E merkure, 19.06.2024, 05:43 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Radioja e Mikel Koliqit

E diele, 02.06.2024, 07:53 PM


Radioja e Mikel Koliqit

Nga Kastriot Dervishi

Kardinali Mikel Koliqi ishte vëllai i Ernestit. Për hakmarrje ndaj vëllait që ishte një personalitet i emigracionit politik shqiptar, regjimi komunist e burgosi të përmendurin për 13 vjet (tri dënime më 1945, 1946-1950 dhe 1977-1986) si dhe e internoi për 23 vjet në vitet 1954 – 1977.

Në vitin 1977 Mikel Koliqi ishte 75 vjeç. Jetonte në një barakë në Gjazë. Kishte pasuri vetëm një radio dore dhe disa libra. Punëtori operativ i Sigurimit, shoku Kristaq (sot i amerikanizuar në Cris, në shërbim të "zbulimit amerikan" ?) Pleqi që e kishte vazhdimisht në vëmendje, shihte rrezik të madh për regjimin te ky i moshuar. Ai organizoi më 6.4.1977 kontrollin në "banesë" (vendfjetje). Sapo pa radion e dorës, markë japoneze, për të gjetur se ku ishte vendosur dëgjimi, e ndezi dhe zbuloi "stacionin e Italisë", me të cilin do ta akuzonte për agjitacion e propagandë". Nuk kishte fund ligësia.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora