E merkure, 22.05.2024, 04:19 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Heroi Metush Krasniqi – Dajkoci

E diele, 02.10.2011, 02:54 PM


Kadri Mani

 

Heroi Metush Krasniqi – Dajkoci

 

19.8.1928 - 15.10.1986

 

O tek lenë delli-o e praron-o i hana

Metush Krasniq-o ma nuk-o ban nana!

 

Diplomoi n’Shkollën Normale t’Gjakovës

O për t’i edukue-o bre fëmijët e Kosovës!

 

Mësues i shkollës në Shipashnicë t’Epërme

I frymëzuar nga veprimtarët e LNDSH-së-e!

 

Themeloi organizatën "Partia Revolucionare

O për Bashkimin-o bre të Trojeve Shqiptare!

 

O themeloi-o edhe këtë shkollë-o tetëvjeçare

Për mbarëvajtjen-o bre të arsmit t’shqiptarëve!

 

Kishte shok-o bre edhe Ismajl-o Dumoshin

Këta dy strategë-o bre që nuk e kishin shoqin!

 

O ngritën taktikën-o bre edhe strategjinë-e

O për ta zhbërë-o bre atë ish-Jugosllavinë-e!

 

O kush është sot Cana-o e ku është Dushku[1]

O nuk përmenden më-o as m’sa kali e mushku!

 

Personalitet-o bre me vizione kombëtare

O kishte përvetësuar-o rininë universitare!

 

O i patundur-o me shokë-o e sikur Kala

Ishin Hasan, Skënderi-o e Rexhep Mala!”

 

Kush i tha stop shpënguljes-o për Turqi-e

Atdhetari trim- bre bacë Metush Krasqniqi-i!

 

Ai kishte synim emancipimin dhe përsosjen

O Sabile Basha-o ia paska hulumtue dosjen!

 

O të gjitha këto Tushit po i dukeshin pak-e

Propozon formimin e Formacionit ushtarak-e!

 

O po e mbulonte sektorin-o të agjit-propit

O fort mirë-o po i dinte-o djallëzitë e popit!

 

O Metushi po shkruante sa më shumë trakte

O se ç’po e stilizonte-o gjendjen-o me fakte!

 

O kush me i shtypë-o e kush me i shpërnda-e

O po gëzimi i madh-o bre po deri në hava-e!

 

O na e kanë marrë-o bre krejt-o Toplicën

O dhe fshi-o krejt magjet-o edhe kalanicën!

 

O paskanë thanë se edhe tepricat me i dhanë-e

O këtë Jugosllavinë-o bre për ta rimëkambë-e!

 

O paskanë thanë se Tito edhe Jugosllavia

O po e duan Kosovën-o ma fort se Shqipnia!

 

O dhe Metushi-o sa fort-o qenka përpjekë-e

Për të sqarue-o se s’krahasohet nana me njerë-e!

 

O po mbajnë-o takime-o flasin e pinë kafe

O po bledhin pare-o për me ble shaptilograf-e!

 

Sejdi Kryeziou, Qemajl Kallaba e Memet Ajeti

Mark Gashi, Osman Krasniqi e Metë D.Nuredini

 

O po shkruajnë proklamata-o për kryengritje

O vëllezër kosovarë ngrituni se s’ka ma pritje!

 

Të bajmë yrysh-o edhe t’ua marrim-o hakun

O derisa dalëngadalë-o nuk na e kanë pi gjakun!

 

O sa s’na e kanë pi gjakun-o bre këto thithëlopa

O mbase bahet bujë-o dhe na përkrahë-o Evropa?

 

O po kundër rendit okupues-o bre  n’Jugosllavi-e

O edhe bashkimin e Kosovës-o bre me Shqipni-e!

 

Metushi në mungesë t’flamurit kombëtar kuq e zi-e

Ai me dorën e vet e kishte vizatuar shqiponjën aty-e!

 

Dykrenore e kishte prerë duke e vënë si flamur-e

Në mbledhje që i mbante n’ilegalitet improvizue!

 

E në mbledhjet jepej betimi i anëtarëve t’organizatës

O e shkohej në luftë-o bre sikur në kopsht të parajsës!

 

E anëtarët merrnin pseudonimet n’veprimtari ilegale

O të frymëzuar sikur harabelët n‘pranverë plot ideale!

 

O masat torturuese-o që u zbatuan në hetuesi-e

O i përballoi-o Metush Krasniqi me shokët e tij-e!

 

Me rastin e arrestimit të tretë rrëfen bacë Metushi

Në burgun e Kamenicës më morën në pyetje treshi

 

O aty e njoha ma përfër-o katilin dhe mizorin

O dhe lagshtija-o ma kishte bllokue kraharorin!

 

Natën më merrnin n’pyetje gjithëfarë beteri

Më sillnin me dajak, me kërbaç e shufra hekuri!

 

Pas dërrmimit e rraskapitjes më hidhnin n’birucë-e

N’qeli kishin sistem uji akull më pikon dhe ngucë-e!

 

Në sallën e gjykatës publiku u tmerrua fort jo pak-e

O trupi i Bacë Metshit-o bre seç ishte i larë në gjak-e!

 

O prangat e hekurta t’rënda 25 kilogram t’mundueshme

Futeshin n’mish e shkaktonin dhimbje të padurueshme!

 

Kur hapi trastën e ndrrësave bashkëshortja Havisha

Pa tmerrin me sytë t’gjakosura nga çorapet te këmisha!

 

Organizata “Partia Revolucionare për bashkimin e

Tokave shqiptare me shtetin amë” ishte me famë-e!

 

O çka po i thoshte-o bre babai i vet-o Asllani

Përpara shtëpisë-familjes-zotit-o ashtë Vatani!

 

O gardiani Zymber Zymberi-o bre qoftë i true

O Metush Krasniqin në qeli-o po e mbyti në drue!

 

Shkolla fillore "Metush Krasniqi" Roganë – Albumi

Vizatojnë-pikturojnë yllka-fatosa dituaria rrjedh si lumi!

 


[1] Cana Periqi e Dushk Ristiqi dy udbashë antishqiptarë(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora