E hene, 20.05.2024, 11:09 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Brilanti i jetes sotme

E diele, 28.05.2023, 07:54 PM


BRILANTI I JETES SOTME

Nga Fritz RADOVANI

Sejcili njeri në jeten e vet ruen mbrenda zemres një Brilant të lidhun me Shpirtin dhe jeten sido kjoftë ajo. Dashunia per prindët dhe familjen janë të perjetëshme dhe të pazevendsueshme nder të gjitha rrethanat e jetës.

Nuk perjashtohet shoqnia dhe besnikija e saj në rrethana të vështira… Nder ne Shqiptarët rrethanat familjare dhe shoqnore janë ma të prekëshme se kudo nder shtetet që na rrethojnë, ndersa nder Malësi, ata ishin dhe janë të pakrahasueshme mbi themelet e Besës, Burrnisë dhe Bujarisë. Dishmia ma e sakta janë kullat e Maleve dhe praku i derës kjoftë edhe i portareve atje…

Ndoshta, dokumenti ma i sakti sot asht ”Lahuta e Malcis” që dokumenton shperthimin Shpirtnuer të Fisit Shqiptarit nder Male dhe fusha Arbnore.

Aty asht edhe sot brilanti i Nderës, gjithmonë i paster dhe i paprekshem! Ai asht i pathyeshem, i paster, i shkelqyeshem dhe i bekuem këso jete!

Asnjëherë ai brilant as nuk u cikat kur pushtuesit e pashpirtë kerkuene me ngulm zhdukjen e Atdheut të Gjergj Kastriotit Skenderbeut e Nanë Terezes, bash ashtusi sot, që zhdukne qinda e mija Zamakë të Flamurit Kastriotit.

E barbarët perditë po punojnë per zhdukjen e Trojeve të Tyne t’ lavdishme!

O jo jo, Shqiptarë, nuk shuhet jo Iliria e vjeter Shekullore, ku Shen Pali i pari e puthi Atë Tokë të Bekueme dhe i tregoi Botës mbarë se, këtu asht fara e qytetnimit Europjan mbrenda atij brilanti që nuk shuhet asnjëherë!

E mbrenda atij Qytetnimi të perjetëshem vazhdojnë me çilë Zamakët e rijë…

Që në Brilantët e Tyne t’ Zemres asht i freskët gjithmonë: Antikomunizmi!

Melbourne, 27 Maji 2023.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora