E marte, 20.04.2021, 11:10 AM (GMT+1)

Kryeshkrim » Sidheri

Elvi Sidheri: Shqiptarët, hebrenjtë dhe njëçikë ''Wikipedia''!

Çfarë është dhe paraqet Wikipedia, këtë gjë mendoj se kushdo që “lundron” nëpër internet, e di!Pra, bëhet fjalë për një tip enciklopedie dixhitale të lirë kryesisht, e cila është e aksesueshme nga shumëkush dhe që si e tillë, është më e arritshme dhe e frekuentueshme nga një publik tejet i gjerë botëror.Dhe në një audiencë sigurisht më të madhe planetare, padyshim që edhe neve shqiptarët kemi dritarezën tonë të vogël, me anë të së cilës hyjmë në botën e pafund të rrjetit global.Interneti në rajonet e shtetet ku banojnë njerëzit me kombësi shqiptare ...

Elvi Sidheri: 1912-a, pavarësi apo çfarë?

Më lindi natyrale kjo tematikë për të cilën po nis të shkruaj sot, për shkak të një sërë arsyesh dhe të dhënash mediatike e jo vetëm, të cilat të bëjnë të mendosh se sot për sot jemi vënë përballë një strategjie të mirfilltë që synon bastardimin e këtij përvjetori 100 vjeçar të pamvarësimit tonë nacional në atë vit të shenjtë për Shqipërinë dhe shqiptarët.Si për t’a ilustruar sa më mirë këtë arsyetim të timin, më qëlloi që këto ditë ...

Elvi Sidheri: Konflikti sllavo-helen për Maqedoninë dhe ç’vend kanë shqiptarët në të ??!!!

Po flas sot për një të ashtëquajtur “luftë të ftohtë” e cila zgjat prej së paku 20 vitesh, që nga shpallja referendare e pavarësisë së Republikës Fyromase të Maqedonisë nga Jugosllavia.Që në atë kohë, sllavët e shtetit të ri, një popullatë e njohur si grykëse (e uritur) dhe përherë në kërkim të një identiteti të qartë, ashtu siç gjenden vazhdimisht mes influencave bullgare, serbe e helene, ata pra gjetën të ...

Elvi Sidheri: Si do të kishte qenë Shqipëria pa turqit?!

Një pyetje legjitime kjo, e cila me siguri do t’i ketë vajtur shumëkujt në mendje gjatë këtyre viteve (gati 100), pas shporrjes finale nga territori ynë, të çallmëmbajtësve, jataganpërdorësve dhe shallvareqelburve turq. Ndaj dhe, supozoj se unë s’jam as i pari e as i fundit, që e lodh trurin tim, me këto mundime hipotetike ...

Elvi Sidheri: Dikush të ndalojë shitblerjen e vajzave shqiptare në tregun sllav!

Është një thirrje publike kjo që po bëj.Nuk është ky as një refleksion apo thjesht dokumentim i këtyre fakteve që prej vitesh të gjata ndodhin, pa iu çarë qoftë edhe lehtësisht koka dikujt.Jo se ne si popull kemi vajza tepër, jo se gjaku ynë i freskët shqiptar, se ADN- ja jonë unike dhe rinia e femrës sonë mund të vazhdojnë të shiten si mall pa Zot dhe të keqpërdoren ...

Elvi Sidheri: Ne dhe sllavët!

Sot pra, po duket se hapësira e shkrimit tim do t’i dedikohet pikërisht këtyre njerëzve dhe marrëdhënies rrallë normale dhe të paqshme të tyre me ne shqiptarët.Por siç edhe dihet jo të gjithë sllavët e Europës apo Azisë, kanë të njëjtat marrëdhënie me neve dhe jo të gjithë popujt që rrjedhin nga kjo farë etnike, kanë kufinj direkt me ne apo edhe lidhje të ngushta historiko-gjeografike me popullin tonë ...

Elvi Sidheri: Turq të vërtetë dhe të kamufluar!

Ditët e fundit në shtyp dhe jo vetëm, janë vënë re formulime fantazmagorike të disa tezave të ndryshme lidhur me identitetin, rilindjen tonë kombëtare dhe elemente të tjera themelore të qënies sonë moderne shqiptare.Ndoshta sot është edhe rasti i volitshëm që të merremi me to.Këto pohime historike dhe bashkëkohore ngrihen dhe bëhen publike e më ...

Elvi Sidheri: Turq, boshnjakë dhe shqiptarë!

Ç’ne ky titull do pyeste dikush veten?Normale, pikëpyetje legjitime, sepse në të vërtetë neve s’do të duhej të na lidhte as edhe një gjë me ato dy elementet e parë të titullit të këtij shkrimi.Por ja që na lidhin për fat të keq mjaft gjëra, shumë fije të dukshme e të padukshme, shumë copëra kulture të kalbur ...

Elvi Sidheri: A i meritojmë ne shqiptarët heronjtë që kemi?

Dikujt kjo ndoshta do t’i dukej një pyetje në mos retorike, deri diku edhe provokuese.Qartësisht dhe pa qoftë edhe një fije dyshimi, ky nuk është qëllimi as për së largu.Heronjtë tanë, tashmë prej vitesh, shekujsh e kush e di edhe mijëvjeçarësh, kanë kohë të mjaftueshme që përbalten me përpikmëri të “admirueshme”.Ky nuk është qëllimi im kurrësesi...

Elvi Sidheri: Pak histori dhe meditim!

Ne shqiptarët kemi “fatin” që të ndajmë hapësirën tonë jetësore (Ballkanin), me shumë popuj të tjerë.Sepse ky gadishulli ynë është i tejmbushur me rraca e gjuhë, kultura e tradita të ndryshme.Kemi rreth nesh sllavë të çdo lloji, feje e gjuhe.Kemi grekë e helenofonë, ashtu siç edhe kemi rumunë e turq, turkofonë e hungarezër Serbie e Rumanie.Kemi pra afër nesh, barbarë të ndryshëm, njerëz në origjinë gjakatarë e ...

Elvi Sidheri: XhonTurqit dikur dhe Neo-Otomanët sot!

Në vazhdë të disa shkrimeve të tjera, po merrem edhe kësaj rradhe me turqit dhe bëmat e tyre.Pse m’u kujtuan pikërisht XhonTurqit dhe jo lëvizje të tjera turke apo me një frymëzim otoman?Ndoshta për shkak të kushteve historike, ose më tepër sepse ideja e sotme Neo Otomane...

Elvi Sidheri: Sërish për gjakun tonë dhe atë turk!

Ndodh rëndom që edhe kur duam t’i largohemi një teme dhe t’a lemë mundësisht jo në harresë, por sidoqoftë të mos merremi me të për ca kohë, ajo prapë na del para syve.Ku na u shfaq herën e fundit, do thote dikush?Po ja, pati këto javët e fundit edhe një tjetër vizitë “vëllazërore” turqish, në zyrat e institucioneve shqiptare.Udhëtime e vizita reciproke diplomatike do të ketë gjithmonë mes shtetit tonë dhe vendeve të tjera, s’ka asnjeri gjënë më të vogël kundër kësaj.Por kur këto shkëmbime bilaterale hyjnë në një fenomen më të gjërë, në të ...

Elvi Sidheri: Dick M, ky zvicerian shumë i uritur për “veshka serbësh” dhe insititucionet europiane që i shkojnë pas

Ç’ne ky titull do vetëpyetej dikush?Po arsyet për këtë gjë janë nga më të ndryshmet dhe rrjedhimisht edhe nga më të mirëargumentuarat.Kryesisht ideja lindi spontane, nga kalimi lehtësisht në parlamentin shqiptar, i një ligji i cili autorizonte “pa ja bërë syri tërrt” siç thotë edhe populli, lejonte pra EULEKS & Kompaninë e lumtur të ndërkombëtarëve, që të vijnë në vendin tonë për të “hetuar”...akuzat drithëruese të zvicerianit...

Elvi Sidheri: Përrallat me Erdogan dhe lum kush u beson!

Doli në dritë nja një javë më parë, aty mes lajmeve për kampionate Europiane që po mbaronin dhe “bëmash” të Reality Show-t më origjinalisht të panevojshëm që historia televizive ka krijuar, pra Vëllait të Madh, diku aty mbiu edhe ky lajmi për të cilin po flas.Në FaceBook-un shqip dhe shumë faqe të tjera interneti nëpër botën ndërshqipfolëse, u hodh si një bombë dore me shpërthim të menjëhershëm, lajmi prepotent që na bënte të ditur një të “vertetë” rrënqethëse...

Elvi Sidheri: Pse FYROM-i dhe Vojvoda i ri gjejnë guximin t’i shpallin shqiptarët si vrasës në 2012-ën?

Me këtë nofkë njihet gjerësisht në FYROM-land, kryeministri i gjithpushtetshëm i asaj republike, e cila dikur ishte edhe pjesë federative e ish-Jugosllavisë që patkonjtë nga dielli i ktheu nja 20 vite më parë.Bëj fjalë sigurisht për Vojvodën e ri, një njeri të zgjedhur 3 copë herë si kryeministër i vendit të tij.Ylli i tij i veçantë, nisi të ndritte me forcë, ditëve të errëta kur në të njëjtën kohë po fillonte të eklipsohej gjithmonë e më tepër një tjetër figurë “epike” e VMRO-së moderne, ajo e Ljupço “Vojvoda” Georgievski-t!...

Elvi Sidheri: A po shpërthen vërtetë FYROM-landi (Maqedonia)?

Dikur, njëherë e një kohë, në fushat rreth Vardarit të sotëm, apo në Pelan antike, Stobin apo Pellagoninë e lashtë, një popull i vogël sa edhe kurajoz, ia dilte të shfaqej i fuqishëm mbi të gjithë fqinjët e tij dhe me një sforcim gati mbinjerzor, me në krye një Prijës legjendar shkonte me fitoret e tij zhurmëmëdha deri në kufijtë e fundit të njohur të tokës së atëhershme.Ata ishin Maqedonasit, njerëz për të cilët mijëra vite pas zhdukjes së tyre totale nga faqja e dheut ...

Elvi Sidheri: Kohë monumentesh!

Për të mos t’u ngatërruar absolutisht me një kohë relative monumentale që s’ka as edhe një lidhje të vetme me rastin tonë. Që Ballkani apo Europa Juglindore siç preferohet haptazi të quhet tashmë këtu e ca kohë nëpër korridoret e të ashtëquajturës Europë Fisnike...

Elvi Sidheri: Integrimi dhe toka jonë!

Një fjalë kjo (Integrimi) që neve Shqiptarëve të mbetur tashmë gati vazhdimisht në dyert imagjinare të Europës, na është transformuar gati-gati në një makth të gjallë. Pakkujt...

Elvi Sidheri: Turqit (Osmanët) dhe Ne

Ku Sulltani përkatës po shpërthente në maraz rrëzë mureve të kështjellës së pamposhtshme të qytetit Arbëror me kroje uji të kulluar, pakkush i binte të mendonte për më tej...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora