E marte, 16.07.2024, 07:00 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Arjan Kullakshi

E diele, 22.10.2023, 07:45 PM


Arjan Kullakshi

Nga Kastriot Dervishi

Një ndër njerëzit e parë që u mor me evidentimin dhe kërkimin e eshtrave të personave të vrarë apo të vdekur në burgje të kohës së diktaturës, ishte edhe Arjan Kullakshi (në foto). Fillimisht ai punoi në Drejtorinë e Administratës së Burgjeve (DAB) e më pas në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë. Në atë kohë funksionin për kërkimin e eshtrave e luanin një komision qendror në DAB dhe komisionet vendore në degët e rendit publik.

Arjani u nda nga jeta pas një sëmundje të rëndë në janar 2021.

Vetëm në periudhën 1.4.1992 deri më 30.6.1992 u paraqitën 809 kërkesa (503 në komisionin qendror dhe 296 te degët e rendit) dhe iu gjetën eshtrat 213 personave.

Përllogaritet se në vitet 1991-1996 u gjetën eshtrat e rreth 2 mijë personave. Respekt për gjithë ata njerëz që kontribuan dhe punuan në atë kohë me idealizëm e përkushtim, ndër të cilët ishte edhe Arjani.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora