E merkure, 17.04.2024, 11:50 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë"

E shtune, 02.03.2024, 08:06 PM


Më 19.8.1982, në përpjekje për t'u arratisur, u vranë në postën kufitare Vidhgar të Repartit nr. 298 Shkodër, shtetasit:

-Aleksandër Pjetër Gjini, 24 vjeç, nga Shkodra.

-Tristan Medin Halili, 25 vjeç nga Shkodra.

Vrasja justifikohet si në "pamundësi për t'u kapur". Për vrasësit propozohej të merrnin stimuj moralë (fletëlavdërimi ose ndonjë ditë leje).(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Populli i Miçanit telegram shokut Ramiz Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë Kastriot Dervishi: 45-vjetori i ekzekutimit të Ahmet Hoxhës Kastriot Dervishi: 100 vjet më parë, kur deputetët talleshin me Leninin Kastriot Dervishi: Më 3.2.1990 ndodhi vrasja e parë në kufi e vitit 1990 Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli Gentiana Mara Sula: Të ekzekutuarit me vdekje gjatë diktaturës komuniste, sipas rretheve Kastriot Dervishi: Vrasja e Alush Lleshanakut Kastriot Dervishi: Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës - Krimet tuaja s’ka sociolog dhe shkrimtar në botë që t’i përshkruajë Diktatori Enver Hoxha: Zogu dhe Fishta ishin shovinistë, na armiqësuan me jugosllavët, Kosovën nuk e duam Kastriot Dervishi: Deklaratë për atë që ndodhi në Shkodër, pas kryegritjes së Postribës. Vrasjet pa gjyq dhe torturat Kastriot Dervishi: 1226 të arrestuar për 4 muaj "lirie" Kastriot Dervishi: "Liria" e 29 nëntorit 1944 në Shkodër, edhe sheqeri kontrollohej Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944 Kastriot Dervishi: “T’i shqyenin me duart e tyre” Kastriot Dervishi: 'Zani i Atdheut' - Komunistët luftonin me flamurin e Rusisë Kastriot Dervishi: Shënimet e tollonaxhiut për delet dhe pulat e kooperativistit Kastriot Dervishi: 80 vjet nga formimi i qeverisë së Rexhep Mitrovicës Kastriot Dervishi: Arjan Kullakshi Kastriot Dervishi: Të deklasuarit si “spiunë të Sigurimit të Shtetit”

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora