E shtune, 08.05.2021, 11:42 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kush ishte bota ime?!

Tregonte Nexhmija një natë dimni… Erdhi Everi mjaft i merzitur dhe u ul tek vendi ku rrinte zakonisht... Mbas pak kohe filloi të gërhiste, po flinte. Kur u zgjua më pyeti: I vranë ato moj Nexhi? – Ke ato? Ato dy moj që kemi biseduar mbremë... Ngjante ndonjëherë që ai harronte. Pyeta edhe  Kadriun, dhe më tha se i kishin vrarë...

Fritz Radovani: 29 prill 1967 – Arrestohet At Pjetër Meshkalla

Instituti Pedagogjik Shkoder, ora 17.00… Organizohet demaskimi e arrestimi i Klerikut të Madh të Shqipnisë “ateiste”, At Pjeter Meshkalla, figurë e njohun antikomuniste dhe e papersëriteshme në historinë e lavdishme të Klerit Katolik Shqiptar. Ai hyni në Institut, ku të gjithë ishin me ftesa. Në sallë zakonisht ...

Fritz Radovani: Një vlerësim i At Gjergj Fishtës

Afrohej fundi i vitit shkollor në Gjimnaz “Illyricum”të fretënve në Gjuhadol të Shkodres.Dyert e atij Gjimnazi janë kenë të hapuna për të gjitha besimet dhe krahinat e Shqipnisë. Mund të vazhdonte shkollen aty kushdo, pa asnjë paragjykim.Në klasat e maturës një nga profesorat...

Fritz Radovani: Gjon Pali II e Shqipnia

Fati i Tokës sonë që thirret Shqipni, dhe i Shqiptarve të Gjergj Kastriotit, asht kenë i lidhun për Eshtnat e Klerit Katolik Shqiptar, gjithmonë besnik ndaj Papës dhe Vatikanit, pra, që në ekzistencën e Katoliçizmit në Shekullin e Parë të Epokës së Re. Kjo besniki e Klerit dhe e ndjekësve të Besimit Katolik në...

Fritz Radovani: ''Si e bana boten burg''!

“Shqipëria e ‘Rilindur” socialiste marrshon drejtë greminës…”Lexoni “Veprat” e tiranit, aty do të mësoni si bahet Bota burg!Ai na i mbylli dyert’ e Europës, dhe  kthei Shqipninë në vendin ma të varfen, ku mungonte edhe buka… Mos e harroni buken e misrit si tullë me triska, e rradhat e pafund... Të burgut tonë!...

Fritz Radovani: Kujtoj…sot, një nder letrat e At Gjergj Fishtës

Shkelqësi,Mendoj se ma i miri gjuhëtar i gjuhës shqipe në Europë, asht Profesor Norbert Jokli, me kombsi çfute, qi, para Anshlusit, ishte bibliotekar i Universitetit të Vjenës e profesor gjuhsije në të njajtin universitet. Tashti, më shkruen prej Vjenet, se autoritetet lokale i kanë thanë këtij albanologu të...

Fritz Radovani: Kush nuk m'shikon?

“TIRANI  HERO”41 Vjet 11 PRILL 1985: ISHTE DIKTATORI MA BARBAR I POPULLIT  T’ VET.SOT, NUK I NJIHET AS  TERRORI, AS  PERSEKUCIONI  E  AS  MASAKRAT  E  TIJ.MBI 45.000 TË VRAMË...

Fritz Radovani: Nana Shqipni qindro!

O  NANA  SHQIPTARE,NUK  JENI  AQ  PAK  SA  MOS  ME  JU  KUJTUE !..MBI  45.000  FUTA  T’ ZEZA  E  DEGERMIA   MBAS   VITIT 1944, MBULUEN  KOKAT  E  NANAVE  TONA.JANË  ATO  FATZEZA  QË  DISHRUEN  ME  I  PASË  LOÇKAT  E  ZEMRES  S’ VET  N’ PREHEN  E, ME...

Fritz Radovani: E zani i Tij sot...

Ah! N’ kambë, bre burra! N’ kambë! Çka jeni fshehëNdër furka t’ grave, si do rrole t’ këqia?...Sot armët duen rrokë; taganat sot duen mprehë;Asht turp, për Zotin! Shurdhë me humbë Shqipnia.Mo’ leni, burra, bre! Kushtrim! Kushtrim!A gjallë me nder; a vdekë grue e trim! ...

Fritz Radovani: Botën e shkallmon harresa!

U pat fillue një gjyq… E pritej me fillue prap tjetri… Po, u la per ma vonë!Shumë prej atyne vrastarve që atë ditë të zezë të 2 Prillit në Shkoder, patne shkrepë armët barbare mbi 93 persona, tue lanë kater djelmë të rij të vdekun, para qendres terroriste të komitetit PPSH së Shkodres, sot nuk jetojnë...

Fritz Radovani: Prej cilit vit jam n'Shqipni?

Kam plot 75 vjetë që kam vorrosë kushedi sa të gjallë e të vdekun…“Ç’ donte Populli… Bënte Partia, dhe ç’ thonte Partia.., bente Populli!”Ecë e mos e ban po deshte!..Cila ishte detyra e parë e Virusit në Shqipni? – Zhdukja e kompanjelave!...

Fritz Radovani: Bajram Curri dhe Dragobia

29 MARS 1925… Kjo Shpellë u la me gjak… 95 vjetë perpara...E sot, ka shumë prej “atyne” që mendojnë se “Shpella asht mbyllë”!..E sot, ka edhe ma shumë që kujtojnë se Bajram CURRI “po harrohet”!..E sot, ka edhe nga “ata”.., që po kerkojnë...

Fritz Radovani: Deklarata e fundit e Ndue Palit

•1945… Plot 75 vjet ma parë, Ndue Pali para pushkatimit në Zallin e Kirit, i lidhun përdore me Caf Metin, ka deklarue simbas proces verbalit të mbajtun nga terroristi Aranit Çela:“Proçes- verbal. I mbajtun mbi vullnetin e mbramë të të dënuarve me vdekje...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta vdiq me 30 Dhjetor 1940...

At Gjergj Fishta vdiq në prag të vitit ri 1941. Me formimin e Partisë Komuniste Shqiptare nga emisarët jugosllavë të Titos, vetkuptohet se jeta, shkolla, kultura, shoqnia apo politika do të kalonin nën ndikimin sllav, që ma vonë mori edhe formën qeveritare e shtetnore të ...

Fritz Radovani: Sikur t’a kishe Arken e Noheit?!

Sa miljarda njerzë sot mendojnë si unë ?!-          As nuk din kush me e diftue…Po neser, sa do të mendojnë si unë ?Asht mirë me e lanë të shkrueme n’ Arkë, edhe pse …Per disa shekuj “disa..”, nuk kanë me dijtë me e lexue...

Fritz Radovani: Vetëm Shqipnia ka terrorista me dekorata

A ka mbetë kund në Trojet Shqiptare ftyrë e gjak Shqiptari!?Po si lejohen tradhëtarët njeni ma i poshter se tjetri me vazhdue me u quejtë “heronj”?!Ka pasë qitë në vajë e shkreta Katrin Tomja kur i vrane djalin në 1946:“Enver Hoxha me Nishan...

Fritz Radovani: Fishta parashikoi...

Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin 1985 nga Akademia e Shkencave e RPSSH, në faqe 270–271, shkruhet: “Fishta Gjergj (1871 – 1940). Shkrimtar dhe publicist reaksionar, përfaqësues kryesor i letërsisë klerikale-katolike...

Fritz Radovani: Sa miljon ka vra Stalini?

Një nder çerdhet e mnershme staliniste në Ballkan ishte edhe Shkodra…Në 1900 Shkodra e 28 pianofortave nder shtëpijat shkodrane, mbas 1944 u ba Shkodra e 26 burgjeve komuniste… Ishte një anderr e vjeter turke që u realizue nga Enver Hoxha, pasues i sulltan Mehmetit...

Fritz Radovani: Si shpëtoi tavani i kishës?...

1973  Po afrohej koha e zhvillimit Kongresit të shtatë të BGSH në “Pallatin e sportit” të Shkodres, i porsa rindertuem në Kathedrale ose Kisha e Madhe… Me 11 Qershor 1973.Kur po vazhdonte punimet aty ingjenjer Bujar Golemi, erdhi me pa gjendjen pak muej perpara perfundimit nga Tirana...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora