E premte, 21.06.2024, 07:38 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Në themelet e traditës kombëtare

E shtune, 16.07.2011, 07:58 PM


Kadri Mani

 

NË THEMELET E TRADITËS KOMBËTARE

 

1948

 

O tek len dielli-o e praron-o hana

Burrë Xhafer Lec-o nuk ban ma nana!

 

O Gazetar trim-o nga gurra e provës

O dora e djathtë-o e Ibrahim Rugovës!

 

O punët e tija-o nuk shkuan huq-e

Ju mund ta blini-o librin e kuq-e!

 

Ai s’kish kohë-o të vishej shik-e

Aty e ka trungun-o gjenealogjik-e! 

 

O ngulur n’themele-o të traditës

Ku po merrte fill-o lastari i rritës!

 

Krejt kombëtare edhe shqiptare

O si çdokund që nis me abetare!

 

Aty del jeta-o sikur në pasqyrë-e

Aty po luftohej-o bre çdo mynxyrë-e!

 

Lindje e vdekje-o edhe martesa

Aty merr vrull-o dhe rritet shpresa!

 

Osmani-Hana dhe urat me harqe

Trimat, odat-o me shumë konaqe!

 

O shumë heronj-o dhe heroinat

O aty armikut-o i thyheshin brinat!

 

Aty ka pjesë-o edhe zonja Refike

O  për luftëtarët shoqe edhe mike!

 

Sofra me pite-o dhe me zarzavate

O si në pikë dite-o ashtu n’pikë nate!

 

O Aida, Liridoni si edhe Afërdita

O Kulla ndriçoi-o me të neonit drita!

 

Janë këto dy motra-o me një vëlla-e

Rreze mikpritjesh-o të traditës kala-e!

 

Po luftojnë-o për Kosovë dhe Bosnje

Duke harruar-o shpesh të vetat foshnje!

 

O si i arritën-o gjithë ato suksese prore

Me harmoni t’shkëqyer-o bashkëshortore!

 

O sa të jetë jera-o bre për me-o jetue

Populli shqiptar e boshnjak s’ka me ju harrue!



(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora