E shtune, 16.01.2021, 02:02 PM (GMT)

Kulturë

Kozeta Zylo: 57-Vjetori i pushkatimit të poetit disident tepelenas Trifon Xhagjika

Sot në 55-vjetorin e e pushkatimit të poetit ushtarak disident, tepelenasit Trifon Xhagjika marr penën nga Nju Jorku me cingërrima të akullta bërë nga pandemia botërore dhe ulem të shkruaj.  E pamundur që në fillim si fqinj më të afërt me Peshtanin të mos më vinë imazhet e një natyre panoramike të Peshtanit...

Timo Mërkuri: Apostujt e këngës pilurjote

I-Si kudo në fushën e artit edhe këngët iso-polifonike, të “mëdha” i bëjnë këngëtarët  që janë vërtet të mëdhenj. Sepse autori i tekstit mund  të krijojë një “kryevepër poetike” si tekst kënge, drejtuesi muzikor mund të krijojë një vijë melodike të “artë”, por  në qoftë se nuk ke bashkë me ‘to edhe  këngëtarët e...

Resmi Osmani: Dosja satanike

Profesor Agim Vinca, i mirënjohur, që ka bërë emër më së shumti si poet, pedagog, studiues i letërsisë, eseist dhe publicist, vjen para lexuesve me një libër të ri, këtë herë në prozë, me titull “Konkubina”, botuar nga “Syth” në Tetovë. Pati mirësinë të ma dërgojë në Tiranë. Janë përfshirë në të 15 tregime...

Hasan Hasanramaj: Krijuese produktive dhe dinamike në letërsinë shqipe

Me botimin e librit të tretë këto ditë me titullin “Më gjej zgjuar Erna” poetja Remzie Raci Rexhbogaj para lexuesve u paraqite me vargje të përmbledhura në një vepër poetike, ku vërehet një dinamizëm si në vargje po ashtu edhe në figuracion dhe semantikë të veprës.  Ky dinamizëm është një tingëllimë që ngacmojnë subjektin...

Ibrahim Kabili: Një jetë për arsimin, kulturën dhe vendlindjen

Nuri Asllan Gjoni lindi në fshatin Vilëz më 20.05.1956 në një familje të varfër por me tradita. Arsimin fillor e filloi në shkollën e Vilzës më 1964 dhe e përfundoi më 1968 me rezultate shumë të mira. Në këtë periudhë shkolla Vilëz, qe vartëse e Shkollës 8 Vjeçare Zall-Mëner me drejtor, të ndjerin, Naim Sula...

Luan Kalana: Sytë flasin

Dëgjoj fjale, kur flasin sytë e tu ,ata janë si bebet, flasin me ty,unë e njoh gjuhën e syve,si bota, galaktika në gjithësi.sytë flasin gjuhën e shpirtit,paqja njerëzore e jetes timelum kush flet, kundron ata sy...

Jusuf Buxhovi: Kur nderohej Hivzi Sulejmani

Shkrimtari Hivzi Sulejmani, i takon plejadës së krijuesve të brezit të Esad Mekulit, Martin Camajt, Sitki Imamit, Rexhep Hoxhës, Mark Krasniqit, Sinan Hasanit, Kapllan Resuli, A. Demaçit dhe të tjerëve, me të cilët, në rrethana të vështira shoqërore dhe politike çfarë ishin ata që solli sistemi ideologjik, fillon rrugëtimi i mundimshëm i ...

Dorian Koçi: Skënderbeu në Plejadën franceze

Pierre De Ronsard (1524-1585)  ishte më i madhi poet lirik i kohës së tij. U godit nga shurdhëria që në të ri dhe vendosi t’i kushtohej krejtësisht  letërsisë. Filloi të shkruajë nën ndikimin e Horacit e më pas të Pindarit e të Petrarkës. U bë kryetar i Plejadës, një nga shkollat më të rëndësishme poetike franceze, e cila solli një fluturim të vërtetë...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

Edhe pse situatë Pandemie, Parua e ka kthyer shtëpinë në studio muzikore. Duke qenë njëkohësisht dhe kantautore ajo shkruan, këndon, hedh vija muzikore, duke e mposhtur këtë situatë. Tashmë ka gati disa këngë të cilat po i incizon me formacione të ndryshme muzikore. Në vitin 2016 nga Presidenti Nishani mora titullin ...

Pierre-Pandeli Simsia: Vetmia e babait

Sa shpesh e kujtoj babin tim të ndjerë.Sa shpesh...!!!Kanë kaluar 29 vite që i ndjeri baba nuk jeton, por, unë e kujtoj shpesh...E kujtoj, sepse, në moshën time që unë jam tani, i ndjeri baba kishte një vit që kishte humbur bashkëshorten e tij të dashur, mamanë tonë të paharuar...

Fran Gjoka: Gëzim Tushi - Pandemia - Asgjë nuk do jetë si më parë

Sapo ka dalë nga shtypi dhe tashmë është në qarkullim libri i sociologut, “Mjeshtër i Madh” Gëzim Tushi: “Pandemia-Asgjë nuk do jetë si më parë”. Autori, gjatë gjithë kohës së pandemisë, ka qenë i përfshirë përmes analizave të veta në shtypin e përditshëm, por edhe në median televizive, në të cilat ka shfaqur...

Shyqyri Fejzo: Sojniku, soj i humorit dhe shakasë

Mua  më shkruaj “hamull” o prokuror.Por fjala “soj” me siguri është strumbullari i prejardhjes së emrit të Sojnikut. Le tu a lëmë studjuesve këtë problem. Do të ndalemi në disa “thagma” të njohura në Sojnik e më tutje, që flasin se “lepuri i zgjuarsisë” së tyre fle në tjetër ferrë...

Qazim Shehu: Kur jam në Morinë

Kur jam në Morinë, hedh një trëndafil në ajër,Gjithë hapësira ndrin me fytyrë Adem Jashari.Këndej-andej shqiptarë,mendimet lëvrijnë,Dhe s`di ku të ndal nga ky mallëngjim .Mendimet ju me mend, i merrni doemos,Liria si refren,më ndjek e më trullos.Se jam në Morinë, ja Kukësi, ja Prizreni...

Skënder Kapiti: Lufta e UÇK-së, Ibrahim Rugova dhe Albin Kurti e Vjosa Osmani

Ibrahim Rugova  dhe Lufta e UÇK-së, njëra rruga paqësore e politiko-diplomatike dhe tjetra ajo luftarake dhe e armatosur  si objektiv e stratergji kombëtare  kishin çlirimin e Kosovës, shtetësinë e Kosovës dhe  ndërtimin e shtetit ligjor, demokratik, modern si dhe zhvillimin e Kosovës republikane të...

Marjana Bulku: Intervistë me Iris Halili, autore e librit “Lideri nuk lind…bëhet”

Lidershipi transformues është në gjendje të sjellë transformime në një realitet, mendimi apo veprimi përmes një frymezimi, krijimi dhe realizimi të një realiteti të ri, krejt të ndryshëm nga i mëparshmi  dhe që u trashegohet brezave si vlerë . Sikur e thotë edhe vetë  fjala transformues ky lider është në krye të transformimit...

Neki Lulaj: Rrëfim për ditëlindjen

Lundrova me vitet si në ca dallgë të thinjuraNëse nuk u bëra kapiten, nuk iu tremba së përpjetës.Kisha në vite urimin e bacës e lokeve fjalëflorinjtaKisha krenarinë që ma jepte plisi i bjeshkës. Dikur lozja me kapuca e me thyerjen e krahutMes Broliqit jetova kujtimet e ëmbla rinoreMë tej preka Evropën pa...

Hysen Ibrahimi: Ymrije Beqiri - Me vargun pikturoj

Këto ditë doli nga shtypi një libër i ri i autores Ymrije Beqiri me titullin “ME VARGUN PIKTUROJ”, përmbledhje me poezi, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi.Poetja Ymrije Beqiri, nxori në dritë veprën e saj të dhjetë të radhës ...

Kalosh Çeliku: Burra të grave besnike me brekët mbi pantollona

Miqtë e mi: Natës dhe Ditës NesërmePërçudi, i kisha mysafirë nën Rrap.Sofër, hanin dhe pininin nën hijeAgimin e zbardhnin si rrufjanë nate. Miqtë e mi, i kisha shqiptarë. KomunistëPapritmas, më dolën “turqë” halldupi.Sot, këmbëkrye ende Neokomunistë...

Ajete Zogaj: Vepër e rëndësishme për letërsinë për fëmijë

Është i njohur kontributi i profesor Anton Nikë Berishës në fushën e letërsisë: autor i disa romaneve të realizuar për të rritur e për fëmijë, i disa përmbledhjeve me poezi me vlera të ngritura dhe i studimeve monografike, ku vështrohen vepra kulmore të letërsisë sonë e të letërsive të tjera.Se pena e vyer e këtij...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora