E enjte, 26.11.2020, 06:15 PM (GMT)

Blerim Latifi: Marie Shllaku - Filozofja e maleve të Kosovës

Lutfi Alia: 25 nëntor 1912, Elbasani ka pranue Indipendencën e Shqypniës dhe çlirimin nga pushtimi shumëshekullor ottoman

Ryzhdi Baloku: Mohuesit e vetvetes!

Saimir Lolja: Dhimotiki e sjellur nga era apo Shqip nga rrënjët?

Avzi Mustafa: Quo vadis gjuha ime e bekuar shqipe?

Sinan Gashi: Kur dhe si nisi Pajtimi i Gjaqeve

Entela Binjaku: Vetëvrasjet e qytetarëve – kur dukuria do të nisë të shqetësojë shoqërinë?

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe politika

Pirro Shtika: “Emigrantja” dhe “Erdha, Pashë, Dashurova”, emigrim dhe dashuri nëpër Mesdhe, nga Elvi Sidheri

Prend Buzhala: Epokat e Anton Çettës

Dom Anton Kodrari: Tridhjetë vjet nga Mesha e Parë në Shkodër!

Klajd Kapinova: Presidenti Trump - treguesit fantastikë të rimkëmbjes ekonomike dhe politika e suksesshme të jashtme

Elvi Sidheri: Dy Pjetër Bogdanët e mesjetës së arbërorëve dhe bullgarëve

Frank Shkreli: Po për Holokaustin Komunist Shqiptar kur do të flitet?

Noemi Lushaj: Rozafa = Gruaja në mur

Frank Shkreli: A është ky kryediplomati amerikan në administratën e Bajdën?

Portali i lajmeve The Hill -- me burime të besueshme në Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe në qeverinë amerikane në Washington -- njofton se Presidenti i zgjedhur Xho Bajdën ka emëruar tanimë Sekretarin (e ardhëshëm) Amerikan të Shtetit, ndërkohë që vazhdon përpjekjet për të përzgjedhur antarët e tjerë të...
Ryzhdi Baloku: Mohuesit e vetvetes! Blerim Latifi: A e di Agim Bahtiri se interesi kombëtar është më i rëndësishëm se 40 shtëpi? Rexhep Shahu: Trau i Edi Rames ne Kalimash ose kufiri i perbuzjes ndaj verioreve Frank Shkreli: Frymë e re anti-socialiste/anti-komuniste në SHBA Kalosh Çeliku: Poetët me poezi dolën në mal

Saimir Lolja: Dhimotiki e sjellur nga era apo Shqip nga rrënjët? Avzi Mustafa: Quo vadis gjuha ime e bekuar shqipe? Sinan Gashi: Kur dhe si nisi Pajtimi i Gjaqeve Halim Purellku: Struktura kombëtare e popullsisë së Rekës së Epërme Dom Anton Kodrari: Tridhjetë vjet nga Mesha e Parë në Shkodër!

Rexhep Shahu: Dashuria e nxehtë e Edi Ramës për serbët

Letra e dashurisë e Edi Ramës për futbollistin serb Mihajlovic, i njohur sa për futbollist aq edhe si mik i ngushte i kriminelëve më të njohur serbë, tigrit Arkan që masakronte shqiptarë e Mlladiçit, qoftë ky edhe yll botëror futbolli, është lëpirje, nënshtrim, servilosje.Letra e Ramës futbollistit serb...
Edison Ypi: Po japim lajmet Agron Tufa: Palloshët e historisë Fritz Radovani: ''Vajet e pranverës mashtruese'' - Kryeveper e Letersisë Shqipe moderne Gjokë Dabaj: Procesi antishqiptar i Hagës Enver Bytyçi: Një arsye specifike pse në Shqipëri dhe Kosovë duhet reformuar sistemi politik?!

Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionuar pas notit. Si shumë nga bashkëmoshatarët e saj edhe ajo ka modelet që e frymëzojnë dhe e nxisin për të ecur përpara. Një ndër to është notarja olimpiste shqiptare Nikol Merizaj. Vilma mori guximin dhe i drejtoi sportistes së njohur disa...
Entela Binjaku: Intervistë me politologun Kristjan Dukaj Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj Entela Binjaku: Daniela Stoica, një profesioniste për drejtimin e Departamentit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Korçës Entela Binjaku: Regjizorja shqiptare rrëmben zemrat e artdashësve në Rumani, trumfon me çmimin e madh Gëzuar 84 vjetorin e lindjes, Prof. Kolë Tahiri

Albert Zholi: Intervistë me violinisten Albana Leka

Ka një paraqitje të veçantë që tërheq vëmendjen e kujtdo në rrugë. Krenare, e dashuruar me librin, me karakter të fortë, gjithmonë e sheh në kërkim të të rejave në profesion. E lidhur qysh në fëmijëri me violinën ajo tashmë në repertorin e saj ka me qindra pjesë në formacione të ndryshme...
Blerim Rrecaj: Mjedis i ftohtë ku vazhdojnë përpjekjet Edison Ypi: Keni, por s'keni! Leon Lekaj: Vjeshta pa ty Xhemaledin Salihu: Millosh Jagodiq, Kolonizimi i Principatës së Serbisë Vilhelme Vrana Haxhiraj: Fjalori Frazeologjik Anglisht -Shqip i frazeologut Prof. Dr. Eshref Ymeri u botua në Gjermani

Nebi Islami: Konferencë e Dëshmive mbi Lashtësinë, Qëndresën dhe Vazhdimësinë Ndue Dedaj: Shënime vjeshte nga Tropoja Prend Buzhala: Tryeza e pasur e Zymit Përparim Hysi: ''Ilaçi'' që "shëroi" covidin?! Mevlud Buci: Zëri i dritës së jetës në Kashnjet

Anton Berisha: Lavdi jetës dhe veprës madhore të intelektualit, patriotit e humanistit, Xhemal Mustafa Florim Zeqa: Arben Sejdiu hero i luftës dhe i paqes! Sinan Gashi: Studiuesi i përkushtuar është i heshtur Mehmet Musa: Një shekull e gjysmë në istikame për çlirim e bashkim kombëtar! Nikë Gashaj: Anton Çetta - 100 vjetori i lindjes

Shefqet Dibrani: Vdiq Ing. Nazmi Peci

Mbrëmë rreth orës 23 :00, ka ndërruar jetë veprimtari shumëvjeçar i Degës së LDK-së në Zvicër, inxhinieri Nazmi Peci. I ndjeri ishte njëri nga themeluesit e Degës së LDK-së në Zvicër dhe njëherit nënkryetar shumëvjeçar i kësaj Dege. Nazmi Peci, ka qenë kryetar i I-rë i Fondit të Trepërqindshit, dhe vazhdimisht ka pasur funksione me rëndësi, në ...
“Labëria” shpreh solidaritetin e saj me kauzën e drejtë që kanë marrë përsipër krerët e UÇK Njoftim nga Unioni Mbarëkombëtar i të Burgosurve dhe i të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Akademia Alternative Shkencore “Rrënjët Tona” i shkruan Presidentit Ilir Meta për Kufirin detar Ramush Haradinaj: I tronditur me sulmet terroriste në Francë Nebil Çika në Ora News: Po mashtrohet me zhvarrosjen e të zhdukurve në burgun e Burrelit

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...
Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjthë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ta mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin...
Kastriot Dervishi: Shoku Enver Hoxha ka porositur Agron Tufa: Sërish për kriminelin sadist Lek Imeraj (Ymeri) Agron Tufa: Spartak Braho jepte dënime dhe kundër ligjeve të kohës Agron Tufa: Nasho Jorgaqi nga spiuni ''Dragoi'' në agjent rekrutues e ndërlidhës! Agron Tufa: Nasho Jorgaqi - Spiuni i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin ''Dragoi''

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...
Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora