E shtune, 08.05.2021, 11:45 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Prap po e vritni Luigjin?!

“Kerkoj mbrojtje dergoni të holla ndermjetsoni per pshtim pranë Qeverisë Italjane.– Pyetnij Çatin Saraçin ku asht ..? “besa” Ndihma!…Baltjon Stambolla – Carceri Giudiziarie Bari.Shkeqësiës Tij Ahmet Zogu Tirana (Albania)Shkelqësiës Tij Ceno Beg...

Fritz Radovani: Mr. Javier Perez de Kuelar, rrnofsh edhe 100 vjet tjera!

Javier Pérez de Kuélar u le me 19 Janar 1920 në Lima të Perus. Asht diplomat e politikan.  Ishte Sekretar i Përgjithshem i OKB nga 1 January 1982 – 31 Dhjetor 1991. Asnjëherë nuk asht shkëputë nga jeta politike. Shqipnia dhe Shkodra duhet të jetë mirnjohëse perjetë ndaj Perez de Kuelar, per shpetimin nga...

Fritz Radovani: Lule për vrasjet e luleve shqiptare

Ambasadori Sovjetik Vladimir Nikollajeviç Tokin në Tiranë. i dhuroi vrasësit komunist “hero” Ramiz Alia, “një lule dhe një dekoratë kujtim”… Tashti Ramizi e ka mbi vorr!..Dhe, vrasësi i Luleve Shqiptare, i ardhun me kohë nga Bosnja.., e merr kujtimin e vet...

Fritz Radovani: Gjergj Fishta - Veprimtaria letrare

Veprimtaria e At Gjergj Fishtës, në fushen letrare ishte me permasa gjeniale, ku talenti dhe aftësia e Tij e bani të njohun mbrenda dhe jashtë Atdheut. Ai ishte dhe asht një Poet i përmasave që ka terheqë vëmendjen e shumë bashkëkohësve edhe në Europë, por nuk mbet i tillë vetëm në fushën letrare, mbasi Ai, si Atdhetar i vërtetë...

Fritz Radovani: Kurrma – 6 shkurt 1967…

“Diskutimi i Hoxhës ngjanë me qenin të cilit, i japin bukë, kurse ai, kafshon dorën e atij që e ushqen! ...”    Dolores  Ibaruri Moskë, 1962.*** Shpejt hapet rruga e pritëshme e vitit 1976, për “Kushtetutën e Re”, që proklamoi artikujt 37 dhe 55, ku “SHTETI NUK NJEH MË ASNJË FE”....

Fritz Radovani: Kush mendoi për Shqipni?!

PLOT 35 VJET…Presidenti Ronald REAGAN me 2 Qershor 1985, në Shtëpinë e Bardhë, i dorëzon Nanë Terezës “Medaljen e Lirisë”.Në vitin 1985 kujtoj një dishka shumë interesante për një President të ShBA, që kam pa në TV. U tregue sesi atë ditë Presidenti Reagan...

Fritz Radovani: Tribun i popullit...

Në vitin 1916, themeloi e drejtoi fletoren “Posta e Shqipnisë”.Në vitin 1919 asht sekretar i delegacionit shqiptar në Konferencën e Parisit.Në vitin 1921 asht zgjedhë deputet i Shkodres në Parlamentin Shqiptar.Në vitin 1921 asht edhe nënkryetar i Parlamentit tonë...

Fritz Radovani: Dr. Ibrahim Rugova asht ma i madh se thoni ju

1998… Në sejcilin minut që lëviznin hagrepët e sahatit… Pritej një lajm per Kosoven!Sot ju duket e pabesueshme, po ata që e kujtojnë atë kohë, besoj mendojnë si unë… Pra, edhe sot unë nuk mund të mendoj si “disa”!.. Lexoj e lexoj, e shpesh kaloj rreshta e faqe.Kujtoj mirë edhe dhomen ku punonte Dr. R...

Fritz Radovani: Ra Muri i Berlinit! Po muri i Shkumbinit!?

Edhe kur Shoqnia “Bashkimi” u themelue… Shtëpia e Imz. Doçit ishte e re, e bukur…Aty u mblodhën disa Burra Shqiptarë të vertetë në 1899… Po asnjeni nuk shihen ma…Aty thonë se ishte edhe frati At Gjergj Fishta, që krijoi Alfabetin Shqip… Kur Manastiri u mblodh dhe pranoi Alfabetin në 1908...

Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti

17 JANAR 1468, Kur vdiq Gjergj KASTRIOTI Skenderbeu, sulltani tha;“Tashti Europa dhe Azia janë të mijat! Mjer’ Europa, se i humbi shpata dhe mburoja!”Në shtratin e vdekjes Ai korri fitoren e Tij të fundit pa kenë aty. Një ushtri turke, që kishte pushtue krahinen e Shkodres në kohë dimni...

Fritz Radovani: Themeluesit e Akademisë Françeskane në Shqipni

Në çdo fushë ku veproi Ai, tregoi se ishte gjeniu i pakrahasueshëm, prandaj edhe mundi t’u dilte mbanë sa e sa ndërmarrjeve nga ma të vështirat: prej artit, tek publiçistika, prej gjuhësisë, tek arkitektura, prej arësimit te muzika, prej humorit tek politika...

Fritz Radovani: Pafundësi

Det’i kaltërt, i bukur, i pastër bilur, i qetë, reda-reda mbi të cilin ndihët një fllad që derdhët mbi breg mbas një tingllime që të ngjason me një pllaf e, gjithshka, këthehët në shkumbë. Tue e shikue më duket se po i vê kambët mbi një rrexë të punueme me grep si dikur i punonte Nana. Kur kambët mbi lmon ndiej freski...

Fritz Radovani: 100 vjet - sa sot kurr!

E Verteta asht vetem një! Kujt nuk i pelqen të vazhdojnë me pertypë rrêna!Në 1999, ishte e para herë që kam ndigjue në Tiranë, nga Prof. Valentina Duka kumtesen “Roli i Klerit Katolik Shqiptar në Konferencën e Paqës në Paris, 1919 – 1920”, ku tha troç: “Fillimisht Turhan Pasha, me cilësinë e Kryeministrit Shqipta...

Fritz Radovani: Kujtoj… sot, mbas pak vjetësh librin...

Vllazen e Motra Shqiptarë!Me daten 22 Nandor asht Dita e Alfabetit Shqip, që u punue në Shoqninë “Bashkimi” të Shkodres në vitin 1908, nga Poeti Kombtar At Gjergj Fishta, dhe u aprovue në Kongresin e Manastirit.Ai Alfabet na mësoi me shkrue fjalët Nanë, Babë e Shqipni…

Fritz Radovani: At Justin Rrota

At Justin RROTA sivjet ka dy pervjetor: Asht le me 1889, e ka vdekë me 21 Dhjetor 1964.Në 1902 hyni në kolegjin Françeskan të Gjuhadolit në Shkoder. Me kenë se në 1907 kje keqsue me shndet, nuk mujti me vazhdue studimet teologjike në Vienë. U pat kthye në Shkoder dhe Rrubik...

Fritz Radovani: Mark Gjomarkaj trim si zana

1944 NANDOR, një muej mundimesh që nuk besoj se persritet ma në Shqipni!Më tregonte Kapiten Mikel Pjeter Prennushi, (pra, Daja im) per një takim të Tij të fundit me Major Mark Gjomarkaj, Mikun e vet trim dhe besnik... Djali i Gjonit Markagjonit, me të gjithë vllaznit e motrat.., të një fidanishtes herojsh që Shkodra...

Fritz Radovani: 13 Dhjetor 1990 – Shkodra zhguli diktatorin tiran

Në librin “TIRANËT”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, me titull: “TYRANTS”, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë të vërtetën historike t’ pashkrueme deri tashti për né Shqiptarët...

Fritz Radovani: Diktatura e rilindja e saj

Populli Shqiptar në gjithë historinë e kenjes së vet, asnjëherë nuk e ka pranue zgjedhen sllave, greke, turke dhe italiane, apo të ndonjë shteti tjeter të imponuem me dhunë.Kjo krenari kombtare Shqiptare duhej shpartallue me të gjitha mjetet antikombtare!...

Fritz Radovani: Shqiponjat mos i gjueni me gur!

Askush nuk ikë nga Atdheu, pa ju rrezikue jeta! Vrasësi parashikon shka ti s’e mendon!1924: “Na nuk vrasim!”, deklaroi në Parlament deputeti Luigj GURAKUQI...SHQIPTARI ATDHETAR LUIGJ GURAKUQI TREGONTE:...

Fritz Radovani: 2020, Viti i At Gjergj Fishtës

Me daten 22 Nandor asht Dita e Alfabetit Shqip, që u punue në Shoqninë “Bashkimi” të Shkodres në vitin 1908, nga Poeti Kombtar At Gjergj Fishta, dhe u aprovue në Kongresin e Manastirit. Ai Alfabet na mësoi me shkrue fjalët Nanë, Babë dhe Shqipni…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora