E merkure, 04.10.2023, 09:27 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Sejdi Gashi, përparimtar

E diele, 24.07.2011, 07:51 PM


Kadri Mani

 

Sejdi Gashi, përparimtar

 

1947

O tek-o len dielli-o e praron hana

O Sejdi Gash-o ma nuk-o ban nana!

 

Pedagogu po i merr fëmijët përdore

Paska shkruar-o dhe tekste shkollore!

 

Mësues n’atdhe-o e mësues n’mërgatë-e

O paska bërë-o bre një rrugë-o të gjatë-e!

 

Rrugë-o të gjatë po e qarkullon globin

O për me ia hjekë poullit zgjedhën kobin!

 

O në Gjermani-o ai kur paska migrue

O historia e emigracionit i ka interesue!

 

Viziton qytete-fshatra shtëpi më shtëpi-e

O po ç’po e përpilon-o bre një Monografi-e!

 

O shpërnguljet tona-o gjatë historisë-e

O po i varfnojnë-o trevat e Shqipërisë-e!

 

Sejdiu me aftësi t’mëdha n’nivel mësuesi

I përshtatej aftësive të çdo bashkëbiseduesi!

 

Midis emigrantësh-o nuk shkonte ngjeti

Edhe të painformuarit-o po i bante përveti!

 

O ju rrini bashkë-o e mos shkoni ndojkah-e

Dhe punoni-o aq sa bart bleta-o mbi krahë-e!

 

O bën programe-o ndër më t’mirat kahje

E nga Komuniteti-o po merr-o mirënjohje!

 

O nuk vdes vetëm ajo që nuk harrohet

O andaj çdo shenjë simbol aty kultivohet!

 

O të gjithë janë bërë-o bre poliglotë-e

Që lufta jonë të jetë-o sa më e plotë-e!

 

Trimi i mirë-o bre me shumë-o shokë-e

O po dërgojnë-o para-o me kile e me okë-e!

 

O dirigjenti-o bre po e dirigjon korin

O atje po kultivojnë-o gjuhën folklorin!

 

O mësues Sejdi Gashi-o ti paç-o uratën

Yllkave-fatosave vendlindje jua bëre mërgatën!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora