E merkure, 28.02.2024, 11:08 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2011

Viti 20011 shënoi përkeqësimin e përgjithshëm të jetës në Kosovë. Rënia ekonomike u shoqërua me rënien morale, frustrimin e skajshëm, si rrjedhojë e një udhëheqjeje...

Kadri Mani: Shpotia mujore kosovare!

Vizita e Edi Ramës në Prishtinë, helmoi keqas zemrat e demokratëve kur e shikonin ashtu me hapakëmbas e hapashalëthit e tija prej të krisuri mental; por kjo zymtësi nuk...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (I)

Ka kaluar një kohë nga iniciativa për dialog teknik me Serbinë,e shtruar në tavolinën për bisedime në Bruksel, duke u përpjekur të gjenden zgjidhjet për çështjet “teknike”...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (II)

Kam kryer Mejtepin dhe një gjsymë Medrese që nga mosha ime e re 6-vjeçare, suparet e librat fetarë në gjuhën turko-arabe: Elifin, Elhamin, Tebaren, Kacemen, Fezariatin...

Kadri Mani: Sejdi Gashi, përparimtar

O tek-o len dielli-o e praron hana O Sejdi Gash-o ma nuk-o ban nana! Pedagogu po i merr fëmijët përdore Paska shkruar-o dhe tekste shkollore!...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (I)

Thonë se çdo e keqe ka edhe një të mirë dhe anasjelltas. Kjo u provua në rastin e arrestimit të Blerim Kuqit. Në vendimin e tij për ta varrosur të vërtetën, që, padyshim...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (III)

Takimi i së martës me kongresmenët amerikanë Traficant dhe Dioguardi i ka dhënë fund demagogjisë së Majkos për Kosovën, por edhe politikës zyrtare të Tiranës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora