Friday, 18.01.2019, 07:37 AM (GMT)

Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve

Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë

Elvi Sidheri: Pikëtakime të vyera shqiptaro-bullgare të fillimit të shekullit XX

Pëllumb Gorica: Një mjellmë në Korab

Elvi Sidheri: Luftëtarët shqiptarë në skajet e Rusisë mesjetare

Elvi Sidheri: Shqiptarët ortodoksë të Ohrit dhe ati i letërsisë moderne maqedonase, me rrënjë shqiptare

Entela Binjaku: Kjo dhimbje që la pas babai...

Entela Binjaku: Vijon fushata e kartolinave të fëmijëve piktorë të Fshatit SOS!

Elvi Sidheri: Orvatja për ngritjen e një Kishe Ortodokse Shqiptare në Stamboll dhe vallja greke Sirtaki, me rrënjë shqiptare në metropolin turk

Elvi Sidheri: Shqipëria e Vogël në stepën e pamatë të Azovit

Fritz Radovani: Si i mbeti n'fyt koci i Skënderbeut

1908 Shoqnia “BASHKIMI” drejtue nga Imz Prend  DOÇI, me At Gjergj FISHTEN krijon, paraqet në Kongresin e Manastirit e, aprovon ALFABETIN E GJUHËS SHQIPE1911 Ded GJO’ LULI tha: “Po shpellat a mi prêt kush !?”...
Fazli Maloku: Liridashësit - Çlirimtarët, Urdhërohen për në Gjykatën Speciale të Hagës Elvi Sidheri: Pikëtakime të vyera shqiptaro-bullgare të fillimit të shekullit XX Gani Mehmetaj: A duhej ta trajtonin ndryshe luftën partizane kineastët shqiptarë? Gani Mehmetaj: Vëllai i madh Gani Mehmetaj: Shqiptar lindësh, mysliman bëhesh!

Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve

Nga viti 1443, kur Kështjellës së Bardhë të Krujës iu kthye triumfalisht, e deri në shtratin e vdekjes në Lezhë, në vitin 1468, Skënderbeu la pas një trashëgimi të paharrueshme të heroizmit të madh në mbrojtje të lirisë. Gjergj Kastrioti, jetoi dhe vdiq për ato që ai besonte me tërë qenien të ishin vlera të shenjta të besimit, virtytit...
Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë Avzi Mustafa: Rreth mbiemrit dhe vdekjes së Josif Bagerit Lutfi Alia: Flamuri i dinastisë Kastrioti Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit? Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet

Frank Shkreli: Qeveria e Shqipërisë kacafytet me Zërin e Amerikës

Para disa ditësh, Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe transmetoi një kronikë mbi farsën e konkurseve publike në Shqipëri, ndërkohë që ekspozoi ndërhyrjet për punësime në sistemin e burgjeve nga zyrtarë lokalë, deputetë të Partisë Socialiste dhe në një rast edhe nga kabineti ...
Blerim Rrecaj: Vetmi e ftohtë Flamur Hoxha: Aktorët e vjetër dhe pushteti i moralit Aurel Dasareti: Korrupsioni, shpërdorimi i pushtetit Xhafer Leci: Të hetohet profiteri i luftës, Bedri Islami, veteran i UÇK-së! Dedë Preqi: Negociatat me Serbinë secili i heziton

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Zymer Mehani: Ti, o Skënderbe!

Rroke shpatënN’Kala t’KrujësShembe një lubiNjë kulçedër me shtatë kokaNjë Perandori Korre ëndrra pashallarëshDhe shekujt me pallëPadishahë dhe jeniçerëI grive palë-palë...
Nebi Dragoti: Përshëndetje Faslli Haliti Hysen Kobellari: Zenel Bastari, vjershëtori kritik që tronditi Tiranën Mikel Gojani: Lekë Mrijaj - Dritë mbi gjurmë të Imzot Mark Sopit Sotir Athanasi: Ky laptop, do të heshtë përgjithmonë Neki Lulaj: Lotë heshtjeje

Bashkim Saliasi: Viron Kona - Kur vjen Sokoli

Data shënon  01.01.2019. Sot duke u ngrohur pas zjarrit më erdhi në mendje gjithë veprimtaria që u zhvillua më 26.12.2018, në një lokal të zgjedhur pranë sheshit “Avni Rustemi”, ku u zhvillua veprimtaria përuruese e librit “Kur vjen Sokoli”, të shkruar nga Viron Kona...
Lekë Mrijaj: Në Gjakovë u mbajt sesioni shkencor me rastin e 550 vjetorit të kalimit në amshim të Gjergj Kastriotit Kadri Tarelli: Durrësi mirëpriti 'Tingujt e Adriatikut' Hazir Mehmeti: Nga kuvendi Zgjedhor i Shoqatës së Mësuesve 'Naim Frashëri' në Austri Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba' Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit Xhemaledin Salihu: Dëbimi i myslimanëve të Serbisë, sipas autorit Safet Banxhoviç Ilmi Veliu: Nëna e Skënderbeut ishte e shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës?

Hysen Kobellari: Shaban Demiraj - Akademiku ynë i përhershëm

Profesor Shaban Demiraj është figurë e rëndësishme e gjuhësisë dhe kulturës shqiptare; studiues, dijetar dhe edukator shembullor i rinisë, autor i shumë studimeve, librave, artikujve, përkthyes brilant; krijues, udhëheqës shkencor, frymëzues vizionar i njohur dhe i ...
Ilmi Musliu: E shuan zërin që kundërshtonte robërinë Nijazi Ramadani: Idriz Seferi, strategu i pavarësisë shqiptare Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:KONKURS  POETIKMe krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij...
Shoqata Kulturore Dardania: Orë Letrare Hilmi Gashi: President Meta - jemi në mbështetjen tuaj Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit Murat Gecaj: Gëzuar 2019! Lekë Mrijaj: Kisha "Zoja e Këshillit t'Mirë" në Klinë në orët e mesnatës i nisi Krishtlindjet

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter