E diele, 25.02.2024, 11:04 PM (GMT)

Visar Zhiti: Ekspozitë në zemër përpara fjalës

Është një emocion i bukur ai i së dielës që po vjen, kur Eda ime do të mbajë një ligjëratë në anglisht për Shenjten Nënë Tereza në St. Mary Parish, Mokena, në orë 3.00 pasdite. Dhe më ndërmend emocione të tilla, se kujtohen dhe vetëm emocionet, që lidhen me shenjten tonë, me takimet, me përgatitjet e ndonjë botimi, lutje, album...

Ndue Dedaj: Vetmia e kullave dhe turizmi që po troket

Sa herë që shkruajmë për kullat, dhe e bëjmë shpesh, ndokush dhe mund të na “keqkuptojë”, a thua se po themi t’i rikthehemi sërish jetës së kullës me frengji si qëmoti, duke ngarë qetë në arat e vogla në gryka e lugina të thellë bjeshkësh, mes një ekzotike orësh e...

Blerim Latifi: Mirë se vjen o Shaban Polluzha!

Sapo kishte zbardhur dita e 21 shkurtit 1945. Një ditë e ftohtë dhe me shumë mjegull. Hasan Syla kishte dalë në oborrin e kullës së tij të moçme dhe po mundohej të shquante mes mjegullës tymin e shtëpive që po vazhdonin të digjeshin që nga nata e kaluar. Papritur nga pylli sipër kullës pa të dilte një rresht burrash të armatosur...

Eshref Ymeri: Përshëndetje me admirim të veçantë për katër profesorë

Në numrin 709 të gazetës së përjavshme “Nacional” (24 shkurt - 02 mars 2024) ishin botuar tri analiza shkencore, me autorë shkencëtarët e shquar Prof. Elena Kocaqi, Prof. Agron Dalipaj, Prof. Sazan Guri, si edhe intervista e Prof. Albert Nikolla, me temë kryesore lashtësinë e gjuhës shqipe...

Kalosh Çeliku: Presidenti ''shqiptar''

Fatkeqësisht, politika shqiptare: në Shqipëri, Kosovë dhe në Republikën e Maqedonisë Veriut, është për ta vajtuar me Gra Zajazi. Unë si shkrimtar shqiptar, moti kohë nuk udhëhiqem nga individë partiak, as Parti politike. Aqmëpak, nga kalorës politik të dalldisur dhe arrtisur fushave, pas posteve politike, pasurisë personal...

Albert Vataj: Dashuria si dëshirim epshi

Sikur nesër një grua t'ia kushtojë dashurinë e saj vetëm një burri të ndershëm dhe punëtor, sikur të ishte e mundur që burri të dashuronte vetëm gruan e dëlirë, ne do të shihnim me plot ngazëllim kopulime të fuqishme shprese dhe mrekullimi, teksa përtërihet familja njerëzore gjatë një brezi, do të shihnim burra...

Bardhyl Selimi: Nje kenge e bukur arvanitase e perpunuar nga Lasgushi

Zoti Ymer Ciraku na sjell nje shkrim interesant per kengen e njohur “Kur me vjen burri nga stani”.Une e kam ditur se kjo kenge, e interpretuar mjeshterisht nga Tefta Tashko Koco, vjen nga treva e Korces sikurse shume kenge popullore qytetare. Por jo, sipas studimit te Ymer Cirakut, kete kenge e ka qemtuar K. Reinhold ne...

Halo Malaj: Reiz Nure Bega, një burrë i shquar nga Lekdushi

Reizi eshte djali i dyte i Nure Beges, nje burre i degjuar e pjestar kuvendesh te Kurveleshit, nga fshati Lekdush. Nurja pati kater femije, dy djem, Ajdinin dhe Reizin (i vogli). Pati dhe dy vajza, njeren te martuar ne Shenaj ne fshatin Progonat dhe tjetren ne Serjanaj ne fshatin Lekdush. Vete Nurja ishte nje burre qe...

Mihal Gjergji: Një natë pa gjumë

Gremisen retë mbi hon e brinjëËshtë dimër, ngricë e borëDoriu brof e shkrofëtinUnë frerët mbaj në dorë Dhe ja, u sosa në katundMë fton një plak bujarKjo udhë e verbër s’paska fundKy dimër është xanxar Një dritë e mekur mbi oxhakDhe saçi ndënë prushNa sjell e mira zonja plakëUllinj e djathë e bukë...

Atdhe Geci: Zëri i Roganës

Roganë, ndiz zjarrin që lind këngëno, ndiz zjarrin që lind flakët e jetësqë fëmijë e njoha tokën dhe qiellini njoha retë që pluskonin shi, njohatë gjelbrën e Roganës dhe të lulevenjoha të gjelbrën që e sillnin erërat...

Entela Binjaku: Festohet 21 shkurti, dita kushtuar identitetit kulturor dhe gjuhësor

Nga viti 2000 data 21 shkurt njihet si “Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare”. Kjo ditë ceremoniale u shpall e tillë nga UNESCO në vitin 1999 dhe prej 23 vjetësh festohet në të gjithë botën. Qëllimi i caktimit të kësaj date është ndërgjegjësimi për shumëllojshmërinë gjuhësore dhe kulturore si një vlerë universale...

Gani Mehmetaj: Arbëreshët e Sicilisë ashtu si i pamë

Pak kush e di se arbëreshët e shpallën shtetin e pavarur, por e mbajtën vetëm tri ditë.Sa dimë për masakrën e mafisë siciliane ndaj arbëreshëve në maj të vitit 1947?“Mori bijë, bijë e Lalës,Mori e bukur e trishtuarPse me kthen në motnë e shkuar?”...

Vladimir Shyti: One Albania, mashtron dhe vjedhë hapur klientët e vet

Para pak ditësh u ndodha jo rastësisht në një nga qendrat e kompanisë private të telekomunikacionit One Albania që operon në Shqipëri.Brenda shikojë dhjetra klientë të të gjithë moshave, kryesisht pensionistë të”rebeluar”në ankesat e tyre ndaj kompanisë në fjalë. Pyeta disa prej tyre dhe, përgjigjija ishte...

Xhelal Zejneli: Liri, të kërkuam ndër shekuj

Sundimi i të huajve, sidomos sundimi serbomadh, i ka shkaktuar plagë të madhe popullit shqiptar. Për të mbijetuar në këto kodra të Ballkanit, nga gjiri i popullit lindën Micë Sokola. Duke u përballur ndër shekuj me stuhi dhe furtuna, Kosova martire u shndërrua në metaforë të qëndresës...

Ndue Dedaj: Nderimi lokal i figurave kombëtare

Dje, më 22 shkurt 2024, plot 107 vjet nga shuarja e Abat Prend Doçit, Bashkia Mirditë dhe Dioqeza e Rrëshenit organizuan një takim përkujtimor dhe një ekspozitë me foto të vjetra të "Marubit" kushtuar këtij prelati të shquar atdhetar e dijetar. Dhjetë vjet më parë në Rubik qe organizuar dhe një sesion shkencor kushtuar imzot Doçit...

Xhafer Leci: Kosova u pavarësua në themelet e Kushtetutës së vitit 1974

Të nderuar bashkëatdhetarë,motra dhe vëllazër,sot  jemi tubuar këtu të festojmë sëbashku,16 vjetorin e Pavarsisë së Kosovës !Shpërbërja e ish-Jugosllavisë deri tek Pavarësia e Kosovës.    Boshjnaku Hamdija Pozderac, Kryetar i Komisionit Kushtetues të Kuvendit  të Jugosllavisë, për të mos ndryshuar parimet bazë të  Kushtetutës së vitit 1974...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora