E premte, 19.07.2024, 07:09 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Rama apo Basha?

E premte, 06.05.2011, 07:23 PM


Rama apo Basha?

 

Nga Kadri Mani (etnike@gmail.com)

 

I egri apo i buti, bisha apo njeriu, fëtyra e nxirë apo fëtyra e mirë, bizoni apo insani, i huaji apo shqiptari?

Të nderuara zonja e zotërinj, kolege e kolegë, Rama përfaqëson të kaluarën gjakatare, kurse Basha përfaqëson ardhmërinë: ata që nuk janë daltonistë, dhe ata që nuk ia kanë shitur shpirtin djallit, këtë e shohin fare mirë.

Të jeshë sot enverist, domethënë të jeshë rrenacak e gjakatar. Kurse të jeshë demoktat, je properëndimor, dallimi: lindja e ngricave dhe e akullnajave, dhe perëndimi i bardhë.

 

Nga na erdhi Pavarësia?

 

Kush na njohi e kush kurrkushi nuk po na njeh, mids tyre, Serbia e Spanja fashiste:

 

Shqiptarët në Luftën e Sanjës: dhe Spanja nuk po e njeh pavarësinë e Kosovës!?!

 

Lista e vullnetarëve shqiptarë në luftën qytetare të Spanjës

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

Të rinjët shqiptarë në luftën e Spanjës (1936) të rradhitur si ushtarakë në radhët e Brigadave Inernacionale.

 

Lista nuk është e plotë dhe pjesëmarrësit janë raditur sipas ABC-së

?        Asim Vokshi komandat i batalionit "Garibaldi"

?        Daut Muço(Podgorani)

?        Dhimitër Kosta

?        Emrush Myftari

?        Faik Dardha

?        Hulusi Spahiu

?        Ibrahim Kurani

?        Iljaz Pashaj

?        Justina Shkupi

?        Kostë Kolombo

?        Mane Nishova

?        Mehmet Shehu

?        Musa Kame (Fratari)

?        Petro Marko

?        Qamil Sherifi

?        Ramiz Varvarica

?        Sabri Lumani kryeredaktor i revistës Vullnetari i Lirisë Spanjë, 1937

?        Skënder Luarasi

?        Stefan Duni

?        Stivens Thanasi

?        Shaban Basha

?        Teni Konomi

?        Thimio Gogozoto

?        Urfi Agolli

?        Veli Deda

?        Xhafer Miraka

?        Xhelal Abaz Bajrami (Çami)

?        Xhemal Kada

?        Ymer Puka

?        Zef Hoti

?        Zef Prela

?        Zihni Muço

?        ....

Kjo faqe është ndryshuar për herë te fundit më 16:17, 19 Shtator 2010.(Vota: 14 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora