• Ilir Dardani: Islami - Aksioni - Hashimi - Tironcit - Masakrimi - Leshi

  Per mua, nje nder shprehjet me absurde gjate gjithe historise se botes eshte ''Islami - Religjioni i Paqes''. E ardhmja nuk dihet, edhe pse c'mbjell sot do te korresh neser, por e djeshmja (qe me lindjen e islamit) deri tek e sotmja eshte ana e kundert e paqes. Kete shprehje e kane perdorur edhe shume ...
 • Gjovalin Muzhani: Kujtime nga Festa e Reçit

  Si nji tradite e cila ju imponue Malsise e qytetarevet te Shkodres u kremtonte festa e Reçit deri ne medheshti. Ishte e vetmja epope e veriut e luftes nacional çlirimtare tue u hymnizue ne permasa mbare Kombetare...
 • Agim Gashi: Propaganda e Artës me ''hoxhallarë''!

  Rasti i „kthimit“ të Arta Arifit në fe islame me mbulesë, është një nga shumë rastet e tmerrshme të propogandes së grupit mafioz të hoxhollarëve plangpishësh të kombit tonë, matrapazëve pa ndjenja si dhe grupeve terroriste të instaluara në trojet tona.Të tillët, shpirtin e shiten dhe e futen ...
 • Tuna Prekpalaj: Filozofia e shën Françeskut të Asizit

  Françesku i Asizit  (emni i tij i vërtetë ishte Giovanni di Pietro Bernardone) Lindi në Assisi, 26 shtator 1182 dhe vdiq me 3 tetor  1226. Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio, papa i zgjedhun në mbledhjen e fshehtë ...
 • Zef Pergega: Si ne Dheun e Shelbuesit

  Ne kishen Zoja Pajtore ndjehesh si ne Dheun e Shelbuesit. E ky Dhe ka nje bekim hyjnor. Aty nis Aleluja, kenga e magjishme me nje spirale vezulluese qe e mbulon kuroren shpirterore te njeriut dhe te besimtarit...
 • Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

  Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...
 • Milazim Kadriu: 16 vjetori i Betejës së Kaqanollit

  Me një manifestim rasti nesër më 15 shtator do të shënohet 16 vjetori i njërës ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së jo vetëm në Llap por në tërë Kosovën, betejë kjo e njohur si "Beteja e Kaqnollit", e cila ishte beteja e parë frontale në Llap që e zhvilloi UÇK-së kundër forcave të okupatorit serb...