E enjte, 25.07.2024, 10:34 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Noeu shqiptar /Sali Berishës/

E marte, 22.02.2011, 08:03 PM


Kadri Mani

 

Noeu shqiptar

/Sali Berishës/

 

Pastaj Perëndisë iu kujtua Noeu

Që është popullor si Skënderbeu

Që ish me të gjitha gjallesat në arkë

Perëndia fiku tërmetin, shtroi darkë

 

Por jo edhe për të djallit argatë

Ti arrite në majat e larta Ararat

Kështu pas dyzet ditësh hape dritaren

Ta solli pëllumbi gjethin sihariq çaren

 

Noeu del nga arka adhuron Perëndinë

Këtë hare Kosova fare qartë po ndinë

Leshatukja me këlyshët vebër-shurdhë

Në ciatje mjerane pa gjellë-ujë shpurdh(Vota: 8 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora