E diele, 18.08.2019, 12:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Poni - Ju rrëfej të vërtetat e jetës sime private

Asnjëherë nuk ka preferuar të flasë për jetën private, apo më tej akoma të komentojë ato ç’ka janë shkruar rreth saj. Impenjimet e shumta në fushën e muzikës dhe koncertet, si mënyra më e mirë për të qenë pranë fansave e kanë bërë...

Bond - Girl i vertete, per James Bond

Nderkohe qe neper filma, Pierce Brosnan (54 vjec) mund ta shohesh me shume femra modele, ne jete private per te ekziston vetem nje, e shoqja Keely, dikur modele. Mes tyre ekziston ende nje dashuri e paster dhe kjo per me...

Lahutari Shqiptar i këndoj Luftës së Kosovës

Paraqesim disa kangë historike-heroike që u krijuen nga poeti popullor Lahutari Shqiptar dhe u kenduen gjatë luftës së Kosovës (1998-99) nga rapsodi i njohun Gjovalin Nonaj në Bruksel, në radion « Ballkan » që drejtohej nga...

Emoragjia cerebrale dhe shkaqet kryesore te tij

Emoragjia cerebrale quhet ndryshe, edhe infarkti i trurit. Ai vjen si rrjedhim i bllokimit te nje arterie ne tru, qe pengon dhe qarkullimin e gjakut. Faktoret kryesore qe ndikojne ne avancimin e kesaj semundjeje kaq te rrezikshme te...

Humor

Një fëmijë godet me gur një polic që po patrullonte në rrugë. Polici e merr fëmijën dhe e dërgon te shefi i tij. Shefi pyet policin: -Po mirë, të ka qëlluar me dashje, apo pa qëllim? -Jo, jo, më qëlloi me gur, – ia kthen polici...

Vitet '70, Nostalgjia e muzikës

Një toplistë muzikore nga vitet ’70 ka rizgjuar kujtimet, ka rihapur shtypin e atyre kohërave, ka prekur nostalgjitë e pashtershme dhe ka ftuar gjithë adhuruaesit në të ecin në një rrugë plot kujtime. Janë grupe rroku, punku e ndonjë yll...

Dritan Dedei: Piktura mbijeton mes vështirësive

Piktura ka qenë për të një mënyrë afrimi dhe shprehje e të vërtetave, të cilat nuk ka mundur t’i thotë ndryshe. Rrallë ka shijuar lehtësisht rezultatin, më tepër ai është përcjellë nëpërmjet punës së palodhur dhe kënaqësisë që të fal...

Irini Qirjako, zëri që del nga thellësia e nëntokës

Me polifoninë labe dhe me zërin e saj këngëtarja e njohur Irini Qirjako ka bërë që muzika shqiptare të jehoi jo vetëm në skenat shqiptare, por edhe ato botërore. Ndonëse vij nga një fshat minoritar shprehet ajo, kënga shqiptare...

Besnik Cinari: 'Kur mbaron humori fillon banaliteti'

Gjithmonë në humor dhe me batutën gati, Besnik Çinari pa fjalë është një nga aktorët më të mëdhenj të humorit shkodran dhe teatrit “Migjeni”. Ai nuk rezervohet kur jep mendimin e tij. Ai ka shumë për të thënë...

Modelja dhe Presidenti

Po eshte e vertete! Mes modeles se njohur Naomi Campbell (37 vjec) dhe Presidentit Venezelian, Hugo Chavez (53 vjec). Muajve te fundit politikani me modelen britanike jane pare shpesh bashke...derisa me ne fund shtypi i ...

Britney Spears ne fustan nuserie

Britney Spears eshte kthyer se fundmi ne nje roman, nga fletet e secilit na duhet te lexojme cdo dite. Per shembull ne diten e fundit, ajo eshte pare ne nje fustan te bardhe nuserie, ne krah...

Baki Ymeri: Skënderbeu i Karadakut

Kalorësi i Karadakut të Ibrahim Kadriut nuk është vetëm një roman, por është një monument, një monument historik i betejave shqiptare për mbrojtje dhe pavarësi. Porsi Skënderbeu, Idriz Seferi, i admiruar madje edhe nga armiku...

Shkruan vellai i Anita Bitrit :"Ikën në gjumë"

Ndodh dhe keshtu. Nje pakujdesi merr jeten e nje familjeje. I tille ishte fati dhe per Anita Bitrin. Por i njejti fat nuk kurseu as nenen e as vajzen e saj. Iken ne gjume. Megjithate, me ne fund e verteta e shuarjes se familjes Bitri...

Yjet e Hollivudit ne paradë për publikun shqiptar

Me ritmet e filmave të Hollivudit. Aktorë të njohur, nga ata që vazhdojnë t'i rezistojnë kinemasë, por edhe yje të rinj, të lakmuar në botën kinematografike, i ofrohen publikut shqiptar. Në një kalendar të gjysmës së parë të vitit...

Pirro Çako “Diferenca ime je ti” në albumin tim të ri

Këngëtari i njohur Pirro Çako, pa dyshim që është një nga talentet, i cili me kontributin e tij është bërë pjesë e rëndësishme në muzikën shqiptare. Në një intervistë për gazetën “Sot”, këngëtari i mirënjohur flet për vitin që sapo lamë pas...

Maksim Zotaj: Stinët e Nju-Jorkut në Tiranë

"Kush është burrë nuk qan dhe kush është burrë kërkon falje". Këtë duket se ka mësuar në rrugën e gjatë të jetës së tij Maksim Zotaj, ndërsa rrëfen se ajo që e bën të ecë në jetë janë marrëdhëniet e ndërtuara me të tjerët, por sidomos...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese