E shtune, 08.05.2021, 11:35 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Eqrem Çabej - Analiza për Epikën e Poetit kombëtar At Gjergj Fishta

I rrënjosur thellë në vendin e tij, të cilin e linte vetëm për pak, për t’u kthyer gjithmonë rishtas atje, Fishta fuqitë e tij njerëzore e poetike i thithi prej kësaj toke. Atje te godinë e dytë e Kuvendit, që ndodhet jashtë qytetit të Shkodrës, ku pemë të lashta japin një qetësi të ëmbël, atje jetoi jetën e tij dhe përgjoi...

Fritz Radovani: 'Si e kujtoj 2 nandorin 1945'?

Kushedi sa herë kam pyet veten: “A ka guralec të pa lamë me gjak Zalli i Kirit, pranë Vorreve të Rrëmajit në Shkoder?!”… - Nuk besoj !! Lindëm e u plakëm me krizmat e automatikëve e rrëkajët e gjakut që derdheshin në lumin Kir... E nder kaçuba ferrash, qira të ndezun prej Nanave tona, që tash 75 vjetë lotët e...

Fritz Radovani: Katër letra pa përgjegje

Kujtoj…Sot, mbas 13 vjetësh:Pse kjo heshtje ?!Kater letra pa përgjegje...Mbas 10 vjetësh... Tetor 2020:Letër e hapun Nr.1, 2, 3, 4...TË GJITHË ATDHETARËVE SHQIPTARËMBRENDA E JASHTA ATDHEUT!...

Fritz Radovani: Maska e At Gjergj Fishtës

Ishte viti 1962.., sikur flitej se mund të “rikthehej” At Fishta.U bane edhe disa mbledhje në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder me krijue këte pershtypje, po nuk mund të besohej se mbas gjithë asaj shtergate kunder Tij, mund të ndigjohej ushtima e Atij zanit...Erdhne dhe personalitete nga Tirana per atë qellim...

Fritz Radovani: Ku vehet ylli i kuq?!

Ndoshta, një pakujdesi e vogel...Një pullë e zberthyeme ka ndollë që të ban horr! Prandej duhet kujdes!Dikur burrat vishnin brakesha dhe problemi ishte i zgjidhun!Edhe xhamadani e kryente detyren e vet... Gjithshka merthehej...Sot qeveritarët nuk mund të rikthehen prap tek brakeshat... Pjesa ma...

Fritz Radovani: Dy shpella të thella…

Ndër dy shpella të thella, nën dy harqe të daltuem në shkambijtë e ashpër të maleve tona, të naltuem e të zhytun deri në vrantësinën e pafund të qiellit, të ndamë nga një stom i drejtë që bie pingul mbi një kreshtë burrnore e ku nën té buroi si prroni i pastër e i freskët hymni i një Flamuri të dhunuem për shekuj me rradhë...

Fritz Radovani: Kush i kujton herojt?

Ishte nandori i 1944 kur kapiten Mikel Pjeter Prennushi, shkoi e pyeti Mikun e vet në Prefekturen e Shkodres: “Si mendon o Mark, a t’ ikim apo do të zbarkojnë Aleatët këtu?”Kapiten Mark Gjo’Markagjoni i tha: “Jo bre, po per dy tre muej do të zbarkojnë Aleatët!”...

Fritz Radovani: Shkëmb i tokës dhe i shpirtit shqiptar

Midis majave kulmore të mendjeve të ndritura, Gjergj Fishta asht mundësi i heshtjeve, vrasësi i harresave, rilindësi dhe ringjallësi i madh, përpara të cilit gjunjëzohen kohnat, qofshin ato hyjnore apo me sakatët, me xhuxhët e tyne epshakë.Dikujt sot ndoshta fjala...

Fritz Radovani: Ku i di ky para 110 vjetve?

Kush ishte ky Burrë që guxoi me thanë këto fjalë para 100 e sa vjetësh:“Qeveria jugosllave nuk do të ndalet para asnjë mjeti per t’i ndërrue fëtyrën Kosovës. Janë Fuqitë e Mëdha, të cilat bane theror shqiptarët e trojet e tyne për interesat e veta e të aleatëve të tyne… Faji i vetëm i kosovarëve...

Fritz Radovani: Ishte kthye Haxhi Qamili

Erdhi nga Berlini edhe “Haxhi Qamili” i shekullit XXI... Xhonturqit, esadistët, filoserbët dhe drogagjijtë e Tiranës së “rilindjes”, nuk mund të perkujtojnë as sesi 105 vjetorin e vrasjes tradhtisht prej tyne të Dedë Gjo’ Lulit... I vetmi pasues i denjë i të Madhit Gjergj Kastrioti – Skenderbeut...

Fritz Radovani: Se Ballkani asht shakshi!

Tjetri i lëvizë, një ditë në Beograd, një ditë n’ Athinë, dy ditë në Moskë, një ditë në Pekin e, kur bjen me fjetë.., andrrat i sheh në Romë ose në Paris… Në Bruksel shkon me sy mbyllë…Mjekët i kanë thanë që synin e Stambollit mos me prekë, se aty e ka vendin që shikon ma kjartë...

Fritz Radovani: Fjala e At Gjergj Fishtës në dekë të Avni Rustemit

E zeza mori Shqipni, se shum ké pa e randë ké psue rrymes s'asaj vistre të gjatë kavaljetesh, neper të cilët pershkue âsht fati yt i mjeruem! Fort të bukur të fali Perendija, por - ofshe un i mjeri! - se teper pa mshirë e turp shemtuem të ká nieri. Zbathë, zdeshë e lakuriquem, pa buk e shujt...

Fritz Radovani: Kujtoj Fratin e pervujtë dhe të zbathun

Fillimisht At Fishta si arkitekt asht diftue tek ndërtesa e bukur Qela e Lezhës, e cila ka dritare të mëdha e të hijshme, ku bie në sy mikpritja e fratit, e ku asht edhe dhoma e At Gjergjit, në të cilën ka shkrue disa pjesë të Lahutës, dishmon nxanësi i Tij At Leon Kabashi OFM., edhe...

Fritz Radovani: Don Mark Hasi - 100 vjetori i lindjes

Don Mark Hasi bani 21 vjetë burg vetem se ishte Klerik Katolik Shqiptar.Ishte nga një Familje Burrash prej Maleve, dhe si Burrat qendroi edhe në hetuesi e kampe pune derisa dha Shpirtë, pa njollosë as veten as shokët.E njoha në vitin 1954, kur doli heren e parë nga burgu.Ishte Klerik i përgatitun dhe autoritar...

Fritz Radovani: ''Kush asht shpifsi?''

Parimi bazë i këtyne dy institucioneve kryesore shtetnore të “Rilindjes”!Me këta parime fitoi Lenini, Stalini e Everi, e më këta do fitojmë edhe ne!•Gorbaçov tha: “…pluralizmi duhet të vendoset patjetër. Le të krijojnë kundërshtarët tanë parti të djathta, të majta apo të qendrës...

Fritz Radovani: Një ndër letrat e At Gjergj Fishtës

Edhe pse Poeti ynë kje Frat i zdathun, kur shkoi n’ Amerikë,  Ai, atje u prit me nderime të mëdha si Poet Kombtar.Takimet e At Gjergj Fishtës O.F.M., me zemer të hapun dhe të gjakosun me Fratin e Washingtonit, At Godfried Shilling, si dhe takimi i Tij edhe me Senatorin katolik Henry Cabot Lodge...

Fritz Radovani: Dr. Tonin Çobani - Pesë mundimet e Fishtës

Më parë se ndërkombëtarët të urdhëronin mbylljen e “Hyllit të Dritës” dhe internimin e drejtorit të saj, gazeta “Dielli” e Bostonit (10 mars 1914), boton një shkrim të një anonimi me inicialet E.N. kundër Fishtës (“i dëgjuari vjershëtor shqiptar”), për të cilin i ka ardhur shumë ligsht...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora