E shtune, 06.06.2020, 03:30 PM (GMT+1)

Entela Binjaku: Ribotohet në Bukuresht romani “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”

Sabile Basha: Josif Bageri dhe karakteri kombëtar i gazetës “Shqypeja e Shqypenis” 87

Xhelal Zejneli: Franz Kafka

Skënder Hoxha: Tetë Dëshmorët nga Dushkaja

Ilmi Veliu: Milo dhe Nano thonë se nëna e Kastriotit ishte serbe!

Fotaq Andrea: 19 vjet më parë, shuarja e një Njeriu të lartë fisnik, Jusuf Vrionit

Fritz Radovani: Piktori Ferdinand Paci

Sinan Gashi: Shtegtimi një dorëshkrimi

Fotaq Andrea: Hasan Prishtina - Një Shqipëri, pa shqiptarët e Kosovës do të ishte një trup pa shpirt

Sinan Gashi: Krijuesi Veis Sejko, njeriu i fatit të rëndë

Gani Mehmetaj: Shqiponjat dhe delet

Sinan Gashi: Nikollë Ivanaj, poet

Fotaq Andrea: Fillesë e një korrespondence të gjatë e të rregullt me Moikomin

Hazir Mehemti: Shembja e Teatrit Kombëtar, Vrasje e Historisë

Zhuliana Jorganxhi: Nuk duhet vetëm një ditë…!

Fritz Radovani: ''Kur t'merzitet jeta?!''

5 QERSHOR 1989...GJITHË BOTA I KISHTE SYTË TEK KY DJALË TRIM !TË GJITHË ISHIM SHTANGË PARA TV DHE PRITSHIM KUR TANKU PO FILLON ME ECË…EDHE KINEZI ATE PO PRITTE…“I ISHTE MERZITË JETA ...
Frank Shkreli: Protestat si forcë morale për të bërë ndryshimet e nevojshme Entela Binjaku: Ribotohet në Bukuresht romani “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” Kalosh Çeliku: Pa veta e dinin se në mesin e tyre e kishin edhe një shkrimtar Nikë Gashaj: Kërkesa e Serbisë për daljen në detin Adriatik në Shqipëri Xhelal Zejneli: Franz Kafka

Ilmi Veliu: Milo dhe Nano thonë se nëna e Kastriotit ishte serbe! Mid’hat Frashëri: Vlora më 1912 dhe 1920 Fotaq Andrea: 19 vjet më parë, shuarja e një Njeriu të lartë fisnik, Jusuf Vrionit Sinan Gashi: Shtegtimi një dorëshkrimi Xhemaledin Salihu: Ndryshimet administrative territoriale në Republikën Popullore të Serbisë, 1834-1954

Ndue Dedaj: Një laps simbolik me flamurin e Kosovës

Gjon Krasniqi është një shqiptar nga Lugu i Beranit, që punon e jeton familjarisht në Zvicër prej shumë vitesh. Thotë se për herë të parë ka hyrë në Shqipëri në vitin 1993 nga Pogradeci dhe, më të zbritur, kishte puthur “tokën e ndaluar” që ishte i njëjti dhé me atë të Kosovës, ku ai kishte lindur. Polici i ...
Blerim Latifi: Të bashkohemi si në Rambuje dhe Vjenë, ose dështimin do ta kemi të garantuar! Zenel Çeliku: Reforma Zgjedhore, luftë shtrigash Fazli Maloku: E kujt është Qeveria Hoti dhe kujt do ti shërbejë?! Fahri Dahri: Denoncohen diferencimet sociale dhe hipokrizitë e auro-atlantikëve Mehmet Musa: Vejusha plakë e LDK-së

Elvi Sidheri: Intervistë ekskluzive me gazetaren dhe shkrimtaren Vera Pelaj Entela Binjaku: Ari Rex - E mrekullueshmja botë e yjeve në sytë e fotografit shqiptar Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me artistin shumë-dimensional Frederik Ndoci Entela Binjaku: Intervistë me akademikun Kopi Kyçyku Entela Binjaku: Carrie Hooper - E dua Shqipërinë, gjuhën shqipe dhe shqiptarët me gjithë shpirtin tim!

Resmi Osmani: Shqiponja e Epirit

Ndërsa lufta sa kishte nisur, para trupave maqedonase, doli gjeneral Pantafku. Ishte në këmbë, me shtizë, mburojë dhe shpatë ngjeshur. Ishte gjenerali më i zoti dhe më i afti i Dhimitrit, më trimi, guximtar e kryelartë, dyluftues i krisur që se peshonte as jetën as rrezikun dhe gjithmonë kishte dalë fitimtar...
Jahja Drançolli: Hapja e muzeut të parë universitar në botë, në Oksford, Angli! Remzi Limani: Cingërrimat e jetës Demir Krasniqi: Parashqevi Qiriazi – veprimtarja që bëri histori Jusuf Zenunaj: Trimi i lirisë Shyqyri Fejzo: Numëruesi i votave

Prend Buzhala: ''Kulla e Oso Kukës''

Takimi i parë vjen me performancën e artit; përpara na shfaqet një shteg që shhpie te një tendë me mbishkrimin në "kulm": "KULLA E OSO KUKËS"!Mjaftonte që ishim katër veta për ta përuruar këtë performancë arti me imagjinatë tejet të këndshme e domethënëse...
Simsia: Sokakët e qytetit tim Luan Kalana: Infermieret - engjejt e shpirtrave, shenjtoret e pacienteve Ibrahim Hajdarmataj: Qytetarë Nderi të Tropojës, Familja Jashari dhe Zarife Hasanaj Shaban Sinani: Takim me poetin Besim Xhelili Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri festoi 17 Shkurtin

Skënder Hoxha: Tetë Dëshmorët nga Dushkaja

Është kjo krahina etnografike e Dushkajës, e cila ka shtrirje administrative në komunën e Gjakovës dhe në atë të Deçanit. Është kjo Dushkaja ku herët e vonë gjetën mikpritje e mbështetje burrat e kombit shqiptar: Azem Bejta, Bajram Curri, Nue Përlleshi, Isë Boletini ...
Pjeter Logoreci: Nuk ka shqiptar më idealist e patriot se Imzot Nikollë Kaçorri Ramiz Lushaj: Llesh Nikollë Doçi i Lurës Vanila Sinani Kabili: Intelektuali, mësuesi, dhe njeriu i mirë Ibrahim Kabili Ilmi Veliu: Hamit Emini - Shitova Blerim Latifi: Atdhetarizmi i Ukshin Hotit buronte nga besnikëria e tij filozofike

Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur!

7 vite rresht tha se nuk ka zgjedhje me Edi Ramen.Ne funksion te kesaj beri çader, “revolucion”, dogji mandatet e demokrateve, nuk hyri ne zgjedhje lokale, i dhuroi Rames gjithe Parlamentin pasi i dhuroi mandatin e dyte,i dhuroi te gjitha Keshillat Bashkiake, i dhuroi te gjitha Bashkite...
"Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku Myftiu Saqipi: Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual Myftinia Shkodër: Lavdi emrit tënd, veprës tënde, frymëzimit tënd, i bekuari Sulltan Mehmet Fatih! Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos

Agron Tufa: Zanafilla e karrierës së keqbërësit politik, shokut Xhavit Shala Agron Tufa: Portrete kriminelësh e kopukësh të pandëshkuar Organizata e Gruas "Shpresë & Paqe": Notë Proteste Blerim Latifi: Kur Enver Hoxha dekoronte Aleksandër Rankoviqin Halil Matoshi i Bashkimit Islamik kunder Bashkimit Kombetar

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”

”Fjalët fluturojnë, shkrimet mbesin“ (”Verba volant, scripta manent“): Si sot, 107 vjet më parë (1913) nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”, që përfundon Luftën e Parë Ballkanike, në të cilën Serbia, Malit i Zi, Bullgaria dhe Greqia duke i dëbuar forcat osmane pushtuan Shqipërinë dhe Maqedoninë!...
Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale! Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora