E hene, 30.03.2020, 11:04 AM (GMT+1)

Saimir Lolja: Piri, Epiri, Gjergj Kastrioti Prijësi i Albanias dhe Epirit

Azgan Haklaj: Bajram Curri - Anteu i shqiptarizmit, maratonomaku i lirisë

Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE

Hazir Mehmeti: Kur vriteshin Lulëkuqet

Xhelal Zejneli: Kovid-19, kriza politike dhe kriza etike

Fotaq Andrea: ''Njerëzit binin porsi miza''

Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori

Kolë Tahiri: Grija e Tropojës, model edhe i harmonisë fetare

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika

Lutfi Alia: Gëzuar Ditën e Verës

Xhelal Zejneli: Virgjili - ''Eneida''

Publie Virgjili Maroni (Publius Vegilius Maro, 70-19 para K.) është poet i madh epik i letërsisë romake. Të dhëna për jetën e tij gjenden tek autorët e lashtë. Lindi në fshatin Anda afër Mantovës në veri të Italisë. U shkollua në Kremonë, në Medionalum (Milano) dhe në Napoli. Mori njohuri për gjuhën greke, për filozofinë...
Xhylije Ibrahimi: Kosova po rrezikon ta përsërisë pas një shekulli gabimin e Shqipërisë në raport me SHBA-të? Nikë Gashaj: Udhëheqësi politik Fritz Radovani: Bajram Curri dhe Dragobia Fritz Radovani: Deklarata e fundit e Ndue Palit Xhelal Zejneli: Klasa politike dhe përgjegjësia politike

Saimir Lolja: Piri, Epiri, Gjergj Kastrioti Prijësi i Albanias dhe Epirit

Piri ishte një qytezë malore që nga lashtësia e tej largët e deri kur hordhitë osmane të Errësirës u derdhën mbi trojet arbërore. Vendndodhja e tij është afër fshatit Zhulat të Gjinokastrës.Gazetari Marin Mema i shfaqi rrënojat e asaj qyteze të munguar në histori në pjesën “Gjurmë Shqiptare – Zbulimi i madh që ndryshon...
Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE Hazir Mehmeti: Kur vriteshin Lulëkuqet Fotaq Andrea: ''Njerëzit binin porsi miza'' Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë

Alfred Papuçiu: Covid-19 dhe spektri i mungesës së ushqimit

Në këto ditë të Covid-19 po vërehet një fenomen jo i zakonshëm. Nga njëra anë, konsumatorët janë duke bastisur raftet e produkteve ushqimore dhe shtetet po krijojnë stoqe.  Nga ana tjetër, disa vende prodhuese po kufizojnë ose madje ndalojnë eksportet. Kjo gjë  shkakton panik midis konsumatorëve dhe rrit çmimet...
Dedë Preqi: Askush nuk do ua fali Fahri Xharra: Mos, mos, mos! Gjon Keka: ShBA-së dhe Austrisë kombi ynë duhet t’i ngre një simbol të falënderimit e mirënjohjes Hilmi Gashi: Arban Abrashi, një forcë që mbron rugovizmin Agim Aliçkaj: Letër e hapur Presidentit Amerikan Donald J. Trump

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi

Zeqir Lushaj: Varret katolike

Sa të mençëm katolikët!Varrin, e bëjnë si shtëpi. Me derë…, dritare…, rafte…,Aty të presin pa asnjë bezdi ! Guxova, u futa në një varr familjar,Mu duk se vdekjen e njifja më parë...
Ajne Iberhysaj: Ti jeta ime Bardhosh Gaçe: Albert Zholi - Hiret e një gruaje bionde Ilmi Veliu: Simboli i plisit shqiptar është vendosur edhe te pllaka e varrit Neki Lulaj: Ndarje së gjalli Përparim Hysi: Për bukë të rrah dhe unë!

Shaban Sinani: Takim me poetin Besim Xhelili Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri festoi 17 Shkurtin Neki Lulaj: Mbrëmje festive në Aschafenburg Prend Buzhala: Libri i një teologu mysliman për Nënën Tereze Kadri Gjoni: Martaneshi nën hijen e maleve dhe të Ballem Sulltanit

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...
Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Azgan Haklaj: Bajram Curri - Anteu i shqiptarizmit, maratonomaku i lirisë

Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).Ai jetonte në Libi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu...
Fran Gjoka: Zef Therçaj, një emër i nderuar dhe i respektuar Mehmetali Rexhepi: In Memoriam - Ukshin Zajmi, Publicisti i urtë i Pellgut të Luginës së Moravës Sevdail Hyseni: Begzad Ademi - Veteran i arsimit, Veprimtar i kauzës kombëtare Vilhelme Vrana Haxhiraj: Gjergj Bubani, një elitë e mohuar Albert Vataj: 95-vjetori i vdekjes së Luigj Gurakuqit

Moza Boletini: "Betejë" që duhet fituar nga njerëzimi Studentët e mjekësisë dhe specializantët shqiptarë në Itali nismë në mbështetje të QSUT-së dhe Spitaleve Rajonale Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Kolegë, shumëfishoni masat e vetëruajtjes Neki Lulaj: Një pikë Gjak shpeton një jetë U nda nga jeta Elmaze Berisha

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese