E hene, 04.12.2023, 02:48 AM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Protestat i përgatitën socialistët me fqinjët tanë shovenistë rretherrotull

E diele, 23.01.2011, 07:58 PM


Protestat i përgatitën socialistët me fqinjët tanë shovenistë rretherrotull

 

Nga Kadri Mani

 

Lajme

 

Shqipëri: Prokuroria urdhëron arrestimin e 6 anëtarëve të Gardës

 

Tiranë E shtunë, 22 Janar 2011

 

Në Shqipëri një ditë pas ngjarjeve tronditëse të pasditës së djeshme, ku si pasojë e përplasjeve mes policisë dhe manifestuesve të opozitës mbetën të vrarë tre civilë dhe afro 60 të tjerë, qyetarë dhe punonjës policie u plagosën, sot gjendja në rrugët e kryeqytetit është e qetë, ndërkohë që tensioni politik mbetet i lartë.

Prokuroria ndërkohë njoftoi se ka urdhëruar që në orët e para të mengjesit të sotëm arrestimin e 6 anëtarëve të Gardës së Republikës, mes të cilëve edhe drejtues të saj nën akuzën e "vrasjes në rethana të cilësuara të më shumë se një personi, tejkalim kompetencash, dhe shpërdorim të detyrës". Sipas Prokurorisë policia ende nuk i ka bërë arrestimet. Qeveria njoftoi në mbrëmje se ka vendosur të shpërblejë me një rrogë shtesë të gjithë punonjësit e gardës dhe me katër rroga ata që mbetën të plagosur.

Ndërkaq opozita dhe qeveria kanë shkëmbyer akuza të ashpra. Kryetari socialist tha sot se qeveria "dënoi me vdekje manifestuesit", duke ju referuara edhe pamjeve të transmetuara nga televizioni "News 24" në të cilat dallohen të shtëna nga oborri i godinës së qeverisë. Kryeministri nga ana e tij akuzoi kryetarin socialist si "drejtuesin dhe organizatorin e një përpkeje për grushtshteti, për pushtimin e kryeministrisë", duke shtuar se ajo "ka angazhuar element kriminalë e trafikantë të paguar për të ushtruar dhunë ndaj institucioneve".  Kryeministri deklaroi se "kushdo që do të guxojë të prekë instituciont do të marrë përgjigjen e merituar". Ai ftoi qyetarët shqiptarë që të mërkurën t'i bashkohen një manifestimi në Tiranë për të protestuar kundër dhunës.

Komente

E shtunë, 22 Janar 2011Xhevahir Gradica (Durres)

Prokuroria ka te drejtat qe i jep ligji. Garda eshte vendosur ne ato institucione te cilat jane jetike per ekzistencen e shtetit. Shqiperia vuan nga pavaresia dhe profesionalizmi ne organet e drejtesise. Kjo rrezikon denimin e çdokuj mjafton te mbyllen hesapet e ngjarjes se 21 janarit. Me mire njerez te padenuar per krimin sesa denim i padrejte. Nuk duhet luajtur me imazhin e mire qe ka krijuar Garda dhe policia, ndryshe rrezikojme te kthehemi ku nisi permbysja sistemit komunist.

 

E shtunë, 22 Janar 2011 Kadri Mani (Prishtinë)

 

Nuk ishte tejkalim kompetencash as shpërdorim i detyrës, por mbrojtje e domosdoshme

 Ato banda u panë me brirë bizonësh, dhe Garda pandehi se bizonët e dresuar nga Kryebioni Edi Rama, kanë dalë nga kopshti zoologjik, dhe në mbrojtje të domosdoshme, i qëlluan, dhe këtu s’ka asnjë përgjegjësi.

Kësaj i ka paraprië shtypi i erdhë e shtypi i zi në përgjithësi, në veçanti shkarravinat në internet, agjencitë e turpit të Çamërisë e të Pashtrikut... të gjithë soacial-fashistët gjithandej... Rexhep Qosja me Revolucionin e Vonuar Demokratik dhe me lakejt e tij... Hashim Thaçi i cili shkonte te Berisha dhe e propozinte Ramën për kryeminiastër! Jakup Krasniqi, i cili e dekron Rexhep Mejdanin për merita! Mujë Rugova, i cili kundërshtarin e Dr,. Ibrahim Rugovës, Adem Demaçin,  e nderon me TITULLIN “DOCTOR HONORIS CAUSA”!

Edhe të huajt, ajo xhagajdurja sllovene, e cla ende nuk është distancuar nga policia e vet fashite, e cila vriste kosovarët!

Të lirohen 6 policët e Gardes dhe të shpëblehen për qënderesën heroike.

 

NË EMËR TË POPULLIT SHQIPTAR

(Gjarpëri goditet në kokë- popullore)

 

Protestat e sotme në Tiranë, janë të organizuara nga Beogradi, në Përvjetorin e 5-të të vdekjes së Dr. Ibrahim Rugovës, sikur edhe më parë më 2 Korrik e me 7 Shator; përmes bandës së vet shtashtëkokëshe: Arta Dade-Edi Rama-Erion Braçe-Gramoz Ruçi-Sabit Brokaj-Skënder Gjinushit-Spartak Ngjela.

Ministri i Rendit të rrezikojë ta tejkalojë masën e kompetencës dhe t’i godasë në kokë këto 7 koka të rrëmbyera dhe bandën e tyre përreth- me rrezik që pastaj të japë dorëheqje.

Kadri Mani

21.1.2011(Vota: 34 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora