E diele, 14.04.2024, 10:37 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Kosova nga Liria deri te Pavarësia

E premte, 23.09.2011, 07:59 PM


Kadri Mani

 

24 marsi 1999:

Kosova nga Liria deri te Pavarësia

 

O tek len dielli-o e praron-o hana

Bill Clinton-o ma nuk ban-o nana!

 

Bill Clinton-o ma nuk ban nana

O e ka gjoksin-o plot-o nishana!

 

Burri pjekur-o flet-o dalëgadalë-e

O gjeral-o bre mbi çdo gjeneral-e!

 

Jam përgjegjës-o e s’bdj hajgare

S’lejoj katastrofën-o humamnitare!

 

O duart lart-o ju shkie të shkinës

Përmendorja-o në mes t’Prishtinës!

 

Bill Clintoni-o ka një libër te dora

O ç’po dorëzohen-o çetnikët horra!

 

O ç’po dorëzohen-o çetnikët horra!

O do laraska-o dhe do të zeza sorra!

 

O çka të gjeti-o moj Serbi e ngrata

O në Reçak-o mua më gjeti disfata!

 

O në Reçak-o mua më gjeti beteri

Stop!- më tha-o bre Wiliam Woker-i!

 

Baje bythën ti-o dhe në Pashallëk ik-e

Po m’kërcënon-o Madeleine Albright-e!

 

O hiç më pak Toni Bleri edhe Klark-e

Me bisht-o nën shalë Serbia nëpër sokak-e!

 

O po i digjen kazermat-o bre sikur eshka

O nëpër rrugë tanket-o i ngelen si breshka!

 

O t’lemeritur shkiet shuajnë zjarrin me kova

O se ç’po iu kujtohet-o bre Ibrahim Rugova!

 

O tash e mori vesh-o bre bota-o dembele

O se ç’domethënie kishin-o entet paralele!

 

O kanë mendua-o se ato lehtë i pezullojnë-e

O kokat e nxehta tash s’po dinë kah shkojnë-e!

 

O pati mes nesh-o bre shumë-o munafika

O se ç’po i zbulon-o pisat bre kjo Amerika!

 

O dhe i ka vue-o bre nëpër lista të zeza

O që nga Topëica-o bre deri te Preveza!

 

O te dy palëve-o keq bre iu doli pazari

O po ju ka prish pun-o ai Adem Jashari!

 

O Shabani e Hamza-o po i rrinë ngat-e

O me mitraloza-o bre edhe me nagant-e!

 

O kërokojmë falje-o nga ata që s’i përmenda

O po merret vesh-o se të gjithë-o janë breda!

 

O ish përplasje-o midis qytetërimit shqiptar-e

O në anën tjetër-o bre të serbëve-o barbarë-e!(Vota: 9 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora