E diele, 14.04.2024, 09:16 PM (GMT+1)

Visar Zhiti: Të biesh dhe të ngrihesh me gurin e kufirit mbi kurriz

Kalosh Çeliku: Armiku historik

Paulin Z. Zefi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Lezha dhe Raguza (Dubrovniku), në rrugëtimin e hershëm të Gjuhës së shkruar Arbëre/Shqipe

Qazim Namani: Gjurmë të trashëgimisë kulturore në fshatrat Lladoc, Balloc e Herticës në komunën e Podujevës

Kalosh Çeliku: Ikja nga ferri

Qazim Namani: Bartja e materialit arkeologjikë në vitin 1995 nga Muzeu i Mitrovicës në Muzeun e Prishtinës

Milazim Zeqiraj: Dialogu i dëshmorëve më 13.4.1999

Klajd Kapinova: At Bernardin Llupi - dekja si kjo, vdekja për shqiptarizëm, asht kupë e artë!”

Prend Buzhala: Krijuesit, kur shkojnë në përjetësi, kanë vetëm ditëlindje

Klajd Kapinova: Kujtimet për Marie Shllakun

Blerim Latifi: Enveri ynë imagjinar

Shqipërinë e përfytyronim si  një parajsë të vërtetë mbi tokë, krijimi i të cilës ishte vepër e një njeriu, Enver Hoxhës. Në familjen time, si në mijëra e mijëra familje tjera kosovare, dashuria e pafundme për Shqipërinë dhe udhëheqësin e saj bashkëjetonte me bindjen e palëkundur se edhe Shqipëria...
Frank Shkreli: At Zef Pllumi – Bashkoni fuqitë mendore për të mirën e përbashkët Frank Shkreli: Kryengritja Anti-osmane e Malësisë së Madhe Ndue Dedaj: Lufta e mbetjeve dhe turizmi Ndue Ukaj: Skreloza politike Frank Shkreli: Kjo rini shqiptare është Krenari Kombëtare

Qazim Namani: Gjurmë të trashëgimisë kulturore në fshatrat Lladoc, Balloc e Herticës në komunën e Podujevës Qazim Namani: Kozmologjia Dardane Qazim Namani: Bartja e materialit arkeologjikë në vitin 1995 nga Muzeu i Mitrovicës në Muzeun e Prishtinës Milazim Zeqiraj: Dialogu i dëshmorëve më 13.4.1999 Qazim Namani: Bartja e materialit arkeologjikë në vitin 1995 nga Muzeu Arkeologjik i Prizrenit në Muzeun e Prishtinës

Kalosh Çeliku: Armiku historik

Asimilimi i shqiptarve ka zgjatur mbi pesqind vite me radhë, gjatë pushtimit të Perandorisë osmane. Dihet, me poste politike dhe pasuri: bejlerë, agallarë dhe pashallarë. Ose, edhe me dhunë. Luftë shekullore. “Vëllezërit”, tanë turq dhe serb, Sot: edhe, “maqedonas” na kanë mbajtur në robëri me shekuj përmes Fesë Islame edhe me “vojvoda...
Fritz Radovani: Shkodra asht djepi i kulturës dhe artit Analisti Florim Zeqa ç'guximtarizohet pas guximit 45 ditor! Ndue Dedaj: Tabu moniste që nuk bien Kalosh Çeliku: Përshumëjetë ''Fitër Bajramin'' Enver Bytyçi: Çmimin e vizitave të Aleksandër Vuçiq e të Edi Ramës në Paris e paguan Kosova!

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Visar Zhiti: Të biesh dhe të ngrihesh me gurin e kufirit mbi kurriz

Burrë i pashëm, si i dhëndërt gjithmonë, i gjatë, me fytyrën të mprehtë, flokët të zeza e të dendura, me mjekërr të zezë, të shkurtër dhe hollake, me vetullat e zeza e me sytë plot poezi, aq sa vështronin jashtë, po aq dhe brenda vetes, buzëqeshte lehtë edhe kur nuk buzëqeshte...
Klajd Kapinova: La Selva, një histori dashurie romantike emigrantësh Edison Ypi: Kirovi Thoma Puriqi: Nderim Dhimitër Liçit, intelektualit, personalitetit, drejtuesit të spikatur, qytetarit model! Jahja Drançolli: Amza e Shkollës Arbërore të Venedikut 1442-1780 Albert Vataj: Gëzuar Fitër Bajramin!

Hasan Hasanramaj: Nga tubimet letrare të mbajtura në Rugovën turistike

Tubimet e shumta letrare të mbajtura në Rugoven turistike gjithmonë kanë qenë dhe janë edhe tani  mjaftë të rendesishëme,   sepse nëpërmjte tyre në të kaluaren dhe tani shkrimet poetike letrare artistike në përgjesi,   e kjo është një ndihmesë e madhe për zhvillimin dhe afirmimin e kulturës,   fjalës së shkruar dhe artit në...
Hamdi Hysuka: Atje ku takuam historinë shekullore Ndue Dedaj: Në kullën e Zef Ndocit, pas 30 vjetësh Hasan Hasanramaj: Në Grykën e Rugovës u ngritën komplekse dhe fshatra turistike Hamdi Hysuka: Manifestim historik letrar në nderim e përkujtim të lirisë Ndue Dedaj: Shqiponja e Podujevës

Klajd Kapinova: At Bernardin Llupi - dekja si kjo, vdekja për shqiptarizëm, asht kupë e artë!”

“Klerik i shquar katolik. Ai kishte kryer studimet për Teologji dhe Farmaci. Njeri me kulturë të gjerë, njohës i anglishtes, italishtes, latinishtes, spanjishtes e serbishtes. Ai nuk u mjaftua me detyrën e meshtarit, por qysh prej 8 qershorit 1942, kur ishte emëruar epror në Kishën Françeskane të Pejës, e deri sa e prangosen, nuk reshti të bashkëpunonte me luftëtarët e lirisë...
Prend Buzhala: Krijuesit, kur shkojnë në përjetësi, kanë vetëm ditëlindje Klajd Kapinova: Kujtimet për Marie Shllakun Kolec Traboini: Ndoc Jakova, shkodrani hero që s'duhet harruar Taxhedin Bakija dhe Xhafer Leci: Prof. Dr. med. Salih Krasniqi, personalitet që meriton vlerërim zyrtar Albert Habazaj: Nga Podgorani i Trebeshinës në Bankën Botërore të Uashingtonit

Kastriot Dervishi: 30 vjet nga masakra e Peshkëpisë

“Më 10.4.1994, ora 2.30, 6 – 7 persona të paidentifikuar, të veshur me uniformë ushtarake greke, të maskuar me maska, kanë hyrë nga toka greke, nëpërmjet grykës së Bogazit në tokën shqiptare, në postën kufitare të Pëshkëpisë. Aty në mënyrë të befasishme kanë goditur me...
Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024) Kastriot Dervishi: Si u caktua paraja "Lekë" zyrtare e Shqipërisë Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë" Kastriot Dervishi: Populli i Miçanit telegram shokut Ramiz Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...
Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Florim Zeqa: Vllaznia fituese e 28 Nëntorit në Candelu (TV-Itali) Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi” Enri Zholi: Forald Hoxha - Partizani më formoi si portier, futbolli është jeta ime Sylejman Morina: Arbnesha Lara Nikpali, ylli që shkëlqeu dy dekada në basketbollin e femrave të Zarës Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Albert Zholi: Si u zgjodh Senati i parë shqiptar në 31 janar 1920 Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C.


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora