E diele, 24.03.2019, 05:12 AM (GMT)

Kulturë

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Armela Hysi: Fjalë Gruaje për 8 Marsin

Shumë zhurmë ... shekspirjane, a jo, kush jam unë që ta “emërtoj”... u dëgjua këto ditë për Samitin e Dytë të Diasporës, (ndonëse e vërteta është që kryesisht mjaft nga ata që e preferuan mbetën shumë fare të kënaqur, në qe ky dhe qëllimi i Samitit, padyshim). Po në fakt diaspora, e hershme...

Bardhyl Maliqi: Aleksandër Çipa - Deti nuk ka portë

“DETI NUK KA PORTË” është libri i katërt i poetit dhe gazetarit Aleksandër Çipa, tashmë i mbërthyer në magjinë e vjershërimit. Pra është një vëllim poetik që shpërfaq një përvojë krijuese tashë të ngulitur mirë. Nuk dua t’iu them gjëra që ju tashmë i dini, si për ...

Kadri Tarelli: Kuvend me Meçanin dhe për Meçanin

Sot në një ditë të shënuar siç është 22 Marsi 2019, në mjediset e hotel “Mediteran”, Klubi i Shkrimtarëve dhe Artistëve të Durrësit, organizoi një kuvend kushtuar shkrimtarit dhe publicistit Meçan Hoxha, i cili përuroi edhe dy librat e tij: “Gramshi në jetën time” dhe “Kontribute letrare”...

Xhemaledin Salihu: Hapja e Shkollës së Parë Shqipe në Preshevë

Më 7 shkurt 2019 u mbushen 74 vjet të Shkollës së Parë Shqipe, të hapur zyrtarisht dhe solemnisht në Preshevë, te Vila Letafet, ku qytetarëve, mësuesve dhe nxënësve të ardhshëm, të kësaj shkolle u foli Abdullah Krashnica-Presheva, sekretar i Komitetit të Rrethit të Preshevës....

Florim Zeqa: Aviano, vendi ku lindi dielli për shqiptarët!

Friuli-Venezia Giulia është një rajon italian me status të veçantë në Italinë veri-lindore, i cili kryeqytet e ka Triesten. Friuli-Venezia Giulia përbëhet nga dy rajone historiko-gjeografike me karakteristika të ndryshme kulturore: Friuli, që përfshin zonat provinciale Pordenone e Udine dhe Venezia Giulia...

Sotir Athanasi: Java e Frankofonisë (2)

- Ky det është fantastik, mama. Konstantja e tij dallohet lehtë edhe nga studenti më shpërfillës.Uji i ngrohtë: mëngjes-mbrëmje në një anë, si dhe kthjelltësia deri në tejdukshmëri e kristal, në anën tjetër, plotësojnë kurbën e një ekuacioni relaksues deri në pambarim.Poeti mbeti i hutuar dhe shqeu sytë sepse ...

Sevdail Hyseni: Festa e dyfishta

Për Ditën e Mësuesit, Spica me satirë,Gjendja në arsim, s’është aspak e mirë! Në qoftë se arsimi, nuk është n’terezi,Mos prit nga pushteti, të bëjë mrekulli! Dufi dhe injoranca, të lidhin nga gryka,Nëse nëpër shkolla, nuk vdes politika...

Përparim Hysi: "Detyra e shtëpisë"

Kjo qe një ndodhi fare e papritur. U njohën virtualisht dhe, kur nuk e mendonin, u lidhën aq shumë,sa tanimë nuk bënin  dot pa njëri-tjetrin. Deri këtu, nuk ka ndonjë surprizë të pakëndshme. Dhe nuk është se ndodhi veç me këta të dy. E veçanta e kësaj lidhjeje kaq të papritur, është fakti ...

Sejdo Harka: Nobelisti Montale dhe bashkëkohësit e tij shqiptarë të viteve 30

Eugenio Montale është një nga poetët dhe kritikët  letrarë e muzikorë italianë, që i dha  poezisë dhe kulturës moderrne botërore të shk.  XX, fizionominë dhe bukurinë e shpirtit të tij poetik. Duke ecur në rrugën e shkollës së klasicizmit modern  ekspresionist të poetëveme famë botërore Eliot dhe Bodler...

Resmi Osmani: Këndvështrime për Eposin e Kreshnikëve

Me eposin e kreshnikëve, ku i kendohet bëmave trimërore të tyre, jam njohur qe në rininë e hershme. Gjatë viteve, leximi i tyre, duke iu kthyer herë pas here, mu kthye në kënaqësi dhe burim ku gjeja shumçka trimerore, burrerore dhe te dhene me nje art te pashoq...

Blerim Rrecaj: Falsiteti i përkrahjes së vlerave

Ka nisur të ngrohet atmosfera para lojës futbollistike Kosovë-Danimarkë. Me fjalë, komente, analiza, debate. Biletat thanë se u shitën të gjitha dy orë pasi u hodhën në treg. Suksesi i Kosovës në garën e re të ashtuquajturën Ligën e Kombeve ka ngjallë entuziazëm sikurse sukseset e jashtëzakonshme të Kosovës në xhudo...

Gjekë Gjonaj: Teatri i Kukullave nga Tirana në Ulqin

Fëmijët e vegjël të qytetit të Ulqinit shumë kohë do ta mbajnë mend  mbrëmjen e 11 marsit të këtij viti. Pikërisht atë mbrëmje të bukur  salla e Qendrës Kulturore të Ulqinit  u mbush pothuaj plot e përplot me  fëmijë të vegjël. Ata ishin aq të lumtur , saqë vrap njëri pas tjetrit ...

Vladimir Muça: Vetmia e të papunit

Ai erdhi nën hijen e pishës  me një buzëqeshje gjithë shend e verë, pak si patetike.Papritur filloi të na filozofojë mbi llojet e njerëzve. Ata njerëz që i mbante si vijat e fatit në pëllëmbë të dorës e që përdita i ujonte me parfumin e fjalëve me lloj lloj aromash, me atë simpatinë e vet të...

Xhelal Zejneli: Thomas Stearns Eliot - Tradita dhe talenti individual

Kur ne anglezët shkruajmë, rrallë flasim për traditën, ndonëse herë pas herë na vjen keq për mungesën e saj. Nuk mund t'i referohemi nocionit "traditë" në ndonjë kuptim të përgjithshëm apo të veçantë; në rastin më të mirë e përdorim mbiemrin dhe për poezinë "e këtij apo të atij" themi se është "tradicionale" madje edhe "tejet ...

Fatmir Halimi: Bislim Aliu - Vetmia

Vetmia është titull shumë interesant dhe karakteristik i romanit të fundit të shkrimtarit dhe piktorit Bislim Aliut. Zbërthimi i titullit na shpie në dy venerime: atë artistik, simbolik e figurativ dhe në venerimin faktik e konkret.Venerimi simbolik e figurative ...

Jusuf Zenunaj: Fjalët e politikanit

Nê mes tuaj jam gatuarE jam duke u premtuarqë natën do t’jua bëj ditë,ndaj nga unë mos keni frikë..Si për vete do t’mundohem;para jush t’mos turprohem,me ju do jem gjithë jetën;në parti të re si n’të vjetrën.I ri e i vjetër t’gjithë e dinipër çdo gjë n’krah më keni...

Nexhat Halimi: Koha në tokën e djegur

Të dielat e pikuara nga gjiri i RozafësKanë kënaqësinë e djegies së fluturës në qiriTë hënat e ndezura nga Molla e Kuqe te zotiKanë ëndrrën e Toplicës fshehur m`u në gjiTë martat e shelgut degë lëshuar mbi ÇamëriKanë ritmin e fluturimit të zgalemit në ulliTë mërkurat gjak rrënje në Malësi të Madhe...

Mehmetali Rexhepi: Atdhedashësi e mësuesi model - Hetem Arifi (1945-2019)

Në emër të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës- Dega në Gjilan, mora pëlqimin e kryetarit të Degës, që t`i shpreh pak fjalë për jetën e bujshme e dramatike të atdhetarit, të burgosurit politik, të veprimtarit për  bamirësi në Gjilan e rrethinë, të aktorit të teatrit ...

Blerim Rrecaj: Përsëri për punësimet

Të ngacmon diç që dëgjon. Të vërtitet titulli "Përsëri për punësimet"... Dhe fillon diç mendon. Më pas dhe fjali nis të thurësh. Dhe ja çfarë hedh hidhur në fletë, edhe pa qenë nevoja që të hapet goja edhe pse thuhet se goja flet e flet kur shpirti ka siklet. Njëra nga temat për të cilat pëshpërisim...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese