E diele, 16.06.2024, 12:14 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Drillon= Drini i Bardhë e Drini i Zi

E enjte, 16.06.2011, 07:57 PM


Nga festivali ndërkombëtar të manifestimit ''Drini Poetik'' në Prizren

 

Kadri Mani

 

Drillon= Drini i Bardhë e Drini i Zi

 

Është lumë që përshkon Rrafshin e Dukagjinit

Drini buron rrëzë malit nga gurra e Rusolisë

Shkëmbenj që ruajnë çdo portret të një trimit

Edhe nuk do durojnë shpendkeqet e rusofilisë!

 

E shpellës së Radavcit, 586 m lartësi mbidetare

Krijon edhe një ujëvarë t’bukur para se t’zbresë

Ku t’parët tanë jetonin-punonin me t’larta tipare

Ndërkaq fqinjët e kolona pestë na prenë n’besë!

 

Ura mbi Drinin e Bardhë u shemb, humbën lidhjet

N’rrafsh ku bashkohej afër qytetit të Kukësit të Ri

Sunamet e katastrofat ndodhën tronditjet-dridhjet

Edhe livadhet tona njomake sot na i lërojnë do thi!

 

Vërshejnë dy drinat, Ereniku, Lumbardhi gjarpëron

E Skëndërbeut ia lanë e freskon gjymtyrët Ujëvara

Pas ikjes ujqërve çdo çakall e shpendkeqe përgjon

Kreshnikët kanë temperaturë për dy drinat e ndara!

 

Si sot gjakmarrja e hakmarrja si dukuri historike

Lidhja e Shkrimtarëve po e organizon festivalin

Ka pasoja më pak negative se hakmarrja politike

Enver Bytyçi na porosit:gishtin kokës për idealin!(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora