E shtune, 14.12.2019, 08:04 AM (GMT)

Kulturë

Skënderbeu ynë në shpirtin kroat

Çmimi i parë nga kroati Antun Augustinçiç, ishte një befasi për opinionin publik dhe qeveritarët e asaj kohe, organizatorët e konkursit ndërkombëtar për monumentin e Skënderbeut që u shpall me rastin e 25-vjetorit të Pavarësisë...

Kolevica: Si i njoha tre gjigandët e kulturës shqiptare

Mitrush Kuteli, Eqerem Çabej dhe Vedat Kokona janë tre figura që u flasin brezave edhe pas vdekjes". Kështu tregon arkitekti dhe poeti i njohur shqiptar Petraq Kolevica i cili rrëfen mbresat e tij nga takimet me tre gjigandët...

Begzad Baliu: Makreshi i Poshtëm

Të nderuar bashkëfshatarë, Rreth 560 vjet më parë, një banor i këtij fshati, borxhli i dubrovnikasit në qytetin e Novo Berdës, Mihail Llukareviqit, bëhet shkas që të shënohet emri i vendlindjes sonë në radhorin e librit të tij në...

Anton Gojçaj: Rikonstruksion letrar i realiteteve historike

Për nga fryma stilore teknikat e shkrimit të përdorura në roman janë realiste dhe surrealiste, një gërshetim i tyre, pra, që pasurohet edhe me elemente të botës së përrallës. Kufijtë midis ëndrrës dhe realitetit, historisë dhe...

Ndue Ukaj: Atë Pjetër Bogdanit

Sa vështirë e patë t'i mbërthesh gjitha ato male në gjoks E ti, si shkëmb i rrëmbeve me një gisht Vërtet ishe shkëmb, Dhe mbi atë shkëmb u ndërtua shumëçka Pastaj u rrënua gjithçka Përpos ideja jote Një qenë i zgjebosur...

Agim Bacelli: Interviste me poetin Kostaq Duka

Ishin vitet '60 -‘70 kur shkoja si i ftuar ne takimet e Deges se Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve ne Korce dhe, kur hyja ne sallen e mbledhjeve ne Pallat te Kultures, zija nje qoshe ne fund e nuk levizja. Pallati

Suzana Kuqi: Pendë gjaku

Atje lart ne bjeshkë
mbyllur në një kullë
një djalë një grua dy pleq...
Në një kullë
me dy frëngjij të ngushtë...

Birrat i kushtojnë 1.000 dollarë në javë

Australiani, i dënuar shtatë herë më parë për shkelje të rregullores në trafik, është kapur prapë i dehur në timon. Ai shpenzon 1.000 dollarë australianë (rreth 610 euro) në javë për birra, që kanë mjaftuar të pijë mbi 2.500...

Gjuha më e gjatë në botë, 7 cm për Annika Irmler

Gjermanja Annika Irmler është femra me gjuhën më të gjatë në botë. Ajo ka hyrë në librin e rekordeve Gines për gjatësinë e jashtëzakonshme të gjuhës së saj, e cila arrin një gjatësi deri më 7 centimetra. “Miqtë e mi...

Cigareshitësi që u bë gjeni

Shqipton Agron Alija dhe ke prekur majën e koreografisë shqiptare. Për atë që i ka dhënë artit dhe kulturës shqiptare, të duket sikur të gjithë ne, i kemi diçka borxh këtij njeriu. Gëzohesh kur e sheh që gëzon shëndet por...

Zonja e Ballkanit

Mary Edith Durham nje zonje e madhe per Shqiperine. Një bibliografi për Edit Durham. Historiani Kastriot Frashëri sjell një hulumtim në arkiva për të zbuluar gjithçka nga gruaja që kontribuoi aq shumë për Shqipërinë...

Skënderbeu, arti i tij i luftës sipas gjeneral Lufit

Heroi kombëtar nga këndvështrimi i një gjenerali të Ushtrisë së Kuqe. Jani Lufi, i mbetur përgjithnjë në ish- Bashkimin Sovjetik pas prishjes së Miqësisë së madhe, boton në gjuhën ruse një “manual” për artin luftarak të strategut...

Kolec Traboini: Dritëza Shqipërie

Në forumin e intelektualëve shqiptarë në mergim, “Fjala e lirë” e Fatmir Terziut i cili e dritëzon kulturën shqiptare nga Londra, gazetar e kineast i denjë nga Elbasani i Kristoforidhit, kam vënë re se nuk janë të pakta gratë...

Elina, xhaz sy për sy

Elina Duni prezanton në një intervistë albumin “Baresha”. Këngëtarja që la Shqipërinë 11 vjeç po i vjel origjinës më të bukurat këngë folk që këndohen nga një zë unik xhazi. Duni: “Në një shoqëri të mbushur deri në grykë me...

Bashkim Gollaku (Kadri Osmani): Banesa për punëtorë

Mëngjes. Dielli është ngritur bukur lart dhe vesa tanimë pikonte nga fijet e barit, si lotët nga sytë. Mu si lotët e bashkëshortes dhe të fëmijëve të Manit atë ditë që jua rrëzuan shtëpinë me buldozer. Punëtorët arritën. Ata...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese