E enjte, 29.02.2024, 12:16 PM (GMT)

Hamdi Hysuka: Manifestim historik letrar në nderim e përkujtim të lirisë

Për të nderuar festat madhore kombëtare, 16-vjetorin e Pavarësisë, 26-vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës, më datë 24 shkurt 2024, në sallën solemne "Albergo di Italia", të Novarës në Itali, Bashkimi i Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë "Zëri i Mërgimtarit", organizoi takimin solemn historiko-letrar...

Viron Kona: Mbrojtja e gjuhës shqipe dhe drejtshkrimi i saj, një detyrë e shenjtë

Formimi i gjuhës letrare kombëtare të njësuar është fryt i përpjekjeve të shumë brezave, që kanë punuar e luftuar pareshtur, madje edhe duke sakrifikuar. Ishin ato përpjekje që çuan në Kongresin e Manastirit (1908), i cili vendosi një alfabet të vetëm të gjuhës shqipe; në vendimet e “Komisisë Letrare të Shkodrës”(1916-1917), e cila kodifikoi...

Albert Habazaj: Eqerem Canaj në 80 vjetorin e ditëlindjes, 50 vjet me penë

Më datë 05.02.2024, në ambientet e muzeut “Kosova”, Vlorë Instituti i Studimeve Politike “Ismail Qemal Vlora” së bashku me Shoqatën e Shkrimtarëve e Artistëve “Petro Marko” organizuan datëlindjen e 80-të të shkrimtarit vlonjat Eqerem Canaj.Në këtë aktivitet morën pjesë intelektualë e shkrimtarë...

Albert Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh”, Marshalli i këngës labe Golik Jaupi

Me Golikun kam rreth 30 vjet miqësi. Një shqiptar i rrallë si patriot, një këngëtar i rrallë me zë brilant. Por mbi të gjitha ai është shumë njerëzor. Goliku ka në repertorin e tij mbi 600 këngë polifonike një pjesë të të cilave i ka krijuar vetë. Mësuesi i tij i parë për këngën labe ka qenë, Etem Paza. Atëherë Goliku ishte pionier...

Tahir Bezhani: Mal Haziri - Brigje, erëra e valë

Këto ditë doli nga botimi libri i parë me poezi,” Brigje, erëra e valë,” i poetit Mal Haziri nga Dushkaja e Gjakovës. Autori vjen nga një krahinë malore e cila i ka dhënë Kosovës disa autorë të respektuar në të gjitha gjinitë letrare.Pamjet epike të Dushkajës, traditat e ruajtura me kujdes, fisnikëria, bujaria e atdhedashuria, kanë mbetur si...

Fritz Radovani: Gjuha shqype prej At Gjergj Fishtës

1.     Porsi kanga e zogut t’ verës, Qi vallzon n’ blerim të Prillit;Porsi i ambli flladi i erës,Qi lmon gjit’ e drandofillit:Porsi vala e bregut t’ detit,Porsi gjama e rrfés zgjetare,Porsi ushtima e njij termetit,Njashtu a’ gjuha e jonë shqyptare.2.    Ah! Po; a’ e ambel fjala e sajë, Porsi gjumi m’ nji kerthi,Porsi...

Blerim Rrecaj: Shkurtimë e Shpejtimë shkurti

Filloi të shkruante diçka. Të shprushte. Të shpupuriste. E vazhdoi. Mendoi edhe për muajin shkurt që po shkon, në ditën e parafundit të tij. Ky i sivjemi me 29 ditë, na qenka. Pak më herët përfundoi leximin e një libri që e kishte filluar para katër-pesë ditësh. Në këtë libër, përpos që i pëlqeu...

Ndue Dedaj: Shqiponja e Podujevës

Kemi ardhur në Podujevë të Kosovës, që ndryshe thirret Besiana. Ndalojmë te shqiponja në hyrje të qytetit, identike me atë që kishim në Tiranë para dy - tre vitesh, por që u hoq, kushedi pse, mbase ngaqë nuk ishte dhe aq “moderne” për sytë e ndokujt në qeveri, apo për t’iu hapur udhë ndërtimeve të reja që kanë përfshirë atë territor...

Edison Ypi: Mish dhe Ndryshk

Asgjë nuk ishte më absurde, surreale, e paarsyeshme, e kotë, e tepërt, se ushtria, shkolla, puna, shoqëria, arti, kultura, ekonomia, partia, ideologjia, të gjitha ishin të turpshme, të neveritshme, të frikshme. Por të gjitha bashkë nuk ishin aq të pakuptimta, aq paradoksale, sa ushtria....

Shyqyri Fejzo: Ah! Kjo dashuria virtuale…!

Duan e thonë se koha është flori. Po të ishte tamam kështu, një nga më të pasurit e nahijes do të ishte im shoq. Ai, në ato kohra kur u ndërrua sistemi, nuk e “blojti dot karroqen” të futëte kokë e këmbë në ndonjë parti e rrëmbente ndonjë pronë. Le atë nuk e qullosi dot, por humbi dhe punën që kishte nga një i flamosur...

Mehmetali Rexhepi: E këndshmja e fortifikuar

ndoshta terri i natës e shtyri rrotullimin e pandalshëmtë insektit krahëbardhë  ndanë fanarit  dritë-zbehtë të tryezësherë me turre e me vrulle ritëm prishur e lehtësisht prajshëminstinkt i ritualit por pa droje i skajshëmmbi shelgun vajtues i kishte ikur dita e përftimit  këndshëmterri...

Fatmir Halimi: Itinerari i një kohe të pakohë

Një vit pa stinë, është titull shumë interesant dhe karakteristik i romanit të fundit të shkrimtares Ylfete Aliu Osmanit.Zbërthimi i titullit Një vit pa stinë na shpie në dy venerime: atë artistik, simbolik e figurativ dhe në venerimin faktik e konkret. Venerimi simbolik e figurativ i titullit zbërthehet si një itinerar i një kohe të pakohë, si një...

Lutfi Alia: Eno Peçi, balerini dhe koreografi në Operan Shtetërore të Vjenës (I)

Koncerti i tradicional dhe madhështor në çdo fillimviti i Filarmonisë së Vienës, orkestër e Teatrit të Operas Shtetërore vieneze, i transmetuar nga kanalet televizive austriake ORF2 dhe Ö1, i ndjekur në mondovision nga 90 vende, më 1 janar 2024 përkoi me 151 vjetorin e koncertit të parë në Ekspozitën Universale të Vienës në vitin 1873...

Bajram Çeliku: Sadin Selmani (1879 - 1921)

Sadin Selmani, si që njihej në popull, lindi në fshatin Zajaz të Kërçovës, dhe rrjedh nga laxha e njohur ,,Koxhaj”, familje trime dhe shumë bujare. Në bisedë me gjyshin tim të ndjerë, ndëgjoja, se: Sadin Selmani, na paska qenë një trim i madh, që kurrë nuk i është trembur syri. Ishte trim mbi trima...

Lekë Mrijaj: Vilson Culaj - Në parajsën (po)etike të Zejnullah Halilit

Në sallën e Katedrales "BOGDANI POLIS" në Prishtinë, sot në orët e pasditës është bërë promovimi i librit: “NË PARAJSËN (PO)ETIKE TË ZEJNULLAH HALILIT" (Përkushtime për Zejnullah Halilin i ed. Vilson Culaj.Te pranishëm në këtë promovim ishin imzot Dodë Gjergji, ipeshkëv i ipeshkvisë së Kosovës...

Ndue Ukaj: Pa kulturë të dialogut shoqëria ngulfatet

Kur e lexoj këtë pohim, shoh të ravijëzuar shumë shqiptarë të trullosur, të cilët përplasën nëpër kriza serioze identitare dhe trallisen pas gjithfarë guidash, në emër të cilave përrallisin si të çmendur në opinion publik.Njeriu i sotshëm është bërë rob i disa konsensuseve publike dhe ai shpeshherë nuk është i vërtetë me vetveten dhe as...

Enver Bytyçi: Ukraina zgjoi Europën nga gjumi i rehatisë për të parë rrezikun rus!

Sot u bënë dy vite nga dita kur Rusia e Vladimir Putin nisi agresionin ushtarak kundër Ukrainës. Jo pak thonin asokohe se Moska do ta pushtonte vendin në disa ditë. Më optimistët përmendnin javët. Madje ky mosbesim ishte i përhapur edhe në qarqe të larta politike e diplomatike në Perendim, saqë ndonjë prej tyre u thoshte diplomatëve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora