E enjte, 02.12.2021, 10:06 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, është Institucioni i miqësisë tonë!

Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Gjon Keka: 578 vite nga ngritja e flamurit arbëror dhe shpalljes së pavarësisë

Fotaq Andrea & Dritan Muka: “Skënderbeu” i Gentile Belinit, me diellin në ballë e në sy, simbol i krenarisë sonë kombëtare

Xhelal Zejneli: Beteja e Koshares

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj

Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Tahir Bezhani: Dje në fshatin Gri të Krasniqes - Tropojë, u varros Zeqir Lushaj

Bardh Nengurra: Në thellësitë e tokës, baba priti të birin

Kolec Traboini: Djalë Tropoje

Frank Shkreli: At Anton Harapi dhe At Gjon Shllaku, viktima të barbarizmit më ekstrem komunist Kalosh Çeliku: 'Hajduti i ndershëm' - sot në qendrën tregtare Blerim Latifi: Edhe një dimër i humbur shtrihet para nesh! Frank Shkreli: Djalli komunist nuk mund të bashkëjetojë me shenjëtorët, z. kryeministër! Kalosh Çeliku: 'Hale' para shtëpisë

Kastriot Dervishi: Si u sollën eshtrat e Ismail Qemal Vlorës në Vlorë

Ismail Qemal Vlora (1844-1919), ndërroi jetë në Itali më 24.1.1919. Trupi pa jetë i tij iu soll në Vlorë, ndërsa ceremonia e varrimit u zhvillua më 12.2.1919. U varros në Kaninë, pranë eshtrave të Ferit pashë Vlorës.Vite më vonë, çështja e mirëmbajtjes së varrit të tij dhe kthimit në një...
Fotaq Andrea & Dritan Muka: “Skënderbeu” i Gentile Belinit, me diellin në ballë e në sy, simbol i krenarisë sonë kombëtare Qazim Namani: Rrënimi i kishës katolike në fshatin Keqekollë Qazim Namani: Falsifikimet dhe gënjeshtrat serbe për veshjet popullore! Jahja Drançolli: Skënderbeu në objektivin e historianit kosovar nga Ostrovica e Artanës Xhemaledin Salihu: Presheva në Lëvizjen Kombëtare për Çlirim

Afrim Caka: Otomanonostalgjiku, Nexhemedin Spahiu

“Aleati strategjikë i shkatërrimit tonë. Dashuria e madhe e otomanonostallgjikut turk dhe të gjithë shqipfolësve që janë konvertuar në turqë e arabë. Nexhemedin Spahiu e bënë rolin  e argatit e të spiunit turk sikur nuk e njehë realitetin shqiptar drejtë Bashkimit Kombëtar...
Fritz Radovani: Qeni dhe Hana Florim Zeqa: Elbasani lara-lara, kthehuni shqiptar kah e mbara! Idriz Zeqiraj: Vrasja e Mustafës, deklarata e Sabahate Tolajt dhe "porosia e Hashimit" Eshref Ymeri: Mbresa të fuqishme nga një ekspozitë befasuese Nikoleta Kovaçi: Si e shoh une festen

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Universiteti i Prishtinës, që nga themelimi i tij, ka qënë shpresë e madhe për ngritjen arsimore të shqiptarëve të Republikës së Maqedonisë, por, jo vetëm. Në vitin 1991 autoritetet sërbe në Kosovë, i ndaluan studimet në gjuhën shqipe në këtë univerzitet. Vështirësitë e shkaktuara në këtë universitet, ishte një grusht i rëndë për...
Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Edison Ypi: Më puthi Perla

Nuk i rezistova dot lutjeve të përsëritura të dikujt për të vajtur në një event ku zengjinët e rinj, njësoj si mafjozët e vjetër, takojnë njëritjetrin periodikisht.Po edhe mua më duhet tu hedh një sy heraherës zengjinëve që mezi i kemi. Për t'i parë si janë me shëndet ata trima, sa u janë trashur qafat...
Sadbere Emshiu Karimani: Kjo përmendore do i mbijetojë kohës Xhafer Leci: Përkujtojmë Shaban Bobaj në një vjetorin e amëshimit Kozeta Zylo: Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e lindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar Fritz Radovani: At Gjergj Fishta – Hymni i Flamurit Kombtar Gjovalin Muzhani: Shpella e Pllumbavet e Qafgrades

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Kur udhëton, mënyra më e mirë për t'u shkëputur nga rutina e përditshme është të ikësh larg në kërkim të panjohurës, për të "pushtuar" në mëndje dhe "hipotekuar" bukurinë fotografike të natyrës. Emocionet të vijnë nga të gjitha anët, nga flladi i mëngjesit dhe freskia e muzgut, nga...
Armela Hysi: Ambasada e Athinës vijon me “Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në tokën helene Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë Agron Xhagolli: Veprimtari në vazhdimësi

Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za

Ndre Mjeda gjas me ken e me met nji majë e ngjitun fort nalt në kreninë e shqipes dhe shqiptarëve. Nji ngadhnjyes i paepun i hyjnores qi zafill prej shpirtit të prushtë të atdhetarit. Kushtet e vështira ekonomike nuk e zhytën dot në terr shndritjen e një ylli që e pikasën jezuitët dhe panë tek ai tharmin e një shërbestari të devotshëm...
Shefqet Dibrani: Nazmi Peci - Në një vjetorin e vdekjes Mentor Nazarko: Kush është Fahri Xharra? Gjekë Gjonaj: Një histori suksesi prej vitesh të humanistit dhe veprimtarit të shquar Osman Kallabës Gjekë Gjonaj: E vërteta e vdekjes tragjike të kërkuesit shkencor Agron Lucaj Albert Zholi: Rilindasi modern Aristidh Kola i lënë në harresë

Kastriot Dervishi: 29 nëntori jugosllav

Për Jugosllavinë, data 29 nëntor ishte e shënuar për dy arsye:1-Më 29 nëntor 1943 u organizua mbledhja e dytë e AVNOJ-t (Këshillit Antifashist Nacional Çlirimtar) në Jajce të Bosnjës, ku u morën vendimet për Jugosllavinë e së nesërme (nën shembullin e kësaj mbledhjeje u zhvillua kongresi i Përmetit në Shqipëri...
Kastriot Dervishi: Komunistët nuk krahason me asnjë pushtues Deputeti i partisë ish-komuniste, Bujar Çela uron festat me foton e Diktatorit Enver Hoxha! Kastriot Dervishi: Varja e fundit në publik Kastriot Dervishi: 300 gjermanë në Tiranë Kastriot Dervishi: “Çlirimi”, Melladini dhe Akademia e Çobanëve

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, është Institucioni i miqësisë tonë!

Me cilësitë e një fisnikërie të rrallë, si një "fosil" i kohëve të principatave shqiptare, i ardhur deri në kohët tona moderne, miku i ynë Profesor Zeqir Lushaj, u nda papritur nga ne, pak ditë përpara, duke na lënë një boshllëk plot me dhimbje dhe trishtim të pamasë ndër ne...
Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj Daniel Gazulli & Fritz Radovani: At Gjergj Fishta asht Mendja, Zemra e Shpirti i Popullit Shqiptar Daniel Gazulli e Fritz Radovani: 111 vjetori i nanës sonë shqiptare! Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Pak dit pas festivalit artistik “Luajmë dhe vallëzojmë, QKF e Durrësit, nisi, më: 22. 09. 2021, po në qytetin tonë, Kampionatin mbarëkombëtar të Futbollit. Pjesëmarrës përveç ekipit të të rinjve të Teutës ishin edhe skuadrat e futbollit nga Peja, Tetova dhe Bujanovci nga Serbia.Pas një shkëputjeje për shkak të pandemisë...
Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci

Këto ditë zt.Pete Himle Pjetri postoi ne Fb lajmin mbi nje ngjarje te pakuptueshme e jonjerezore.Postimi ka të bëjë me demtimin e qëllimshem  barbar nga persona të pandergjegjshem e  primitivë të monumentit mbivarror të babait të tij të ndjerë Hamo Mic Pjetrit në varrezat e Gucisë.Në këtë akt të shemtuar janë dëmtuar...
Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë Jusuf Buxhovi: Vendosja e administratës ushtarake në Kosovë, terrori ushtarak dhe vrasja e Milladin Popoviqit Shqiptaro-Amerikani Republikan shpall garë kundër Senatorit Demokrat Chuck Schumer Profesoresha Basha-Jakupi po vlerëson programet akademike në Letoni dhe Rumani Jusuf Buxhovi: Zgjerimi i Lëvizjes së Rezistencës Kombëtare dhe Lufta e Drenicës


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora