E shtune, 08.05.2021, 11:37 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kush e ka firmue këtë?

Ky dokument asht firmue nga njeni prej “Heronjve të popullit”, ma i dashtuni per të gjithë ata barbar që janë perfshi nder dokumenta. Shoku Ever ka disa dekorata dhe tituj si: “Hero i Punës Socialiste”, “Heroi i Popujve të Jugosllavisë”, “Heroi i Popujve të Bashkimit Sovjetik”, Suvorov dhe “Ylli Partizan” nga Jugosllavia...

Fritz Radovani: ‘’Shka punon sot tradhtari’’?

Ma në fund Virusi tregon: “Unë jam i knaqun me drejtuesit e shtetit në një nga skutat e Ballkanit, në Shqipni! Fituesit janë gjithnjë të mijtë! Ata edhe në kjofshin injoranta, karrigës sime dijnë me i sherbye si due unë!...

Fritz Radovani: Ae dini se komunizmi ban ‘’mrekulli’’?

“Kjoftë per atëherë!”… Na ishim pa u lé…Gati askush nuk dijti me e kuptue, as me parashikue shka a komunizmi?Don Kolec Prennushi kishte thanë: “Kur hine këta: Tashti marueme!..”Ai dinte nandë gjuhë. Se ku e kishte gjetë “perfundimin e vet”, nuk e dij!...

Fritz Radovani: Një prej botuesve të At Fishtës...

Studjuesi Frano Kulli Fishta dhe një kujtesë për ministren e Arsimit:“Një dyzim i vërtetë ndërmjet “Fishtës së pakuptuar” dhe alibisë për ta paraqitur të tillë. Një pakuptimësi që zgjat edhe njëzet vjet të tjera, pas gjysmëshekullit të shkuar. Dhe a do të zgjasë e zgjasë përsëri?...

Fritz Radovani: Profesor Bardh Shiroka

Bardhi i bardhë si kmisha që ka veshë në dukje e, në Shpirtë gjithë jeten!Ata që e njohën afer perjetë të jetës nuk e harrojnë buzqeshjen e Tij aq të ambel sa kishte fjalen, e deri tek shterngimi burrnor i dorës së paster.Ishe fëmijë kur e njohta prej vllaut të madh Alfonsit...

Fritz Radovani: Disa porosi të At Fishtës per shkollat tona

“Me At Gjergj Fishten gjuha shqipe u rrit, u madhnue u ba zonjë. Me At Gjergjin kryetar në Kongresin e Manastirit u caktue njiher’ e pergjithmonë nji alfabet per mbarë Shqipninë, vendim ky me shumë dobi. Me At Gjergjin xuni fill shkolla me shqipen gjuhë mësimi.”...

Fritz Radovani: Visar Zhiti - Atë në letrat shqipe

Përpara emrit Gjergj Fishta gjithsesi na vjen për mbarë të shtojmë atë fjalëzën e shkurtër dhe parake “Átë”, se vërtet At Gjergj Fishta ka diçka të përhershme prej áti, jo vetëm si klerik dhe atë në letërsinë shqipe, por në vetëdijen e shqiptarit. Ai është përcjellës i amaneteve, i kumteve që...

Fritz Radovani: Ku ishte thertoria!

Mbrenda kësaj ndertesë asht krye gjakderdhja ma e madhe e Shqiptarve!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue edhe shfarosja e Popullit Shqiptar!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue zhdukja e Shqipnisë nga Europa!Mbrenda kësaj ndertesë asht urdhnue zhdukja e Atdhetarve ...

Fritz Radovani: Ku t'qet rilindja?!

“Rilindja” ka vetem dy rrugë: Në socializem e.., në diktaturë?Mos merrni malet... Nuk jeni per atë rrugë.., shkoni kah dera e zbritni!..Ajo asht rruga e juej… Ajo asht rruga e Rilindjes…Poshtë e sa ma poshtë !Delegati Apostoli...

Fritz Radovani: Kujtoj Profesorin Trim si zana

Merrni me mend një adoleshent shqiptar që, duke kërkuar në një raft të vjetër të gjyshes së vet, zbulon një libër të hollë, botuar në vitin 1905. Ai mund të lexojë pjesën e parë të titullit, “Te ura ...”, pa qenë në gjendje për të vazhduar, pasi ka hasur vështirësi në shkollimin e disa shkronjave. Libërthi është në vargje e djalit i pëlqen poezi...

Fritz Radovani: Kujtoj kompozitorin e operës së parë shqiptare

At Gjoka ishte i pari që kompozoi muzikë klasike në Shqipni në zhanrre të ndryshme. Gjatë vjetit 1936 e transferuen nga Shkodra në famullinë e Planit. U kthye mbas 3 vjetve. Tue ndjekë traditën e kompozitorëve si Bach dhe Handel, Gjoka kompozoi muzikë polifonike dhe korale, si dhe la të papërfundueme një simfoni me ...

Fritz Radovani: Si e mbylli jeten profesori?

Një dëshirë tjetër e, që due ta plotësoni asht: të mos mbani askush shej zije për mue; zinë e mbani në zemër. E tash lamtumirë përgjithmonë. E di se do të kishit dëshirue t’ju shkruajshe ma gjatë. S’po më punojnë ma as mendja, as dora.Përqafime e të puthuna të përmallshme; më kujtoni në bisedat tuaja, jam i juaji Prenk Kaçinari...

Fritz Radovani: ‘’Cila ishte fjala e fundit’’?

19 KORIK 1967: Fotografi Augustin Kiçi më tregonte në vitin 1988:“...Aty nga ora 13.00, ka ardhë në shtëpinë teme një makinë e Sigurimit dhe një oficer më tha: -Merré aparatin fotografik me vete, futi një film mbrenda dhe eja me né se kemi një punë! Më çuen në gjykatë dhe mbasi më futën në sallë, më thanë: -Fotografoje këtë...

Fritz Radovani: Kush e vuni murin e Shkumbinit?

Në Shkoder kur fryente era nga Jugu i thonim “shirok”...Ishte erë që sillte shi dhe fortuna... E ma shpesh “përmbytje”...Ata që nuk e lejuen Mark Kakarriqin me kanalizue Bunen, “vdiqën”...Po, përmbytjet e saja ua lane me i bajtë trashigimtarët e pafajshem....

Fritz Radovani: Kujtoj... të paharrueshmin historian...

Fishta është autor i gjithsej 37 botimeve letrare, emri i tij është lidhur në mënyrë të pashlyeshme me një vepër të vetme, madje me një nga krijimet më mahnitëse në mbarë historinë e letërsisë shqiptare, që Nobert Jokli në Enciklopedin e Madhe Gjermane e ka quajtur: “Kënga e këngës së Ballkanit” “LAHUTA E MALCISË”, Shkodër 1937...

Fritz Radovani: ''As t'vdekun s'ju la rahat!''

Virusi thotë: “Merrni vesht: ‘Rilindja’ asht koha ime !..Unë vras ke dishroj.., të gjallë e të vdekun... Kedo që due unë!Kam vra e pre edhe 100 vjetë perpara ke deshta unë! Jo, ju!Keni harrue?! Harroni po deshët!.. Do t’ ua kujtoj të gjitha...Nuk e kuptoni ju, se “Dosjet e sigurimit të shtetit t’ Everit, janë në ...

Fritz Radovani: Kujtoj…Sot, mbas sa vjetësh - Prof. Martin Camaj

Fjala ‘aktualizim’ na qet ndërmend kthimin tek një proces i nisun dhe i këputun në një shêj vendi. Ndoshta dikush mendon se vijimësia, rimarrja e procesit mbërrihet tue marrë të dy fijet e këputuna e që ngjiten bashkë, bile tue i lidhë nye po aty ku janë këputë para afër një gjysmë shekulli...

Fritz Radovani: Perkujtoj Don Kolec Prennushin

Buna asht breg në breg. Bora maleve asht de prej erës së jugut e ka ajë lumin. Me madhni të njij ngallnjyesi, të cilit s’ka forcë qi i ban ball ulët rryma e gjanë pa pushue. Gjindja janë strukë nëpër shtëpija. Ndonji bari i rrall qi nget kah shtëpija kqyrë pa da at element të mnershëm, qi vjen tue u shtri me kërcnim...

Fritz Radovani: Dokument i pabotuem i At Gjergj Fishtës

Janë tre muej që At Gjergj Fishta O.F.M., Françeskan dhe Deputet në Këshillin Kombtar, gjindet n’Amerikë, e shumë kush nder Shqiptarë të ktûshem, qi endé s’kanë pasë rasë me u pjekë me Tê, janë interresue të dijnë qellimin e t’ardhunit të Tij në Botën e rè – n’Amerikë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora