjarrit me flakë në oxhak, më rrëfente shumë ngjarje interesante historike. Që, Unë asaj kohe si fëmijë i merrja edhe si “përralla” fantastike.Luftë me kulçedra e drangonj.Xhinde. Mos them, edhe: me Nusen me pashterkë të kuqe. E kaloja natën...

Florim Zeqa: “Dita e paqes” apo tjetërsimi i lirisë!?

Për shqiptarët e Kosovës, 12 Qershori  i vitit 1999 është dita më e gëzuar, më e lumtur dhe e paharruar. Marshimi i ushtrisë se NATO-s rrugëve të Prishtinës dhe mbarë Kosovës, shënoi gëzimin më të papërshkruar më fjalë të qytetarëve, të cilin e përshkroj në mënyrën më besnike blici i aparatit dhe syri i kamerave televizive...

Xhemal Ahmeti: Testamenti i Milladinit

Rama tha se Kosova nuk ka gjasa ta padis Serbinë për gjenocid. Shqipëria dhe aleatët, pra partnerët perëndimorë, tha ai qenkan kundër. Cilët partnerë konkretisht? Dhe nga qenka kaq i sigurt Rama për këtë punë, kur padia ende nuk është materializuar?...

Enver Bytyçi: Çfarë i tha padishahu ynë i madh Euronews-it të Serbisë?

Cfarë i tha padishahu ynë i madh Euronews-it të Serbisë? Shqiptarët dhe serbët duhet të pajtohen në modelin e Gjermanisë dhe Francës!Po asokohe në Gjermani nuk e kishte pasuar Gebelsi pushtetin e Hitlerit, siç në Serbi e ka pasuar Gebelsi i Milosheviçit!Asokohe Gjermania nuk u soll me arrogancë...

Meti Rexhepi: Veçantia e poezisë së Beqir Musliut

Padyshim në letrat e shkrimit artistik të shqipes,  që nga gjysma e dytë e viteve gjashtëdhjetë dhe në të gjallë të Tij, deri më 24 qershor 1996, Beqir Musliu paraqet dukuri prej një shkrimtari të veçantë. Pohimi ngërthen një mori përbërësish, një shumësi elementesh të përthithura nga urtia e njerëzimit, që nga ...

Jusuf Buxhovi: Çlirimi i Kosovës nga pushtimi 87 vjeçar serbo-jugosllav

Shtetndërtimi i Kosovës, nga përpjekjet e vazhdueshme, fillimisht, me anën e luftës kaçake dhe formave të tjera të rezistencës aktive, që të mos pranohet pushtimi serb nga viti 1912, ripushtimet nga vitet 1918 dhe 1944, si dhe përpjekjet e saj për etnocid, kultorocid dhe së fundit për gjenocid, përpjekje këto...

Dedë Preqi: Kjo kishë nuk e ka vendin në oborrin universitar

Sëcili religjion i ka kultet e veta fetare dhe vendi i kultit duhet të jetë në një vend ku nuk e pengojnë objektet njëra tjetren apo ku nuk pengohen institucionet  në mes vete, në mënyrë që njeriu kur ti lutet zotit, përveq se duhet të jetë i lirë, duhet dhe ta kuptojë se ku është vendi i tij i lutjes...

Timo Mërkuri: Shënime mbi ciklin poetik të Beqir Musliut

Cikli i Prizerenit i poetit Beqir Musliu përbëhet nga  shtatë[2] poezi të shkruara në vitin 1986[3] në qytetin e Prizerenit dhe  të botuara si njëAlbum poetik nga Shtëpia Botuese “PLEJADA” e Prishtinës. Cikli është ilustruar dhe me pamje nga trashëgimia shpirtërore e Prizrenit. Botimi i Albumit...

Blerim Latifi: Liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë!

Nuk është e rastësishme hiç pse Kisha Ortodokse Serbe ka zgjedhur 10 qershorin për të mbajtur liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë. 10 qershori është data e themelimit të Lidhjes së Prizrenit, organizatës së parë kombëtare shqiptare.10 qershori është data e fillimit të largimit të ushtrisë e policisë...

Kalosh Çeliku: Ferexhezeza

Fatkeqësisht, deri më sot, gjatë hudhjes të këtij Libri me Hënë dhe Koronavirus për Nesër në laptop, nuk m’u paraqitë asnjë Mike besnike për ndihmë në shtrat, asnjë politikan, polic letrar, Gjenerale për martesë.Asnjë avokat “mik” i pasurive të trashigimtarëve të mi familjarë me përjashtim të Hënores...

Gjekë Gjonaj: Lamtumirë familjes tradicionale

Familjet  e gjyshërve tanë kishin  dhjetë e më shumë frymë (anëtarë) që jetonin në një shtëpi. Pleqëria,  fëmijëria dhe  rinia bashkëjetonin me njëri-tjetrin. Tri gjenerata (breza): prindërit, fëmijët, madje dhe nipërit  jetonin së bashku. Familjarët kishin shumë respekt, kujdes e solidaritet, dashuri , mirëkuptim...

Albert Zholi: Flet aktori, regjisori dhe politikani Zef Bushati

Në vitin 1975 mbaron studimet e larta në Universitetin e Arteve, ku diplomohet aktor e regjisor. Në dhjetor të po këtij viti, Zef Bushati kapërxen dyert e Teatrit Kombëtar si aktor. Që në fillim i besohen te interpretoje personazhe në këtë teatër në shumë pjesë si p.sh në dramat "Familja e Peshkatarit", "Toka Jonë" "Zonja nga qyteti...

Përparim Hysi: Opinioni dhe realiteti

Opinioni është një mendim që,kur zotëron vlera të epërme, bëhet mbizotërues apo kategorik. SHEKSPRI e ka quajtur opinionin"zonjë të suksesit" dhe BLAISE PASKAL"mbretëreshë e botës". Meqë po futem në këto"hulli" ku nuk është fort e lehtë për të shkelur, do mundohem për të dhënë ndonjë mendim që,sado pak, të cekë...

Alma Lama: Perdhunimi serbo-ortodoks kishtar

Sot, studentet e universitetit te Prishtines kane deshtuar te mbrojne institucionin e tyre nga perdhunimi serbo-ortodoks kishtar.Keshtu ndodh kur studentet dhe shoqeria ne pergjithesi ka humbur orientimin dhe nuk di te dalloje e ta cmoje sekularizmin. E po keshtu ka humbur vetedijen e qarte per identitetin kombetar...

Pëllumb Gorica: E bekuara nga perënditë

Një ndjenjë ngazëlluese të mbërthen kur udhëton drejt Valbonës. Ajo të ngjan me magjinë e përrallave dhe me vete thua se vend të bukur zgjodhi Perëndia, që jo më kot Romakët në shek III pas Krishtit, të mrekulluar nga bukuria dhe begatia e saj, e pagëzuan me emrin Valbona...

Bashkim Saliasi: Dukuri në procesin e të lexuarit e të shkruarit

Të mësuarit është një proces i gjatë e i ndërlikuar. Ai fillon në formë kuptimi, shumë herët, atëherë kur fëmija “regjistron” në, vetëdijen e vet fjalët e para të gjuhës së nënës së bashku me përmbajtjen kuptimore të tyre.Në një farë kuptimi, mësimi i gjuhës është ndër mësimet e para që...

Aurel Dasareti: Besëtytnia është feja e shpirtrave të dobët

Qeveria (prokuroria-gjyqësori) patjetër të ndaloj rreptësishtë përdorimin e shamisë në kopshte fëmijërore, shkolla fillore dhe shkolla të mesme (nën moshën 18 vjeç). Shqipëria dhe Kosova evropiane (të gjitha trojet tona) nuk është shtet mysliman, fetar e kishtar, por vend laik ku bashkëjetojnë komunitete të tri feve të ndryshme...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora