E shtune, 08.05.2021, 11:32 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Sami Repishti - At Gjergj Fishta, kujtohet e nuk harrohet për jetë

Gjashtëdhjetë vjet ma parë, me 30 Dhjetor 1940, në qytetin e Shkodrës hija e zezë e vdekjes u perhap menjiherë posa erdhi lajmi se At Gjergj Fishta, poeti i jonë kombëtar, kishte ndrrue jetë. Atë vit, unë ishe student i Liceut “At Gjergj Fishta”, dhe bashkë me shokët e mi të klasës, e të shkollës, shpejtuem me...

Fritz Radovani: 101 vjet

Historia e Shqipnisë së Gjergj Kastriotit asht e shkrueme me gjak!E Verteta asht vetem një! Kujt nuk i pelqen ajo, të vazhdojnë me pertypë rrêna! Por, asht mirë të mos vjellin mbi faqet e pasterta të historisë sonë!Njollosja e tyne asht e pajustifikueshme. Ajo i perket vetem ...

Fritz Radovani: Daniel Gàzulli - Ligjerata të At Anton Harapit (2)

Kam vërejtë ndër komentues paqartësi e mosnjohje të jetës dhe veprës së At Anton Harapit.Tue qenë këto ligjërrata të botueme gjatë Luftës Botënore, janë dëshmi mbi të cilat vetëm mund të thellohemi; ato nuk mund të ndryshojnë ma simbas dëshirës apo pikëpamjeve të njenit apo tjetrit...

Fritz Radovani: Daniel Gàzulli - Ligjerata të At Anton Harapit

Kam vërejtë ndër komentues paqartësi e mosnjohje të jetës dhe veprës së At Anton Harapit.Tue qenë këto ligjërata të botueme gjatë Luftës Botënore, janë dëshmi mbi të cilat vetëm mund të thellohemi; ato nuk mund të ndryshojnë ma simbas dëshirës apo pikëpamjeve të njenit apo tjetrit...

Fritz Radovani: Një nga botuesit e veprave t’ At Fishtës (2)

U shqua si pjestar i shoqërisë letrare "Bashkimi" e cila qe themeluar më 1899 nga Imz. Preng Doçi. Më 1908 mori pjesë në Kongresin e Manastirit dhe u zgjodh kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit të gjuhës shqipe, që kemi sot.Më 1902 qe zgjedhur drejtor i shkollës françeskane në Shkodër, në të...

Fritz Radovani: Një nga botuesit e veprave t’ At Fishtës

Një ndër majat më të larta të relievit të letersisë shqiptare është, padyshim vepra e At Gjergj Fishtës. Ndonse kanë kaluar 65 vjet nga dita kur ai mbylli sytë përgjithmonë, të rrahurat e zemrës së tij për popullin e Atdheun i ndjejmë edhe sot në krijimtarinë e pavdekshme që na ka lenë. Kur përceptojmë epopenë madhështore “Lahuta e ...

Fritz Radovani: Kujtoj Prof. Arshi Pipen

Të gjitha shpresat per permbysjen e diktaturës komuniste në Shqipni, kur në gjithë Europen Lindore komunizmi po jepte shpirt, tek ne vinin tue u zbeh, dhe perfundonin si një anderr e keqe që të nxjerr gjumin…Po fliste tek “Zani Amerikës” një nga Burrat e njohun: Prof. Arshi Pipa...

Fritz Radovani: Leter e Don Lazër Shantojës drejtue At Fishtës (1932)

N’at oborrin e Kuvendit të Gjuhadolit plot erë marshalloje e diell Shqipnije…Ishi pështetë për parani të dritores s’odës s’ Uej e më hudhët prej andej nji citat latin, sikur i hidhet fëmijs nji kokërr bádem. Ashtu si tue qeshë. Ju më lavduet n’at mëngjez të vokët vjeshte s’dij tash bash mirë ç’artikull...

Fritz Radovani: Fjala e Hafiz Ali Krajës në varrimin e At Gjergj Fishtës

“Poet Kombëtar, Patër Gjergj!Kur nji orator, tue dashtë me folë mbi veprat Tueja, rrin shtang, hutohet, pse janë shumë, janë të mëdhaja edhe të madhnueshme, aqsa asht e vështirë me caktue se mbi të cilën aso veprash duhet të flitet. Vepra Yte o Poet, ka për të formue një faqe të shkëlqyeshme në ...

Fritz Radovani: Frank Shkreli - Gjergj Fishta dhe komunizmi

At Gjergj Fishta, françeskani, edukuesi, poeti, politikani, rilindësi, përkthyesi dhe shkrimtari i Kombit Shqiptar ka lindur, më 23 Tetor, 1871 dhe ka vdekur në moshën 69-vjeçare, më 30 Dhjetor, 1940. Ata që e admirojnë, e konsiderojnë Fishtën si Poeti i Kombit dhe njëri prej shkrimtarëve shqiptarë më me ...

Fritz Radovani: Pse nuk i bahet Nuremberg gjenocidit komunist?!

Një mbretni errësine, ku çdo dritë apo shkëndi e saj shuhet me dhunë!Shkëlqente deri në marramandje vetëm një pallat, “pallati i diktatorit”.Drita që shpërndante ai, mprehtësija e tij, dija, kultura, elokuenca, madhështia, forca e depërtimit të mendimit dhe e fjalës së tij janë...

Fritz Radovani: Kush i aprovonte arrestimet?

Ishin disa dhoma t’ errta në të gjitha institucionet, shkollat, ndermarrjet e kooperativat bujqësore që nuk hynte kurr drita, madje as sot!..Mbas vitit 1967 kur “ppsh” u fuqizue mbas fjalimit Everit, partia drejtoi të gjitha “levat e veta”, ku nenkuptohej sigurimi i shtetit e deri te kampet e të burgosunve, edhe gropat...

Fritz Radovani: Kujtoj… Dijetarin Trim Prof. Dr. Zef Mirdita

Korifeu i letrarëve françeskanë, por jo vetem i tyre por edhe i letersisë shqiptare në përgjithësi është pa dyshim At Fishta.At Gjergj Fishta është kolos i mendimit dhe i letërsisë shqipe, që me tërë veprimtarinë e vet - meshtarake, intelektuale, politike e letrare - ka sintetizuar historinë e popullit Shqiptar...

Fritz Radovani: Kujtoj... Majen e shkambit kombtar

Shumë herë jam matë me shkrue dhe diçka po shkruej, por mbetet shumë për me shkrue aspekte të pandriçueme.Male shkrimesh për Té, më ndalnin…! Rrufetë shkarkuen mbi trupin e Tij gjallë e t’ vdekun!A thue e shuen rrufetë At Fishtën...

Fritz Radovani: Dy epoka...

Frank Shkreli “Gjergj Fishta dhe komunizmi”…At Gjergj Fishta, françeskani, edukuesi, poeti, politikani, rilindësi, përkthyesi dhe shkrimtari i Kombit Shqiptar ka lindur, më 23 Tetor, 1871 dhe ka vdekur në moshën 69-vjeçare, më 30 Dhjetor, 1940. Ata që e admirojnë, e konsiderojnë Fishtën si Poeti i Kombit dhe njëri...

Fritz Radovani: Ku ndryshonte Enveri ynë nga Millosheviçi?

Ku ndryshonte Enveri ynë nga Millosheviqi ? Të dy kishin frikë se po i xanë kolltukun...Kishin marrë veshtë se ai kolltuk të mbulon edhe pallatin me lingota, pare ari e dollarë...Kolltuku duhet me qindrue mbi shtylla rrashtash të freskëta njena mbi tjetrën...

Fritz Radovani: Simon Rrota - Po shkruej për vedi e për Shkodren

Profesor Simon Rrota (1887 – 1961) shkruen:“… Mbas sa ditësh, me thirri Patër Gjergj Fishta për me ba disa skena për një teatër për nji dramë të përkthyeme prej Tij “Mjeku i përdhunë” (komedi e Molierit). Kjo do t’ ishte rasa ma e mirë për ...

Fritz Radovani: ‘’A lozim rrenash?’’

Me 25 janar 2006 Asambleja parlamentare e KE-së votoi Rezolutën nr. 1481 “Mbi nevojën për dënimin ndërkombëtar të krimeve të regjimeve totalitare komuniste”. Delegacioni shqiptar votoi pro saj. Në tetor 2006 kjo rezolutë u miratua nga Parlamenti “shqiptar”. Rezoluta e parë e KE ishte ba qyshë në...

Fritz Radovani: Rreth asaj votre

35 VjET: Mund t’ju duket çudi sësi dy vllazën pa pasë asnjë të keqe njëni me tjetrin për 35 vjet nuk kanë folë kurr bashkë, tue kenë të një oxhaku. Ndokush mendon menjëherë se shkaktarë mund të jenë.., dikush tjetër fajson plakën, dikush kushrinjtë.., por, askush nuk mund të kuptojnë se këta dy vllazën janë dy Klerikë Katolik të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora