E merkure, 19.06.2024, 05:03 AM (GMT+1)

Vlash Prendi: Atje ku buron Drini i Bardhë

Së bashku me poetin e njohur Llesh Ndoj, autor i njëmbëdhjetë librave me poezi, dy vëllimeve me studime dhe katër monografive jemi nisur për në Dardani. Atje na presin një grup krijuesish të njohur, poetë, shkrimtarë, studiues dhe veprimarë të çështjes kombëtare, të cilët do të prezantojnë tre librat me të fundit poetikë të poetit...

Florim Zeqa: Noli Ponteggi fitues i turnirit “Muaji i Lirisë 2024”

Për nder të ditës së çlirimit të Kosovës, nën moton “Muaji i Lirisë”, më 15 dhe 16 Qershor 2024, në Palestren e Sporteve në Breda di Piave (TV-Itali) u mbajt turniri tradicional në futboll të vogël. Kësaj radhe ky turnir u organizua nga Këshilli Organizativ dhe “Energym Eventi”...

Fadil Sahiti: Për impaktin çlirues të dijes shkencore

Është shkruar shumë për rolin e dijes shkencore në emancipimin e njerëzimit, që nga Sokrati, Platoni, Kanti, Darvini, Marksi, Ajnshtajni, Russell, Popper, për të përmendur disa. Të gjithë janë dakord se mirëqenia dhe prosperiteti që gëzon njerëzimi sot duhet t'i dedikohen shkencës...

Fjalë të urta nga shkrimtari Albert Zholi

-Dituria është çelësi i çdo suksesi dhe suksesi i çdo nisme.- Libri është dritarja më e bukur e jetës, pa të cilin dhe dhoma më e bukur dhe e ndriçuar  do të dukej e errët.- Babai është trungu i familjes, pa të cilin themelet e shtëpisë  do rrënoheshin nga tërmeti më i vogël.- Dituria është si drita në errësirë, pa të cilën...

Xhevahir Cirongu: Dallgët e detit më bënë shoqëri….!

Pas kaq vitesh si për çudiSi fluturat mbi lule kujtimet erdhën,Qetësisht u ulën në shtratin e lumitE puthën butësisht lotin e gurit. Nuk desha të largoj vështrimin që atySe  një pulbardhë i këndonte dashurisë,Edhe qielli blu krahapur mbante ca reBashkë mbi gurë qëndronim edhe ne...

Idriz Zeqiraj: Mujshi dhe Anarki në datat historike dhe festive

Nuk mjaftoi një çerek-shekulli, për t`i përcaktuar datat historike ditë pushimi, datimet tjera ditë festimi (jo pushimi). Shpallja e Pavarësisë u zyrtarizua para datës së Çlirimit! Dhe, kjo ndodhi se lexuesi i dhunshëm i asaj deklarate e bëri për protagonizëm. Pra, nuk i takonte assesi kryministrit, kur Kosova kishte President dhe kryetar Kuvendi...

Vladimir Shyti: Shqiponjat përballë Titanëve

Silvinjo jep kushtrimin,Ekipi beson në këmbët e tyre,Përkrahë ka gjithë shqiptarinë,Në përballje me Titanë, Në portë Bersha dhe Strakosha,Qëndresë e hekurt si beton,Me Xhemshitin s’ka shakara,Në mbrojte gjithmonë triumfon...

Mihal Gjergji: Burgu i fjalës

Tymnajë e ëndrrave që shtjelletSi re dhe erë u ndjek nga pasNe fund të udhës tuaj ngeletNjë grusht me hi dhe vetëm kaq Gjersa nuk vrisni skllavin tuajQë brenda qënies mbani fortPër ju liria është e huajDhe ëndra juaj është e kotë...

Kalosh Çeliku: Pozita dhe opozita e ditës së sotshme

Përçudi, Shkupin Historik të shqiptarëve, Sot: e përmbyti edhe vetë Natyra. Jo, Zoti (Allahu). Nuk, e do as Zoti. Mëkot, i bllokuam rrugët e Shkupit me mjekërra, ferexhezeza dhe makina shktërraçe, se: nuk kemi xhami ku t’i falemi “Allahut” për çdo ditë me pesë “vakte”, dhe t’i lutemi për mëshirë. Përmëkeq, edhe në Shqipëri dhe Kosovë?!...

Fritz Radovani: Memorandumi i Gerçës, 10/23 qershor 1911

Asht mirë me marrë harten e Shqipnisë dhe shikoni ku bjen Gerça! Janë mundue disa deri tashti me fshijë Bratilen, Kelmendin, “Beslidhjen e Veriut”, “Kanunin e Lekë Dukagjinit”, “Kanunin e Skenderbeut”!E tashti, si per faktet tjera, po punohen me fshij nga faqet e...

Visar Zhiti: babai mal dhe një ninullë burri

Happy Father’s Day! - uroi që në fillim të meshës sot at’ Mario dhe më pas shpjegoi se  ashtu siç janë marrëdhëniet me babain ashtu janë dhe marrëdhëniet me Zotin…Dhe menjëherë mendja më shkoi larg, tek vendlindja e tim eti, ku është një mal që besonin se banonin perënditë, që...

Ndue Dedaj: Kalivarja, histori me kumbonë kishe

Jemi ndaluar për një kafe te “Tuneli” i Kalivares. Ta themi që në krye të herës, do të kishim dashtë që aty në ballë të urës, ku merr udha për në Kalivare e Kimzë, të shihnim një obelisk të gurtë, ku të shkruhej: “Ky vend është i dëshmuar në një kumbonë kishe që në vitin e largët 1154”. Dhe jo vetëm për turistët që marrin përpjetë Munellës...

Albert Zholi: Luftar Paja: Ju tregoj për zakonet dhe tekat e mia

Me Luftarin thuajse komunikoj çdo ditë në telefon, por pa diskutim do takohemi përballë gjatë një jave. Luftar Paja lindi në Gorishovë të Mallakastrës më 1 dhjetor 1941. Pas mbarimit të shkollës së mesme elektrike e pedagogjike në vitin 1963 mbaron studion 1 vjeçare për aktor në teatrin popullor. Qysh në moshë...

Bashkim Saliasi: Lum Tirana, lum si ne

Cep më cep i rashë Tiranës,Sheshit Skënderbej përmes.Soj e soj nga anë e anësPashë në darkë e në mëngjes. Vizitorë tufa-tufa,Turistë nga gjithë bota.Ca laraska, ca si bufa...Ecin në këmbë e mbi rrota...

Anton Marku: Gishti i mesëm i Albinit

Zakonisht gishtat shërbejnë për të lëvizur gjërat dhe prodhuar të mira materiale apo shpirtërore. Secili prej tyre ka një rol të caktuar. Por, ai i mesmi ka një rëndësi të veçantë pasi që po u ngrit i pashoqëruar nga të tjerët mund të merret si shenjë revolte, injorance apo cinizmi. E lideri i përbotshëm i Lëvizjes Vetëvendosje...

Hamdi Hysuka: Zëra poetikë nga mbarë trojet shqiptare dhe diaspora

Festivali Ndërkombëtar i Poezisë, “Drini poetik”, i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, u organizua së bashku me Degën e  Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Kukësit, në shenjë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, më 9 e 10 qershor 2024, në Prishtinë, Prizren e Kukës...

Albert Vataj: Një tifozeri që meritonte më shumë se një humbje dinjitoze

Ne humbëm përballë Italisë 2-1, në sfidën e parë të Grubit B, në Euro 2024. Humbëm denjësisht!Kjo vlen për ata që luajtën dhe dhanë maksimumin e tyre në fushë, gjithashtu për stafin teknik dhe organizatorët e përfaqësimit të Shqipërisë në Euro 2024, dhe kurrsesi jo, për ata që u shkulën nga çdo skaj i botës për të shkuar ...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora