E enjte, 06.05.2021, 12:58 AM (GMT+1)

Frank Shkreli: Mjaft u tallët me atë popull!

“Diktatura ma e rrezikshme, asht ajo, që paraqitet popullit me maskën e demokracisë!”, At Pjetër Meshkalla, Jezuit, martir i Kishës Katolike Shqiptare, gjigand i fesë dhe i kulturës shqiptare – në përvjetorin e arrestimit të tij më 29 prill të vitit 1967 nga regjimi komunist i Enver Hoxhës.  Vërtetë “Një pishtar i demokracisë”...

Kalosh Çeliku: Mr dudumi me këmbët dhe trutë në legen

Dudumi, MR –ja “musliman” (Deledashi), i arratisur katundeve të Kumanovës me këmbët dhe trutë në Legen, pa “DIN E IMAN”, delë me një “shkrim publicistik”, se: Femrat e Mitrovicës të Kosovës i paskan bërë “kurthë”?! Deledashin “musliman”, e paskan futur me “zor” në xhami...

Fahri Xharra: Hyjnesha pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

Po , si u bë që Hygiea përendesha pellazge ., të ishte herë greke e herë romake ? Studimet pellazgjike e kanë vlerën e saj se e bëjnë botën të mendojë ndryshe për ne , shqiptarët. Kulti i Hygeias si perëndeshë e pavarur u përhapë pas vitëve430-427 pr Kr. kurse në Romë pas vitit 293 pr. Kr, Të parët tanë ku mbetën...

Albert Zholi: Dita e 5 majit apel për të gjithë - Ta duam më shumë Shqipërinë!

Sot 5 maji! Dita e dëshmorëve. Tashmë është bërë domosdoshmëri që  më 5 Maj të nderojmë dëshmorët e kombit, që kanë dhënë jetën për çlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj, ose në mbrojtje të pasurisë së popullit dhe jetës së njerëzve ndaj fatkeqësive të ndryshme. E cilësuar zyrtarisht si Dita e Dëshmorëve...

Florim Zeqa: Dialog të hapur dhe transparent!

Kompromisi si instrument për arritjen e marrëveshjeve, sikurse në fushën e politikës, ashtu edhe në jetën e përditshme është hapje e rrugës për zgjidhje të problemeve dhe pajtim, por që është diçka më pak e “keqe” nga zgjidhjet e ofruara nga palët ndërmjetësuese si alternativa të mundshme. Në këtë segment, kompromisi...

Tahir Bezhani: Drita Kurti Kamberi - Rrugë e Bardhë

Autorja e romanit “Rrugë e bardhë” Drita Kurti-Kamberi, paraqitet për herë të parë publikut me prozën e saj të gjatë, duke shtjelluar ngjarje interesante të përvojës së hidhur personale e kolektive të luftës së fundit në Kosovë...

Xhelal Zejneli: Shqipëria - Zgjedhjet e 25 prillit

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri të 25 prillit të vitit në vazhdim u realizuan në një atmosferë tejet të tensionuar. Midis Partisë Socialiste, në një anë dhe Partisë Demokratike e LSI-së, në anën tjetër, pati një polarizim të skajshëm. Fushata parazgjedhore ishte një luftë politike e ashpër, e paparë në ndonjë vend tjetër të Ballkanit...

Frrok Vukaj: Homazh për Gjelosh Ukcamën, në 1-vjetorin e vdekjes

Ai ishte shumë punëtor, familjar i përkushtuar, i dashur me gjithkënd dhe gjithnjë i buzëqeshur. Largimi i tij qe një tronditje e madhe; iku nga kjo botë dhe do të kujtohet me dashuri nga familja, farefisi, miqtë dhe gjithkush tjetër që e njohu.Ish Komandanti i Gardës ...

Blerim Latifi: Të gjitha krimet e kryera në Kosovë gjatë luftës në një thes!

Derisa homologët e saj merren me luftën për të siguruar vaksina për qytetarët e tyre, ministrja jonë e punëve të jashtme merret me urrejtjen e saj personale për kundërshtarët e saj politikë. Derisa homologët e saj bëjnë ç'është e mundur për ta mbrojtur vendin e tyre në arenën ndërkombëtare, madje edhe në çështje kur nuk kanë të...

Ligor Prifti: Metafora e një dashurie të hidhur

"Përroi qante në mesnatë" i shkrimtarit të mirënjohur Kristaq Turtulli do ta quaja metafora e një dashurie dhe ndodhie të hidhur, tronditëse, ku e shkuara përgjon si oktapod, tentakulat e të cilit të mbajnë lidhur dhe sot e kësaj dite, shfaqet, ngre krye herë pas here. Sa e vështirë është të fshihet e shkuara. Imagjinata...

Shefqet Dibrani: Ndërmjetësime letrare

Libri Ndërmjetësime letrare është një panoramë dhe një përzgjedhje shkrimesh kritike për krijimtarinë letrare të Arif Molliqit bërë nga studiues dhe kritikë të letërsisë ndër vite. Roli im në këtë libër është ndërmjetësimi në mes të asaj që ka botuar autori dhe ndërmjet atyre që kanë shkruar për veprat e tij...

Kalosh Çeliku: Kalosh Çeliku nuk ikë nga Shkupi historik

Përçudi, e kam dashur Mëngjesin. AgiminMalin. Sot, e dua perëndimin e Diellit!Nuk ka problem. E dua Mëngjesin. AgiminHënën. Lindjen e Diellit mbi Ҫelëvjollcë. Nuk ka problem, E, dua Mëngjesin. DiellinHënën, kur dilte majë Ftoni. Rrëzë Ҫuke:E, Unë: me rrezet e saj e përcillja Natën...

Bashkim Saliasi: Lulja jonë plot mirësi!

Për Ty Aura mendovaDisa vargje të kushtova.Gjyshi Baçi, kur thërretZemra ime bëhet mbret. Je e vogël, lozonjareGojëmbël dhe bujare.Mbesa ime, zanë trimeJe diamant me shkëlqime...

Xhelal Zejneli: Fillimet e shkrimit shqip

Shqiptarët kanë hyrë në analet e historisë së dokumentuar në gjysmën e dytë shekullit XI. Historiani bizantin Mihaelis Ataliates (Michaelis Attaleiates) është i pari që përmendi  në “Historinë” e tij të shkruar në vitet 1079-1080 se Albanoi kishin marrë pjesë në një kryengritje kundër Kostandinopojës më...

Agron Gjekmarkaj: Rënia e Zgjedhjeve

Zgjedhjet e 25 Prillit do të mbahen mend si zgjedhjet më të trukuara në histori ! Shteti , "Rilindja" dhe "të fortet" u bënë një ! Te  gjithë bashkë vepruan si strukturë mafioze ! Ata me një inxhinjeri të sofistifikuar manipulimi ndryshuan verdiktin popullor! Admistrata u vu në presion prej muajsh...

Kristo Çipa: Duke kërkuar kurorën e Jugut

Nuk është as Lord Bajroni as Eduard Liri (dy anglezë të shekullit XIX) që përshkruajnë mbi supet e vargjeve dhe penelatave befasitë e Jugut të Shqipërisë, por është poeti Fatmir Terziu që përthith peisazhe e gatuan vargje që “do luten të vdesin në shekuj”. Ndërsa dy të parët vinin nga Londra dhe...

Nikë Gashaj: Shteti qytetar apo nacional

Në shtetet bashkëkohore, qytetaria është forcë kryesore e unitetit, por dhe kombësia  është e pranishme në të gjitha vendet multietnike, mandje edhe në demokracitë e zhvilluara. Bëhet fjalë për lidhjen e ngushtë midis strukturës qytetare dhe të asaj kombëtare të shoqërisë.Prandaj, nëse ka orvajtje për...

Hasan Hasanramaj: 31 vjetori i pajtimit të 124 familjeve

Fshati Llukë e Epërme në komunën e Deçanit është  një nga shtyllat e forta të historisë, vendi me i shenjtë i lavdisë së shkruar historike e kombëtare, ku trimat shqiptarë që nga vitit 1878 e deri me 1910 te Verrat e Llukës dhanë kushtrimin dhe e lidhen Besën e Madhe Shqiptare për  fillimin e luftës çlirimtare kundër pushtuesve otomanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora