E merkure, 06.12.2023, 07:43 AM (GMT)

Sabile Basha: Islam Damaneku - Të vdesësh por dhe të jetosh për një Shqipëri Etnike

Nexhmije Mehmetaj: Në Gjenevë të Zvicrës shqiptarët festojnë

Entela Binjaku: '16 ditët kundër dhunës gjinore'

Fatbardha Demi: Besimi parahistorik i arbërve të lashtë

Sabile Basha: Musli Dumoshi - Ky shtet është i huaj dhe do ta luftojë deri në fund të jetës

Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë

Adil Fetahu: Normalja e Elbasanit – Ikona e Arsimit Shqiptar

Sabile Basha: Hoxhë Visoka – Unë dhe populli im nuk jemi turq, jemi shqiptarë

Jusuf Buxhovi: Pavarësia e Shqipërisë - Shqiptarët i riktheu në familjen Europiane

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Entela Binjaku: '16 ditët kundër dhunës gjinore'

Prej vitesh Shqipëria i është bashkuar fushatës ndërkombëtare 16 ditore  kundër dhunës me bazë gjinore. Kjo fushatë nis më 25 nëntor dhe mbyllet në datën simbol për të drejtat e njeriut, 10 dhjetor. Gjatë këtyre ditëve  organizohen veprimtari, përdoren simbole, përcillen mesazhe që kanë në qendër zvogëlimin e gjithë spektrit të...
Blerim Latifi: Jeta e civilizuar fillon me sigurinë Fran Gjoka: Duke u marrë me “punë të mëdha”, po harrojmë shqetësimet e fëmijëve tanë Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë Ndue Dedaj: Diaspora, shqiptarët përtej shtetit Xhelal Zejneli: Letërsia hispanoamerikane

Sabile Basha: Islam Damaneku - Të vdesësh por dhe të jetosh për një Shqipëri Etnike

Atdhetari Islam Damaneku u lind më 1905, në fshatin Grackë të Lypjanit. Ishte i biri i Mehmet Damanekut, i cili në atë anë të Kosovës, njihej për trimëri të rrallë dhe burrëri të madhe. Familja e Damanekëve ishte një familje mesatarisht e kamur. Por, duhet përmendur se Mehmeti, Babai i Islamit kishte një jetë të vështirë si të gjithë...
Fatbardha Demi: Besimi parahistorik i arbërve të lashtë Sabile Basha: Musli Dumoshi - Ky shtet është i huaj dhe do ta luftojë deri në fund të jetës Sabile Basha: Hoxhë Visoka – Unë dhe populli im nuk jemi turq, jemi shqiptarë Lutfi Alia: Irena Kastrioti Skenderbeu, Dukesha II e Shen Pietro në Gallatina dhe Princesha Bisinjano Qazim Namani: Organizimi i shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane gjatë reformave të Tanzimatit 1826-1856

Ndue Dedaj: Silikoza, pavioni shqiptar i “kancerozëve”

Shohim të tubohen herë pas here minatorët para godinave qeveritare të kërkojnë miratimin e statusit të minatorit. Mos u habisni që ata janë një dorë njerëz dhe mos i nënvlerësoni për këtë shkak, dmth që janë pak. Por, mundësisht, i dëgjoni. Që ata janë pak ka një arsye madhore, të heshtur...
Enver Bytyçi: Shteti i Kosovës dhe një paralele me Odisenë e Penelopën e Itakës! Kalosh Çeliku: Flamuri kuqezi shqiptar na mbeti në 'bandere' Florim Zeqa: ‘Draft-Statuti’ i ndarjes së sovranitetit në dysh! Aurel Dasareti: Kjo është arsyeja kryesore pse burrat vrasin partneret e tyre Kalosh Çeliku: Shkupi historik pa ditë feste

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Eda & Visar Zhiti: I mrekullueshmi aktor Mirush Kabashi

Shkëlqen bukur e ashtu do të vazhdojë të shkëlqejë si në skena dhe në ekrane edhe në jetë mes njerëzve, në biseda e kujtime aktori Mirush Kabashi.Ikja e tij sot në teatrin qiellor, pas perdeve të reve, edhe pse përgjithmonë, nuk  pakëson nga aktet e dramës së artit të tij në tokë, përkundrazi shton dashurinë...
Shyqyri Fejzo: Legjenda e Liqenit të Zi Vlash Prendi: 'Prushi i Bukurisë' - Një monument shprehës poetik Nexhmije Mehmetaj: Në Gjenevë të Zvicrës shqiptarët festojnë Edison Ypi: Peshkatari i Perlave Kadri Tarelli: Hytbi Tarelli, mjeshtër i penelit dhe daltës

Pëllumb Gorica: Për te 'Mrizi i Zanave', më shumë se një udhëtim...

Ishte një ditë e ngrohtë tetori plot dritë. Rruga gumëzhinte nga lëvizjet. Nga Lezha deri në Shkodër, në të dy anët e saj, shpalosen pamje të mrekullueshme: fusha, kodrina, toka pjellore të depozituara në mijëra e mijëra shekuj duke bërë të mundur t’u afrojë qënieve të gjalla mundësi ushqimi ku njeriu, si aktor, ka ndërtuar jetesën...
Llesh Ndoj: Festë në fshatin pa banorë Hasan Hasanramaj: Qyteti i Ohrit së shpejti do të jetë një qytet turistik i rangut botëror Pëllumb Gorica: Sërish në Vlorë Ndue Dedaj: Tranga, një nga befasitë natyrore të Mirditës Beqir Cikaqi: Një vizitë për mundësinë e njohjes më afër

Dorian Koçi: Apostulli i shkrimtarisë shqiptare

Një rast i tillë është fenomeni letraro-kulturor e politik Petro Marko që ka shënjuar gjithë skenën kulturore e politike të gjysmë shekullit të kaluar duke na lënë dëshmi të plota me veprat e tij të karakterit të çuditshëm e jo lehtësisht të përshkueshëm të shqiptarit modern. I ndërgjegjshëm se në galerinë e...
Albert Vataj: Lamtumirë Zef Deda! Albert Vataj: Thoma Turtulli, bamirësi i shquar që mbeti pa varr Gëzim Loka: 80 vjetori i rënies së Heroit të Popullit Gjok Doçi të mos mbetet në kalendat e harrimit Ramazan Bekteshi: Lista e hebrejve amerikanë që e ndihmuan Kosovën Albert Vataj: Fikja e një ylli që shpërthen në shkëlqimime malli

Kastriot Dervishi: 1226 të arrestuar për 4 muaj "lirie" Kastriot Dervishi: "Liria" e 29 nëntorit 1944 në Shkodër, edhe sheqeri kontrollohej Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944 Kastriot Dervishi: “T’i shqyenin me duart e tyre” Kastriot Dervishi: 'Zani i Atdheut' - Komunistët luftonin me flamurin e Rusisë

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...
Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi”

Ditë më parë, saktësisht më 15.09.2023 nën ombrellën e Federatës së Futbollit të Kosovës në Rovato u themelua Klubi i Futbollit “NOLI PONTEGGI”. Ky klub i futbollit u themelua nga ish dy futbollist të dalluar në Kosovë dhe dy shokë të pandashëm edhe në emigrim, Arbër Llugaxhiu dhe Faton Berisha...
Enri Zholi: Forald Hoxha - Partizani më formoi si portier, futbolli është jeta ime Sylejman Morina: Arbnesha Lara Nikpali, ylli që shkëlqeu dy dekada në basketbollin e femrave të Zarës Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit Artemisa Kastrioti: Gentian Ameti debuton me performancë të jashtëzakonshme në ligën belge Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington

Në të vërtetë, vizita e senatorit amerikan Robert Dol në Kosovë paraqet një ngjarje të rëndësisme, që ka ndikuar me të madhe proceset e mëtejshme të angazhimit të SHBA-ve në mbrojtje të të drejtave dhe lirive të Kosovës në rrethanat e shpërbërjes së ish Jugosllavisë deri te ndërhyrja ushtarke e NATO-s në mars-qershor 1999 dhe shpallja e pavarësisë ...
Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C. Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit 53% e punonjësve në kërkim të punës jashtë, 25% planifikojnë të ikin brenda vitit


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora