E marte, 22.06.2021, 11:51 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Letër e At Pjetër Mëshkallës, drejtuar Mehmet Shehut

Pardje, me 3-IV-1967, ora 19, pjesa ma e madhe e klerikëve katolikë që gjendët sot në Shkodër, kjemë thirrë në Sallën e Kandit të Kuq të Komitetit Ekzekutiv. Na u komunikue, ndër tjera, se do të denonconim gjithëshka kishim, me përjashtim të teshave personale të domosdoshme të veshjes dhe të fjetjes, pse të tjerat...

Fritz Radovani: Sot asht e Premtja e Madhe

Dita e “Pajtimit të Gjaqeve”… Sot e “harrueme”...Por, fatkeqsisht Shqiptarët ishin “të gjithë bashkvuejtës e bashkfajtorë”!Kështu i pat perkufizue Presidenti i parë i “pseudodemokracisë”!Kujtoj sot klerikun At Dioniz Makaj, i cili mbas vitit 1991 shkonte...

Fritz Radovani: 30 vjetori i 2 Prillit 1991

Në mes të predhave dhe vrasjeve të organizueme nga presidenca terroriste e Ramiz Alisë, mbi trupat e të rijve Arben Broci 21 vjeç, Besnik Bishanaku 22 vjeç, Nazmi Kryeziu 38 vjeç dhe Besnik Ceka 21 vjeç me 97 vetë tjerë të plagosun studentë, puntorë dhe qytetar Shkodranë...

Fritz Radovani: Ushtuen Alpet e Veriut

Ushtuen Alpet e Veriut... Gjimuen shpellat e kushtrimi i Atyne Burrave, shembi der’ kullat me oxhakët e tyne shekullor... Avulluen prrojet e u tretën me tym duhani... Dikund andej pranë atij kufinit, kah Veriu...Nder Shenjat e pushimeve shiheshin vetem ruba të zeza e vajtojce të...

Fritz Radovani: Mendime për At Pjeter Mëshkallen

Shumë vite përpara zotni Pjetër Ded Deda (datlindja 1910), bashkohës dhe banues në Tiranë, shkruen: “At Meshkalla ka qenë predikues i mirë që i magjepste dëgjuesit e vet.Në predikimet e bisedimet e Tij, sidomos me të rijtë, kritikonte me guxim intolerancën, përsekutimin fetar dhe mungesën e plotë...

Fritz Radovani: ''Sa gzim'' kur departamenti i SHBA dekoron sigurimsa

At GJERGJ FISHTA THRRET: ÇOHI, TË  DEKUN !Urra! Po, djelm! Shqyptar kushdo ka lé,N’ mos mujtë Shqyptar me mbetë, Shqyptar t’ hijë n’ dhé!E n’ kjoftë se lypet prej s’ hyjnueshmes Mni,Qi flije t’ bahet ndo ‘i Shqyptar m’ therore,Qé, mue tek m’ kini, merrni e m’ bani fliPer Shqyptari, me shue çdo mni mizore...

Fritz Radovani: Vrasja e dijetarit të madh Don Nikoll Gazulli

75 VJET: I papajtueshmi Don Nikoll Gazulli me pushtetin sllavo komunist në Shqipni, gjindet i vramë në Rrencë – Suka të Vrithit, me 23 Mars 1946, e varroset në Sterkujë me urdhen të dy prej kriminelëve ma të urryem nga krahinat e Maleve të Veriut, Zoji Thëmeli kryetar i Degës së Mbrendshme të Shkodres...

Fritz Radovani: Dosja Nr. 1303 - Arrestimi i parë i At Pjeter Mëshkallës

Me datën 22 nandor 1946, ora 08.00, në mëngjez, At Pjeter Meshkalla fillon hetimet në Degën e Mbrendshme të Tiranës. Mbas një përshkrimi të shkurtë të biografisë dhe vendeve ku ka punue, dukët se pyetja ka fillue nga predikimet që ky ka ba, mbasi Padër Mëshkalla fillon e i përgjegjet...

Fritz Radovani: Përshpirtje për Imzot Luigj Bumçin

Marrë nga gazeta “Bashkimi”, organ i Frontit Nacional-Çlirimtar, botue me datën 8 mars 1945, ditë e enjtë:Dje në mëngjez, në kishën famullitare katolike, u bë një përshpirtje për ditën e shtatë të vdekjës së Imz. Luigj Bumçit, Ipeshkvit të Lezhës.Mirrnin pjesë: Gjeneral Major Spiro Mojsiu...

Fritz Radovani: R.P.S.SH. – Një burg - shtet

At Pjeter Mëshkalla i kujton Mehmet Shehut se:“Kur në vjetin 1945 në Tiranë, me 8 mars, unë u ankova Juve, Shkëlqesë, se kishëm ndigjue prej komunistëve fjalët: “Këte Kishë do ta bajmë kinema”; Ju m’u përgjegjët: “Kjo asht propagandë anmiqësore!”...

Fritz Radovani: Po mos t’ishte nje’ky burrë, kurrë n’Shqipni s’u ngrit flamur!

Atdhetari i madh i Popullit Shqiptar Luigj Gurakuqi (1879 – 1925), asht vra tradhëtisht në Bari t’ Italisë, me 2 Mars 1925...Në atë Monumentin e Pavarësisë sonë Kombëtare të vitit 1912, në Vlonë, monument bronxi i ngritun me rastin e 60-vjetorit në vitin 1972, në Sheshin e Flamurit, kush mund t’ishte ma pranë Ismail Qemalit...

Fritz Radovani: Kush e shembi monumentin ku u kunorzue Gjergji i Madh?

Kjo ishte Kisha Monumentale e vitit 1361, në Vaun e Dejës, pranë Shkodres, ku ishte kunorzue Heroi Kombtar i Popullit heroik Shqiptar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu dhe Donika…Ndoshta edhe sot vazhdon me dridhë toka e Shqipnisë së 1967, kur “anadollakët” e shekullit të XX, u kujtuen se në ata Troje të lavdishme...

Fritz Radovani: ‘’Kleri katolik shqiptar dhe Europa...’’

Bisedat e At Mëshkalles kishin një qellim kryesisht të mirë, prandej koha që kalonte njeriu me Té, për të gjithë dukej aq shumë e shkurtë. Çdo fjalë të mësonte dishka të mangët po, Ai, nuk pritonte me u rikthye prap për me të mbushë mendjen.Kur rikthehëj për me dhanë ndonjë...

Fritz Radovani: Kush t’vrau pa faj o At Anton Harapi?

At Anton Harapi ishte i vetmi Rregjent në Botë që e pranoi atë detyrë në vitin 1943, me kusht: “Mos me nënshkrue asnji dënim me vdekje!”(Dosja 1068 Arkivi MPM)Kush tjeter e ka vue këte kusht para ose mbas Tij, në atë detyrë që ishte At Antoni?...

Fritz Radovani: 30 vjet B.S.P.SH.

30 VJET BSPSH - SHKODER... Kujtojmë sot Shqipninë tonë, mbas ngjarjeve në Rumani në Dhjetorin e vitit 1989, kur komunizmit po i vinte fundi edhe në Ballkanin e shpartalluem nga diktatura sllavokomuniste e enveriste. Radha mërrijti tek “kështjella” e fundit e tij, në një nga shtetet ...

Fritz Radovani: Nen Adriatik asht balta

Një Mik më shkruen këto ditë, sigurisht, me keqardhje per gjendjen e krijueme në Shqipni... “Mbas 100 vjetësh, akoma nuk e kanë mësuar të vërtetën se, është i zoti që e nxjerr gomarin nga balta.”...Tregon per ngjarje të partive të pista LSI, PISI, PQN, PSSh.., e kush po i merr...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla ka thanë në vitin 1966

Kleri Katolik Shqiptar asht kleri ma heroik që ka me cilësue historia në rrugën dymijëvjeçare të Krishtit, sepse, mbas pesëqind vjet robnije nën Turqi, po të merret historikisht prej vitit 1912, kur Shqipnia u formue si shtet e deri me 1944, që këtu erdhën në fuqi komunistët, tue lanë në njëanë okupacionin fashist italian...

Fritz Radovani: V. Anathema!

Toka me qiellin............ -valën e mallkimeve,të shkrepi mbi kokën      -e gjithë hipokritëve!Breshni i shigjetave         -të dyndi, e rebéshi,kudo që të ndeshi               hipokrizinë! Asht lëkundun bésa         -e miqve dhe e vëllazënve,mbrenda brenë ténja         -ndër votra të familjeve...

Fritz Radovani: E cilin ves nuk luftoi At Mëshkalla?!

Poezia “Hipokrizia” asht një dëshmi e gjallë që tregon se me çfarë dufi Ai i luftonte veset deri në zhdukjen e tyne:...mos të jem’ unë ujk i veshun me lëkurë kingjias varr i zbardhun jashtë, e mbrendë kufomë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora