E shtune, 26.11.2022, 06:36 PM (GMT)

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini

Frank Shkreli: Luigj Gurakuqi - Dorë e djashtë e Ismail Qemalit

Kalosh Ҫeliku: Unë shoh edhe matanë lëmës

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane

Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj

Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet

Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel…

Xhelal Zejneli: Investimet e Perëndimit në Serbi ushqejnë destruksionin serbomadh

Hazir Mehmeti: Aktivitete letrare dhe Darka e Lamës në traditën kombëtare

Entela Binjaku: Konferenca "Acta Historica Civitatis Lugosiensis” mirëpret punimet e edicionit të dytë

Sami Frashëri: Letër drejtuar Jeronim De Radës

Pëllumb Gorica: Një ditë vjeshte në Funar të Elbasanit

Qazim Namani: Roli i Vojsllav Tankosićit në pushtimin e Kosovës gjatë luftërave ballkanike 1912

Blerim Latifi: Dy shënime

Duke i futur në kontrollin e tij të plotë serbët e Kosovës, Beogradi ka siguruar një nivel të lartë dhe tejet efektiv të ndërhyrjes në punët e brendshme të Kosovës.Në termat e politikës ndërkombëtare kjo quhet “ndërhyrje e paligjshme e një shteti në punët e brendshme të një shteti tjetër”...
Gani Mehmetaj: Kush e vrau Xhemail Mustafën? Ndue Ukaj: Pështyma kundër perëndimit, rrjedhojë e trashëgimisë osmane e komuniste Frank Shkreli: Luigj Gurakuqi - Dorë e djashtë e Ismail Qemalit Blerim Latifi: Pranoni paligjshmërinë e Serbisë brenda territorit tuaj! Blerim Latifi: Përvjetorët e mëdhenj të kombit - Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (6)

Lëvizja Nacional Demokratike Shqiptare (NDSH) 1945-1947 lindi në rrethanat dramatike nëpër të cilat po kalonte bota shqiptare në prak të përfundimit të luftës antifashiste, me ç’rast ajo u ballafaqua me sfidat  ekzistenciale, të cilat i vinin në njërën anë nga raporti i forcave të luftës, ku e majta dilte fituese dhe me këtë përcaktonte edhe sistemin...
Syrja Etemi: Arsimi në trevën e Tetovës në kohën e sundimit të Mbretërisë SKS (2) Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (5) Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (4) Syrja Etemi: Arsimi në trevën e Tetovës në kohën e sundimit të Mbretërisë SKS Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (3)

Florim Zeqa: Varfëria shpirtërore e intelektualëve!

Ndër dukuritë më të shëmtuara të një qenje njerëzore janë; urrejtja, xhelozia, mendjemadhësia, karrierizmi, lakmia, interesi, etj, ku të gjitha së bashku e përbëjnë varfërinë e skajshme shpirtërore.Këto dukuri janë të shfaqura më së shpeshti tek politikanët, intelektualët e fjetur dhe militantët partiakë. Mirëpo...
Fadil Sahiti: KM-së sonë s'ka pse t'i vijë turp Kalosh Ҫeliku: Përndjekja neokomuniste e artistëve shqiptarë Kimete Berisha: Kërcënon me 'vetëvrasje', sepse e di se nuk e lejojnë! Aurel Dasareti: Ukraina është një betejë midis lirisë dhe tiranisë Eneida Jaçaj: Shqipëria 110 vjet shtet, roli i Diasporës dhe SHBA-së në pavarësinë e trojeve të Arbrit...

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani

Albert Vataj: Sot në ditën e Darvinit dhe darvinizmit

Sot 163 vite më parë pa dritën e botimit një prej kryeveprave të mendimit iluminist. Botohet libri "Mbi Origjinën e Specieve". Ai është libri që tronditi nga themelet botëkuptimin e njeriut për prejardhjen. Një prej dilemave më jetëgjata që ka ngërthyer ëndjen dijetuese të njeriut, u gjend para një kërcënimi shpërbërës...
Fran Gjoka: Një libër për vlerat e sociologjisë dhe kontributin e sociologut në shoqëri Prend Buzhala: Lëre hapin tim të qetë Syrja Etemi: Shkolla fillore 'Ilirija'' e fshatit Neproshten të Tetovës në kohën e administrimit shqiptar (1941-1944) Albert Zholi: Panairi i librit si festë Albert Vataj: Bukuri shqiptare

Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Në mëngjezin e një dite të bukur nëntori, me diell të ndritshëm prej vjeshtës së vonuar, në thyrjet dhe përthyrjet e relievit, diku me një ashpërsi tërheqëse e diku të mbytura nga ngjyrat e shumëllojshme, nisa një udhëtim për të prekur trevat që shtrihen në Veri.Udhëtimi në Kelmend, në skajin më verior të vendit tonë e...
Florim Zeqa: SHHK 'Salih Çekaj' nderi dhe krenaria jonë kombëtare Bashkim Saliasi: 50 vjet Maturë e Parë Pedagogjike në Fier Pëllumb Gorica: Një ditë vjeshte në Funar të Elbasanit Prend Buzhala: At ky merr udhë të reja Indentiteti Arbëror Tahir Bezhani: Kufiri, luftërat dhe vuajtjet që edhe sot gjëmojnë shpateve e maleve të Rugovës krenare

Shënime për autorin Prend Buzhala, fitues i çmimit ''Beqir Musliu''

Prend Buzhala  u lind më 1 nëntor 1951 në Çabiq të Klinës. Filloren e kreu në Ujëmirë, gjimnazin në Klinë, Fakultetin filologjik (gjuhë e letërsi shqipe) në Prishtinë. I ndoqi edhe studimet postdiplomike, po për shkak të burgosjes politike më 1982, ato iu ndërprenë dhunshëm nga regjimi i kohës...
Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za Ndue Dedaj: Gjon Krasniqi dhe 'Stema e Artë' e Bamirësisë Ndue Dedaj: Fran Çukaj, profesori emeritus i mirditorëve Fran Gjoka: Sejdo Harka, një jetë plot vrull, që pulson tek shkolla, gazetaria dhe arti e letërsia Dorian Koçi: Themistokli Gërmenji - Martiri i lirisë së shqiptarëve

Kastriot Dervishi: Sako Murat Protoduari

Sako Murat Protoduari (1910-1982) me "uniformën" e të burgosurit. U arrestua më 15.3.1977 dhe vdiq gjatë vuajtjes së dënimit në Repartin nr.309 Ballsh, duke u varrosur në Panahor. Vdiq në moshën 72 vjeçare...
Kastriot Dervishi: Disa pseudonime të komunistëve gjatë luftës Kastriot Dervishi: Mark Gjergj Shllaku Kastriot Dervishi: U vra duke luftuar kundër tyre komunistëve Kastriot Dervishi: “Mkati”, një pseudonim i goditur Kastriot Dervishi: Dy Mark Gjomarkajt që sigurimi i bashkonte për imazh

Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Këtë farë burri, trupmadh, të rëndë, me mustaqe, me një shikim tejet të dyshimtë e shpesh si provokues, që unë e kam përditë në krah dhe punoj me të tash sa vjet, e quajnë Xhoi. Është serb, bash nga Beogradi. Mua më quajnë Zeqir dhe jam  shqiptar. Për një serb dhe për një shqiptar, të paktën, tash e sa shekuj, është gjëja...
Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel… Feri Arifi: Kadri Mani - Histori nga viti shkollor 1973/74

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së” Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Mërgata Shqiptare në Botë: Apel për pjesëmarrje në regjistrimin e popullsisë nga mërgimtarët nga Serbia, në veçanti nga Presheva, Medvegja e Bujanoci Jahja Drançolli: 110 vjet më parë, Mali i Zi i shpalli luftë Perandorisë Osmane Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik E largojnë nga FSK sepse kishte tatuazh me vargjet e Heroit Agim Ramadani! Jusuf Buxhovi: Rasha Nemanjane - Kështjellë e fundit e Bizantit Ilirik


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora