E marte, 31.03.2020, 05:25 PM (GMT+1)

Kulturë

50 mrekullitë e artit më të mëdha në botë

Raca njerëzore ka bërë art për mijëra e mijëra vite. Këtu, në një listë kronologjike, gazeta britanike “Daily Telegraph” ka përzgjedhur 50 mrekullitë artistike të botës. Të parat vijnë skulpturat e Kafranit që ndodhe në muzeun...

Kuriozitete nga Bota

Gjykata ka dënuar me 40 paund Daniel Slaney, pasi dikush e ka parë të shkundë hirin e cigares në tokë. Shkelësi i ligjit e ka pranuar, po ka shtuar se fundin e cigares e futi në paketën bosh, dhe nuk e hodhi në tokë. Sido që të ketë...

Adrian Gaxha: Surprizat e shfaqjes time në Evrovizion në maj

Tashmë kanë kaluar disa ditë nga zgjedhja e këngëtarit të talentuar Adrian Gaxha si përfaqësues i Maqedonisë në Evrovizion, por emocionet janë akoma të freskëta për të. “Jo vetëm se është hera e parë në historinë e këtij shtetit që...

Ëmbëlsisht e vrazhdë Amy Winehouse

Një trup i mbushur me tatuazhe e pirsing, sikur do t’i tregojë botës hartën për të mbërritur tek ishulli i shpirtit të saj fort i trazuar. Por rrugën për në botën e Amy Winehouse ajo ka ditur ta udhëheqë me zërin e saj drithërues, që...

Zhdukja e kryeveprave të artit shqiptar

Zilja e telefonit në Galerinë Kombëtare (GKA) nuk pushonte. Kur më në fund eprori i GKA-së e mori receptorin gjërat ishin të prera. Duhen kaq piktura. Dhe, sa më shpejt të ishte e mundur. Përzgjedhja të ishte e mirë. Ishte...

Viti i artë i Sonit

E kishte menduar një vit pushimi, kur më shumë do t’i mungonte skenës sesa do ta pushtonte. Por ja që kësaj radhe fati kishte parashikuar të tjera gjëra. Një vit kur Soni Malaj i pati të gjitha: një klip të arrirë, një musical që e solli...

Kodi piktorik-magjik i Ismail Lulanit 

Në pikturën shqiptare piktori Ismail Lulani veçohet dhe vlerësohet si një kolorist ekspresiv i njollave me ngjyra potente, të ngrohta e plot dritë, një personazh i rëndësishëm për pikturën shqiptare të shekullit XX. Lulani ndikoi...

Ismail Lulani, në telajot e papërfunduara

Një kalë i vet muar dhe një njeri që niset drejt muzgut të kuq, në një rrugë që duket pa kthim. Janë dy tablotë e fundit (ka pasur 5 në dorë), ku piktori Ismail Lulani hodhi frymëzimin para se të ndahej nga kjo jetë. Ashtu të papërfunduara...

Katani i dikurshem, tjeter film ne Shqiperi

Komisar Katani i dikurshem, duket se ka nje identitet te ri edhe nder shqiptare. Njihet edhe si Konti Shternberk. E kjo s'mund te mos e gezoje aktorin Mikele Placido, i cili dje shkeli per te treten here ne Shqiperi, per te qene

Maya me klipin “Nuse do të bëj në Gusht”

Kur ishte pikërisht në prag promovimin e klipit të ri “Nuse do të bëj në Gusht” këngëtarja e mirënjohur Maya pëson një aksident automobilistik. Një aksident që asaj i kushtoi shumë kohë larg spektatorit dhe pse në momente...

Ceshtja Heath Ledger

Ne rastet kur ndodh humbja e dikujt qe le pas miliona, nuk kemi te bejme vetem me dhimbjen e njeriut, por nje nga ceshtjet apo problemet qe vijne pas, eshte dhe trashegimia.
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese