E merkure, 22.05.2024, 03:50 AM (GMT+1)

Agron Tufa: Dyert memece të Ferrit

Ndue Dedaj: Marie Tuci, e Lumja në Përjetësi

Albert Vataj: Ernest Koliqi, qëndrestari i paepur i rrëmeteve politike, dishepulli i dijes dhe apostull i risive

Albert Vataj: Libri, dhurata që do ju mbetet testament

Hazir Mehmeti: Mirënjohje frymëzuese

Fritz Radovani: Imzot Preng Doçi ishte Abati i Mirditës

Visar Zhiti: Gjergji ynë, që je në Qiell

Ndue Dedaj: Ganimetet e Lirisë

Xhelal Zejneli: Zgjedhjet Presidenciale në RMV - 24 prill 2024

Vlash Prendi: Duke kujtuar këngëtarin e shquar Ismet Peja

Blerim Latifi: Patriotizmi, shqiptarizmi dhe lufta e UÇK-së shahen e përbuzen

Kam qenë i vogël, gjashtë vjeç. Nuk e di si ndodhi, por baba kishte një punë të Mehajt dhe më mori me vete. Kaluam luginën që ndan Brahajt me Mehajt dhe kur u ngjitëm në kodrën ku ndodhen shtëpitë e këtyre të fundit, përpara na u shfaq një shtëpi e rrënuar. Të gjitha shtëpitë rreth saj ishin në rregu?l, vetëm ajo qendronte...
Gani Mehmetaj: Kushtimore tmerri Frank Shkreli: Dy vjet pa Dalip Grecën Ndue Ukaj: Kemi rrënuar tabelat orientuese Frank Shkreli: Dy dardane në Teksas Gani Mehmetaj: Partizania Vidna Rakoçeviq

Sabile Basha: Balada për gurin

Nuk di si...Por, balada na mbajti për doreDje, Sot, Nesër...Po edhe një ditë tjetër...Në mesnatë...Në mes-stinë... E unë, në faqen e sajEnde pikturojëKthimin e lirinëNë lëkurën e djegur...
Qazim Namani: Banesa Qytetare shqiptare e shekullit XIX në Shqipërinë veri-lindore Nikë Gashaj: NATO dhe Kosova Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958 (2) Paulin Z. Zefi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Lezha dhe Raguza (Dubrovniku), në rrugëtimin e hershëm të Gjuhës së shkruar Arbëre/Shqipe Qazim Namani: Gjurmë të trashëgimisë kulturore në fshatrat Lladoc, Balloc e Herticës në komunën e Podujevës

Fran Gjoka: Intervistë me sociologun Gëzim Tushi

Shqipëria po përjeton një situatë të dhimbshme kriminale, ku del në pah një dhunë e pashpjegueshme ndaj femrës. Si mund ta konsideroni ju këtë situatë dhe cilat do të ishin rrugët për ta kapërcyer këtë gjendje?...
Fritz Radovani: Aty ku nuk ka drejtësi nuk ka as moral! Eshref Ymeri: Nepërkës serbe nuk iu shtyp koka në kohën e duhur Idriz Zeqiraj: Kushtëzimet absurde të ndërkombëtarëve, bllokojnë Kosovën! Fahri Xharra: Manastiri i Car Dushanit dhe e vërteta ndryshe e lashtësisë së këtij vendi Nue Oroshi: Kosova në tehun e shpatës

Rigesa Hoxha: Juri Andoni - Kulturën dhe gjuhën, arumanishten, i kam amanet nga gjyshi

“Kulturën dhe gjuhën, arumanishten, i kam amanet nga gjyshi”Janë këto fjalët e një të riu 18-vjeçar në Tiranë, duke na treguar rrënjët e origjinës së tij arumune.Në intervistën më poshtë Juri tregon fillimet në të kuptuarit për origjinën e tij dhe nuk ngurron të ndaj mesazhin se sa e rëndësishme është të vlerësosh...
Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me poetin dhe shkrimtarin Gëzim Murajza Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi"

Agron Tufa: Dyert memece të Ferrit

Sot mbushen 51 vjet (21-23 maj 1973) nga Revolta Antikomuniste e të burgosurve politikë të kamp-burgut të Spaçit. Të burgosurit u përleshën me policinë e kampit derisa i dëbuan ata, duke marrë në dorë teritorin për 3 ditë.Revolta e Spaçit përbën një pikë kulmore në historinë e...
Hamza Halabaku: Kur kungulli blihet për bostan Albert Zholi: 18 Maj Dita Ndërkombëtare e Muzeut, ndërsa “Muzeu Kombëtar” mbyllet Albert Vataj: Dita Botërore e Bletëve Përparim Hysi: "Fajin" ma ka pranvera Timo Mërkuri: Një Ditë e Natashës Lako

Vlash Prendi: Nëpër Mbretërinë e Sicilisë

Vizitat në provincën ishullorë të Sicilisë, janë gjithmonë të kendëshme dhe mjaft interesante, kjo për faktin se ky rajon është banuar që në kohë të lashta dhe ka një histori interesante të ekzistencës së saj, por edhe sepse ky territor ishte provinca e parë që u vu nën sundimin e Perandorisë Romake ...
Syrja Etemi: Mbresa ndër breza Hasan Hasanramaj: Nga tubimet letrare të mbajtura në Rugovën turistike Hamdi Hysuka: Atje ku takuam historinë shekullore Ndue Dedaj: Në kullën e Zef Ndocit, pas 30 vjetësh Hasan Hasanramaj: Në Grykën e Rugovës u ngritën komplekse dhe fshatra turistike

Ndue Dedaj: Marie Tuci, e Lumja në Përjetësi

Marie Tuci, e vetmja grua në 38 martirët e kishës katolike në Shqipëri, ishte aq e re për të pasur një biografi me shumë fjalë, por po e krijonte atë dita - ditës, nëse nuk do t’ia këpusnin pemën e jetës bash kur kishte nisur lulëzimin. Përpiqemi të përfytyrojmë fëmijërinë e saj, në Mirditë...
Albert Vataj: Ernest Koliqi, qëndrestari i paepur i rrëmeteve politike, dishepulli i dijes dhe apostull i risive Agim Xh. Dëshnica: Poeti i ndritur Vexhi Buharaja Ibrahim Hajdarmataj: Gjenerali Tahir Sinani ngeli ne zemrat dhe mendjen e Shqiptareve Dorian Koçi: Një datëlindje për Gjergj Kastriot Skënderbeun dhe vepra e tij Nue Oroshi: Përshkrimi i karakterit të Gjergj Kastriotit

Kastriot Dervishi: 70 vjet nga ekzekutimi i grupit të desantëve

Më 15.4.1954 pas vendimit të gjykatës, u pushkatuan në Tiranë, (nga një dëshmi dytësore e imja) besohet diku afër fshatit Mënik: Zenel Ali Shehu, Halil Jusuf Branica, Naun Vasil Sula, Ahmet Agush Kabashi , Gani Mehmet Malushi dhe Rrapush Qerim Agolli. Me përjashtim të Agollit...
Kastriot Dervishi: 30 vjet nga masakra e Peshkëpisë Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024) Kastriot Dervishi: Si u caktua paraja "Lekë" zyrtare e Shqipërisë Kastriot Dervishi: "Të propozohen stimuj moralë" Kastriot Dervishi: Populli i Miçanit telegram shokut Ramiz

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...
Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Florim Zeqa: Vllaznia fituese e 28 Nëntorit në Candelu (TV-Itali) Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi” Enri Zholi: Forald Hoxha - Partizani më formoi si portier, futbolli është jeta ime Sylejman Morina: Arbnesha Lara Nikpali, ylli që shkëlqeu dy dekada në basketbollin e femrave të Zarës Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Albert Zholi: Si u zgjodh Senati i parë shqiptar në 31 janar 1920 Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C.


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora