E merkure, 31.05.2023, 09:01 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Trojka nga kolona e pestë: Gramoz Ruçi-Preç Zogaj-Spartak Ngjela

E enjte, 17.02.2011, 08:58 PM


TRADHTARË SHQIPTARË

 

OREKSET E TYRE POLITIKE I ÇUAN NË TRADHTI

/Trojka nga kolona e pestë: Gramoz Ruçi-Preç Zogaj-Spartak Ngjela/

 

Nga Kadri Mani

NË DITËN E PAVARËSISË SË KOSOVËS?

 

TA FESTOJMË BASHKË 3-VJETORIN E SHTETIT TE PAVARUR TË KOSOVËS

FEDERATA PANSHQIPTARE VATRA DHE BASHKËSIA SHQIPTARO-AMERIKANE NË NEW  YORK ME RRETHINA DO TË MBLIDHËN TË PREMTËN MË 18 SHKURT PËR TË FESTUAR PAVARESINË E KOSOVËS. BASHKOJUNI DHE JU FESTËS!
ARGETON GRUPI “KASTRIOTI”: GËZIM NIKA, MORENA REKA, VASIL MARKU E TË TJERË.
Kremtimi organizohet ditën e Premte më 18 shkurt 2011, në orën 6 e 30 të mbrëmjes,
Vendi i organizimit është restoranti “MAESTRO’S”.
DERI TANI SHOQATAT I KANË TËRHEQUR BILETAT, POR KUSH NUK ËSHTË I ORGANIZUAR ME SHOQATAT DHE NUK KA BILETË,  MUND TË PARAQITET  TEK MAESTRO’S 30 MINUTA MË HERET.

Në tryezën te gazetari Blendi Fevziu në mesnatë më 27 janar 2011 tok me një grup përfaqësuesish të partive politike për vijimin-mosvijimin e protestave agresive ë Tiranë, ju Preç Zogaj ishit në anën e agresorëve antishkombëtarë!

Dhe ju e quajtët veten politikan me vizion!! Dhe ju “garantonit” se “homazhet” e të premtës më 28.1.2011, do të ishin të qeta!?! Dhe unë po pajtohem se mund të ishin të qeta, dhe ju agresorët do të përfitonit me “zemërbutësi” duke kapitalizuar edhe agresivitetin e skajshëm të bandave tuaja!?!

 

Le të vriten për karrigen e Spartak Ngjeles 13.000 shqiptarë!!!

 

Jua vura Ftesën e Pavarësisë të Kosovës nga Amerika, juve tri shëmtyrave të ndyera, që lexuesit e ndershëm të mashtruar nga propaganda juaj social-fashiste, vrik të këndellën, e të ju ikin, me përbuzje, duke jua pështyer fëtyrat tuaja- pështymore!!!

Në kohën kur Vuk Jeremiq çirret se nuk e njeh Kosovën, edhe ju i dilni krah shkjaut të shkinës, he të gjithëve tok ju marrtë plumbi i martinës! Ju të pa fe e të paatdhe: a e dini pse keni le!?!

Si s’keni pikë turpi nga mosha, o ju shosha!!! O bijtë e hutit e shosha të mutit!!!

Dhe në prag të 100-vjetorit të Pavarësisë, hej!?! Sa po ju zgjatë juve adoloshenca e tranzisoni!?!

 

Spartak Ngjela është avokat dhe politikan shqiptar: këtu si dashi para pasqyrës!

Tabela e përmbajtjeve

1 Të dhëna vetjake

2 Edukimi

3 Veprimtaria profesionale

4 Veprimtaria politike

5 Deputet i Kuvendit

6 Romanet

 

Të dhëna vetjake

Datëlindja: 11 korrik 1948 Vendlindja: Tiranë

 

Edukimi

Universiteti i Tiranës, dega Juridik - 1970.

Veprimtaria profesionale

1970: Zyra e Ndihmës Juridike, Vlorë

1972: Prokuroria e Rrethit Durrës

1973: punonjës shkencor në Institutin e Historisë, Tiranë

1976 dhe 1979-1990: dënuar për "Agjitacion e Propagandë" në burgun e Burrelit

1991 e vazhdim: Avokat në Studion e tij Ligjore

Veprimtaria politike

11.03.1997 - 25.07.1997: Ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Pajtimit Kombëtar

2001 - 2003: Nënkryetar i Komisionit të Ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë

09.2005 - 04.2006: Kryetar i Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

12 Dhjetor 2008 - Themelon partinë Ligj dhe Drejtësi

Deputet i Kuvendit

2001-2005 Legjislatura:XVI - Zona zgjedhore:38 - Qarku:Tiranë - Nr. i votave:6297 - Përqindja:51.0%

2005-2009 Legjislatura:XVII - Zona zgjedhore:41 - Qarku:Tiranë - Nr. i votave:5299 - Përqindja:38.1%

Romanet

"Shpella e Vdekjes" "Helena R"

 

Më të poshtër se ju janë elektorati e familjet tuaja nëse nuk ju leçisin

 

Elektorati e familjet tuaja janë më të poshtër se ju, nëse nuk ju braktisin: sepse në çdo datë të rndësishme të Kosovës, ju në koordinim me fqinjët tanë shovenistë, keni bërë nganjë mut të madh në Tiranë: e keni përgjakur Sheshin e Dëshmorëve!! I keni fyer dëshmorët!!

Po jua qes vetëm një pjesë të artikullit nga manifestimi në Shkollën “Zenel Hajdini” në Prishtinë:

Gëzuar festa - Trevjetori i Pavarësisë së Kosovës!!!

 

Nga Fazli Maloku

 

“gjithë shaiptarët kudo që ata jëtojnë. Për këtë arritje të madhe kombëtare ndjehemi krenarë. Lirinë dhe pavarësinë Kosovës dhe popullit shqiptar nuk ia dhuroi askush. Ajo erdhi si rezultat i luftërave dhe gjakut të derdhur për dekada me radhë. Rruga deri te liria e pavarësia e Kosovës nuk ishte e shtruar me lule Dafine, por me gjak e sakrifica të shumta ndër shekuj e për shumë breza e gjenerata. Rrodhën lumenj gjaku anë e kënd Kosovës të dhjetëramijëra djemve e vashave më të mira t'adheut për të arritur liria e pavarësia e Kosovës, të cilën ne sot po e shijojmë. Por edhe pushtuesit nuk ndejtën duarkryq. Për të shuaur ndjenjën e lirisë e të atdhedashurisë së popullit shqiptar, për çlirim e ribashkim kombëtar, që nga viti 1913, kur me vendimin e fuqive të mëdha të Evropës, nga trungu i Shqipërisë Nënë, dhunshëm e padrejtësisht iu shkëputën Kosova e Çamëria, dy krahinat më të begatshme të saj, qeveritë pushtuese gjakatare të Beogradit e të Athinës, hartuan plane në bashkveprim me strukturat ushtarako-policore vrastare e gjenocidale, të cilat vranë e masakruan qindramijëra shqiptarë pa dallim moshe e gjinie, dogjën me zjarr çdo gjë që gjenin përpara, shpërngulën dhunshëm nga trojet e tyre stërgjyshore qindramijëra shqiptarë, për në Turqi, Shqipëri e në vende tjera të botës.”- jo bash “gjithë shqiptarët”! As po e shijomë njësoj lirinë! As e kanë të gjithë nënë Shqipërinë! Këta elementë janë dora e zgjatur, kolona e pestë e pushtuesve!

Dhe kur ne të zhgënjyer në këso situatash nuk e shohim të mundshëm bashkimin kombëtarë, dalin elemntë palngprishës e na hedhin romuze se kinte ne nuk e dashkemi bashkimin!

E tash po e përmbyll me një artikul të plotë, të një bote tjetër nga ju tradhtarët me damkë:

 Rita Saliu: Me fat Kosovë
E Merkure, 16-02-2011, 07:57pm (GMT)

Rita Saliu, William Walker, Adem Saliu 17 Shkut 2008
Rita Saliu, William Walker, Adem Saliu 17 Shkut 2008

 

Uroj që ky përvjetor te jëtë një raport besimi, bashkpunimi kombëtar, i mbështetur ne një qëndrushmëridhe përgjegjësi të lartë etike, atdhedashëse, egzistenciale e morale, që 100 vletori i pavarsisë të na gjejë të bashkuar së paku me një dëshire dhe një mendim për çështjen kombëtare.

Ne themelet e tua Kosove, po të gjurmosh më thell në shekuj janë njolla gjaku të pashlyeshme. Të jemi të kujdesshëm dhe të përgjegjshëm në mbrojtjen e megjës-kufirit. Ti perkulemi Kosovës, gjakut të njom, qe dhimbjet tona të jenë të fundit e turmës.

Dëshiroj dritë nga rezatimi qiellor se malli ma ka mare gojen Kosovë. Me frymën e fundit shtetësi, bardhësi.

 

Me fat Kosovë

 

Te ura për në Çameri

 

takova mretëreshën Teutë

tek priste delegatët e Pavarësisë

derisa Bilal Xhaferi i dhuronte lule

 

me Konstandinin me Doruntinën

te Ura e Shenjtë hidhte valle Rozafa

te Molla e Kuqe priste Nëna Terezë

 

në Kuvendin në Kala te Rozafës

Naimi Fishta Samiu Mjeda Dara 

Skiroi Noli Çabeji Ymeri Poradeci

Rugova

shkruanin ALFABETIN E Lirisë

 

në gjithë boten mblodha lule

në majat e Bjeshkëve te Nemuna

te Molla e Kuqe rruges Egnacia

arrita në Anadoll

 

kalova oqeanet deri në Amerikë  

u ktheva prapë, prapë shkova në Nish

në Kalabri e Sicili

dhe ktheva për në Çamëri

ku me thanë Zara ka mbetur jetime

 

vazhdova të ecja drejt nënës

që më priste buzë detit

për të më kthyer në Dardani

aty ku është ngulitur rrënja

 

 

MEMORIALI I JASHARËVE

 

Zëri i kambanave ushtonte në Prekaz

Ta degjonte bota memece

 

Një flamur, një valle,

një shqiponjë, një vatër

 

dhe gjaku në ballë

dhe plagët në gjoks

 

Dielli e retë

Dëshmitarë të lirisë

 

pranvera do të çelë lulet

në krenarinë e kujtimit

 

Memoriali i Jasharëve

Si Sfinks u bën roje varreve

 

Rita Saliu

Rhode Island, USA

12 Shkurt 2011

Ne Prekaz te Memoriali i Jashareve
Ne Prekaz te Memoriali i Jashareve


Vargje te bukura

 Eduard M. Dilo

16-02-2011, 11:05pm


Vargje te shkruara me dashurine e pa kufi per krejt trojet ku i thone Arberi1 Nje buqete e bukur plot lule shumengjyreshe per Pavarsine e Kosoves tejet te terrorizuar padrejtesisht!
Rrofte Pavarsia edhe drite gjithmone pranvere o Kosova jone martire! 

   

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora