E shtune, 18.01.2020, 01:24 AM (GMT)

Editorial

Fritz Radovani: Kujtoj… sot, mbas pak vjetësh librin...

Vllazen e Motra Shqiptarë!Me daten 22 Nandor asht Dita e Alfabetit Shqip, që u punue në Shoqninë “Bashkimi” të Shkodres në vitin 1908, nga Poeti Kombtar At Gjergj Fishta, dhe u aprovue në Kongresin e Manastirit.Ai Alfabet na mësoi me shkrue fjalët Nanë, Babë e Shqipni…

Aleks Kapllaj: A ka Sindikata në Shqipërinë moniste?

Ne Shqiperine tone, me demokraci te gjymtuar nga mungesa e zgjedhjeve pluraliste, me institucione drejtesie moniste dhe pushtet lokal jodemokratik, (demokraci, forme e qeverisjes ku pushteti ushtrohet nga populli, nepermjet perfaqesuesve te zgjedhur ne menyre te lire), nje mungese themelore e te drejtave te njeriut...

Gani Mehmetaj: Karantina Serbi -Shqipëri nuk mund të quhet minishengen

Karantina Serbi-Shqipëri nuk mund të quhet minishengen, është karantinë ku i ka futur më të drejtë Bashkimi Evropianë. Vuçiqi e Rama janë mashtrues e delirantë, që ua dinë mendësinë shtetasve të tyre. Por sado t'ia bëjnë qefin njëri- tjetrit (njëri për ta shuar nostalgjinë e shqiptarëve për Jugosllavisë...

Anton Marku: Kosova, 'Mini Shengeni' dhe taksa

‘‘Mini Shëngeni’’ duket të jetë një ndër përpjekjet e para serioze në dekadën e fundit. Ajo ka filluar të hedhë hapat e parë në realizimin e një ëndërre që mund të ketë karakter rajonal, por që në mënyrë konkrete e promovon elementin evropian të integrimit mes njerëzve, kombeve dhe shteteve. Kundër kësaj ideje janë kryesisht...

Frank Shkreli: 10 vjet pa Ambasadorin Lublin Dilja

10-vjetë më parë, kaloi në amshim Ambasador Lublin Dilja, anëtar i çmueshëm i trupit diplomatik shqiptar dhe mik i përzemërt i të gjithë atyre që erdhën në kontakt me të ndjerin Dilja.  10-vjet më parë, Shqipëria humbi njërin prej përfaqsuesve diplomatikë më të papritueshëm të saj.  Ish-ambasadori...

Gani Mehmetaj: Fantazma e Jugosllavisë e ka mbërthyer trurin e shqiptarit

Sulmi i kryeministrit të Shqipërisë ndaj partive politike e institucioneve në Dardani, i mbështetur nga analistët mercenarë të televizioneve të Tiranës,  me ngjanë në sulmet e Enver Hoxhës e të komisarëve partizanë  kundër   "kokëderrave kosovarë" , që nuk bindeshin se ata serbët i kanë vëllezër.  Partizanët  shqiptarë  e çarmatosen...

Frank Shkreli: Kur kryeministri i Shqipërisë fajësonte diasporën shqiptare në Amerikë

Duket se “minishengeni ballkanik” që po promovohet me entuziazëm nga Kryeministri i Shqipërisë dhe nga Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, e ka ngritur kaosin e rëndë të politikës kombëtare në një nivel tepër të rrezikshëm për interesat e Shqipërisë, të Kosovës dhe të shqiptarëve, në përgjithësi.  Kjo politikë e ndjekur nga Kryeministri ...

Xhelal Zejneli: Mefistofeli i Ballkanit dhe Minishengeni

Në të ashtuquajturin mini Shengen, marrin pjesë:- shqiptarët, dhe- sllavët e jugutSikundër shihet, në takimet e mini Shengenit, shqiptarët marrin pjesë me popujt, me të cilët historikisht kanë qenë në konflikt. Me sllavët e jugut, d.m.th. me serbët, me malazeztë dhe me sllavo-maqedonasit, shqiptarët edhe sot janë në konflikt...

Gani Mehmetaj: Pse i pëlqen Rama kombmohuesit Andriç, Kusturica dhe Bregoviç

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, i veçoi tre kombmohuesit: Ivo Andriçin, Emir Kusturicen e Goran Bregoviçin, për hatër të Beogradit. A ia kanë thënë kryeministrit se Ivo Andriçi, jeniçer serb, i lindur në Bosnjë e Hercegovinë nga nëna e babai kroat, e mohoi kombin e vet, u bë serb sepse i dhanë privilegje e poste diplomatike...

Nikë Gashaj: Minishengeni ballkanik, eksperiment politik

Integrimet ekonomike-politike janë të datës së re. Së pari Inicijativa Qëndrore-Europiane, ka zënë fill nga Quadrigonalia (Italia, Jugosllavia, Hungara dhe Austria) e themeluar më 1989. Gradualisht ajo është zgjerua dhe me disa shtete të tjera. Mirëpo, nuk ka arrijtur rezultate të dëshirueshme...

Aleks Kapllaj: Komunizmi si nazifashizmi!

Me 19 shtator te 2019, pak muaj me pare, parlamenti evropian miratoi rezoluten: RENDESIA E KUJTESES EVROPIANE PER TE ARDHMEN E EVROPES, duke denuar njekohsisht te dyja ideologjite, qe shkaterruan shume vende te saj gjate luftes se II-te boterore, nga nazifashizmi dhe per gjysme...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Luigj (Louis) Zanga - Nderi i Kombit

Njëra prej gazetave më të mëdha të Gjermanisë, Suddeutsche Zeiting, e cila botohet në Munich të Bavarisë, njoftoi lajmin për vdekjen e ish-gazetarit dhe analistit të njohur shqiptaro-amerikan, Luigj (Louis) Zanga -- Nderi i Kombit -- më 22 Nëntor, 2019.  Luigj Zangën, unë e kisha koleg dhe bashkpuntor...

Frank Shkreli: Vit i zi për lirinë e shprehjes në trojet shqiptare

Viti 2019 po përfundon si është më zi për lirinë e fjalës, për lirinë e të shprehurit dhe për lirinë e medies në përgjithësi, anë e mbanë trojeve shqiptare.Janë tri ngjarje, vetëm të javëve të fundit të këtij viti, që e bëjnë 2019-tën, një vit që nuk u jep nder pushtetarëve shqiptarë në Tiranë as atyre në Prishtinë...

Fritz Radovani: At Justin Rrota

At Justin RROTA sivjet ka dy pervjetor: Asht le me 1889, e ka vdekë me 21 Dhjetor 1964.Në 1902 hyni në kolegjin Françeskan të Gjuhadolit në Shkoder. Me kenë se në 1907 kje keqsue me shndet, nuk mujti me vazhdue studimet teologjike në Vienë. U pat kthye në Shkoder dhe Rrubik...

Elvi Sidheri: Princesha Iliro-Maqedonase Cynane, Amazona e vërtetë

Shumë nga ne kemi dëgjuar për Amazonat mitike, por pakkush sakaq ka dëgjuar për mishërimin e mirëfilltë të këtyre krijesave mitologjike, Princeshën Iliro-Maqedonase, guximtaren e paepur Cynane, për të cilën do të flasë ky shkrim.Siç dihet nga burimet antike, mes Dardanisë dhe Maqedonisë...

Fritz Radovani: Mark Gjomarkaj trim si zana

1944 NANDOR, një muej mundimesh që nuk besoj se persritet ma në Shqipni!Më tregonte Kapiten Mikel Pjeter Prennushi, (pra, Daja im) per një takim të Tij të fundit me Major Mark Gjomarkaj, Mikun e vet trim dhe besnik... Djali i Gjonit Markagjonit, me të gjithë vllaznit e motrat.., të një fidanishtes herojsh që Shkodra...

Thanas Gjika: Larg indiferencës

Qëndrimi që mbajmë këto ditë ndaj kërkesës së Z. Agron Tufa, drejtor i “Institutit të Studimit të Krimeve të Komunizmit”, për doreheqje nga detyra dhe kërkim të strehimit politik në Zvicër, tregon se cilës mendësi i përkasim.Ata që e mbrojnë këtë intelektual të shquar dhe shkrimtar të talentuar...

Aleks Kapllaj: Shqipëria do të ringrihet nga Solidariteti

Solidariteti mbarekombetar i te gjithe shqiptareve, kudo qe jetojne, si edhe ai nderkombetar i shume vendeve te Bashkimit Evropian: Italia, Greqia, Franca, Gjermania, Zvicera, Kroacia, Bullgaria, Serba e Rumania etj, dhe me gjere, Izraeli e Amerika e Turqia, qe u shfaq, per vendin tone, mbas tragjedise se termetit...

Frank Shkreli: 'Sot heshtja mbaron – Serbia të kërkojë falje'

Ndërkohë që presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq u angazhua, paturpësisht, ditët e fundit – me rastin e 19-vjetorit të Masakrës së Reçakut -- se “çdo ditë do të përsëris së masakra e mbi 40 shqiptarëve civilë të pafajshëm të Kosovës, ishte një mashtrim dhe një krim i fabrikuar” -- në Hot të Malësisë së Madhe...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese