E hene, 27.05.2024, 07:53 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024)

E merkure, 03.04.2024, 07:28 PM


Në vitin 1973 piktori Ali Oseku doli në këtë foto me aktorin e njohur Bekim Fehmiu, gjatë vizitës që ky i fundit kreu në Tiranë. Shumë shpejt u godit dhe dërgua në Elbasan të punojë. U arrestua më 18.4.1975. U akuzua në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal, për agjitacion e propagandë, se kishte marrë rregullisht libra perëndimorë për të lexuar, për pikturat e tij, etj. Gjykata e Rrethit Elbasan, me vendimin nr.210, datë 15.8.1975, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 4 vjet heqje lirie dhe heqjen e të drejtave zgjedhore dhe marrjes detyrave shtetërore për 3 vjet. Më 14.9.1979 u lirua nga Reparti nr.303 Spaç.

(Fotoja e huazuar nga fotografi i njohur Nikolin Baba).(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Si u caktua paraja "Lekë" zyrtare e Shqipërisë Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë" Kastriot Dervishi: Populli i Miçanit telegram shokut Ramiz Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë Kastriot Dervishi: 45-vjetori i ekzekutimit të Ahmet Hoxhës Kastriot Dervishi: 100 vjet më parë, kur deputetët talleshin me Leninin Kastriot Dervishi: Më 3.2.1990 ndodhi vrasja e parë në kufi e vitit 1990 Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli Gentiana Mara Sula: Të ekzekutuarit me vdekje gjatë diktaturës komuniste, sipas rretheve Kastriot Dervishi: Vrasja e Alush Lleshanakut Kastriot Dervishi: Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës - Krimet tuaja s’ka sociolog dhe shkrimtar në botë që t’i përshkruajë Diktatori Enver Hoxha: Zogu dhe Fishta ishin shovinistë, na armiqësuan me jugosllavët, Kosovën nuk e duam Kastriot Dervishi: Deklaratë për atë që ndodhi në Shkodër, pas kryegritjes së Postribës. Vrasjet pa gjyq dhe torturat Kastriot Dervishi: 1226 të arrestuar për 4 muaj "lirie" Kastriot Dervishi: "Liria" e 29 nëntorit 1944 në Shkodër, edhe sheqeri kontrollohej Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944 Kastriot Dervishi: “T’i shqyenin me duart e tyre” Kastriot Dervishi: 'Zani i Atdheut' - Komunistët luftonin me flamurin e Rusisë Kastriot Dervishi: Shënimet e tollonaxhiut për delet dhe pulat e kooperativistit Kastriot Dervishi: 80 vjet nga formimi i qeverisë së Rexhep Mitrovicës

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora