E marte, 23.07.2024, 09:43 AM (GMT+1)

Search by date: 7/1/2024

Edison Ypi: Shën Kadare

I ra Ferrit mjatas, djathtas, para, mbrapa, lart, poshtë, diagonalisht, kryqetërthor, rrethepërqark. S'la zgëq pa ja parë. S'la qosh pa ja ndjerë. S'la hile pa ja nxjerrë. S'la sekret pa ja zbuluar. S'la torturë pa ja vuajtur.S'mbeti budalla pa e përgojuar...

Prend Buzhala: Pavdekësia e Shkrimtarit

Lexuesi thjesht e shtron pyetjen: a vdes shkrimtari i madh?A vdes.... kur e kemi gjithë atë thesar të paçmueshëm veprash letrare si trashëgimi e përjetshme? Mu siç ja në veprat e të mëdhenjve që nga Homeri, Eskili, Shekspiri, Dante... për disa nga të cilët shkroi vetë Kadare...

Kozeta Zylo: Iku në përjetësi shkrimtari i shquar botëror Ismail Kadare

Sot mbarë kombi shqiptar dhe gjithë mediet më të njohura botërore filluar me New York Times, Guardian, Reuters, Le Monde, AP dhe shumë të tjera kanë shpërndarë lajmin e vdekjes së kandidatit për çmimin Nobel Ismail Kadare.Po citoj vetëm një fragment çfarë shkruan sot NY Times me...

Visar Zhiti: Kadare!

Ikja nga kjo jetë e Shkrimtarit dëshpëron të gjithë ata që e duan, por vepra e bën të pranishëm te çdo lexues i tij, bashkëbisedimi vazhdon…Kadare i dha gjuhës shqipe shumë dhe romanit shqiptar njohje botërore...

Vjosa Osmani: Lavdi veprës e jetës së kolosit Ismail Kadare!

Në historinë njerëzore, shkrimtarët shpesh i kanë dhënë kahun kombeve në çastet më të vështira të historisë, duke artikuluar idenë e lirisë.Ismail Kadare ishte gjeniu shqiptar, njeriu e shkrimtari i cili tërë jetën dhe veprën e vet ia kushtoi dashurisë ndaj tokës, gjakut e vendit të shqiptarëve, duke krijuar një trashëgimi...

Agron Gjekmarkaj: Shqiptar e europian i fisëm

E shihnim si të pavdekshëm në fronin e Patriarkut të letrave shqipe e botërore Ismail Kadarenë. Në fakt edhe pas ketij lajmi që të lë pa frymë i tillë është. Nga sot ai hyn në jetën e pasosun, atë që se njeh më vdekjen.Ishte emancipuesi dhe katalizuesi i kulturës e gjuhës shqipe, kujdestari i epërm i popullit të tij. Në gjithçka...

Mero Baze: Njeriu që mbajti kombin me kokën nga Perëndimi

Shqipëria nuk është gati të përcjell Ismail Kadarenë. Ajo është kapur si në kurth nga ikja e tij. Dhe këtu nuk është fjala si për ato urgjencat që ta gjejnë shtëpinë rrëmujë dhe ti nuk pret dot miq. Është më shumë se kaq.Shqipëria është përkeldhelur nga fati që e kishte të gjallë...

Ndue Ukaj: Lamtumirë Ismail Kadare

Një mendje e bukur e lartësive më të epërme- atyre qiellore të artit - sot u bashkua me çetën e bukur të shkrimtarëve të pavdekshëm, ku janë Homeri e Dante, Servantesi e Shekspiri, Tolstoi e Gëte, Kafka e Kundera, e plot e plot emra të tjerë të pavdekshëm....

Rexhep Shahu: Kadare i flet përjetësisht njerëzimit

Shkrimtari me i madh shqiptar i te gjitha koherave Ismail Kadare sot shkoi ne perjetesi ne moshen 88 vjece. Kadare eshte i vetmi shkrimtar shqiptar i ketij planeti qe i flet perjetesisht njerzimit ne 45 gjuhet kryesore te botes. Po behet gati nje shekull qe ai eshte sundimtari absolut ne letrat shqipe dhe do te duhet mbase...

Xhevahir Cirongu: Kadare

U shkundën gjethet e lisit në korieNë qiell me re shkreptëtimat  bënë dritë,Dhe vargjet në brigje malesh thanë atë çastNga ne mos ik ti i madhi i fjalës  KADARE!...

Zija Çela: Lamtumirë, Princ i Letrave Universale

Sot u shua në paqe Ismail Kadare, ai që në të gjallë kurrë nuk gjeti paqe. S’ do të ketë kryevepera të tjera, as trille të tjera plot shkreptima sipas zakonit që kanë gjenitë.  Por dha aq shumë, sa duke mbyllur sytë, i la shqiptarët dhe lexuesit e huaj përgjithmonë syhapur ndaj trashëgimisë së tij...

Ramush Haradinaj: Lamtumirë Mjeshtër!

Sot nuk ka emër më të madh ndër shqiptarë, se sa emri Ismail Kadare. Jo vetëm se ai mbetet emblema e letërsisë, e krijimtarisë dhe e krenarisë shqiptare, por sepse ishte shqiptari më i famshëm në Glob. Njeriu që e lartësoi Kombin, që e lartësoi Shqipërinë, që lartësoi Kosovën dhe...

Alma Lama: Kadare, ky fitues i madh!

Kadare ishte gjeni i letrave shqipe, por vepra e tij ka vlera universale.Kam pasur fatin ta takoj disa here dhe te bisedoj me te.  Nje gjeni, nje psikolog i jashtezakonshem qe shihte pertej asaj qe shohim ne te tjeret...

Luan Krasniqi: Unë sot humba një mik të madh

Sot mora një lajm të hidhur nga një miku im në Tiranë: Ismail Kadare u shua.Në kujtesën tonë kombëtare ai do të mbetet përherë si një shkrimtar gjenial dhe atdhetar i pakrahasueshëm. Për të Shqipëria ishte mbi gjithçka...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora