E diele, 14.04.2024, 08:56 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Anestezist Meha Rexhepi

O tek len dielli-o e praron-o hana Mehedin Rexhep-o ma nuk ban nana! E kanë dërgue-o djalin n’Mejtep-e Po e përballonte-o fort me gazep-e!...

Kadri Mani: Atdhetarja Hyrije Hana

O tek lenë dielli-o e praron hana Hyrije Hanë-o ma nuk ban nana! O kjo Hyrija-o lulja e blinit Qe bashkëshotja e Ali Boletinit!...

Kadri Mani: Vlerësim dinjitoz me kompetencë

Analisti i hollë kombëtar-ndërkombëtar, zotni Enver Bytyçi, në librin e vet prej 291 f., arriti suksesin e vet zenitor në përimtimin e veprimtarisë të Kryetarit tonë legjendar Dr. Ibrahim Rugova...

Kadri Mani: Hajdutët janë Socialistët

Fort i nderuari zotni Arsen Arseni (në je emër apo pseudonim, e nuk po ta di as moshën as kulaifikimin, as prejardhjen?), por ti je në rrugën e drejtë të së vërtetës, i orientuar...

Kadri Mani: Rama apo Basha?

I egri apo i buti, bisha apo njeriu, fëtyra e nxirë apo fëtyra e mirë, bizoni apo insani, i huaji apo shqiptari? Të nderuara zonja e zotërinj, kolege e kolegë...

Kadri Mani: Mirë se erdhe...!

O tek len Dielli-o e praron hana Zonjën Jahjaga-o nuk e ban ma nana! O Ajo u lind-o në fillim t’pranverës Bletë-o mbi lule-o në puhizë t’erës!...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011

Në një shkrim gjithë respekt për Presidentin Rugova, Pacolli nuk harron të thotë, madje më shumë se një herë, "me gjithë gabimet e bëra nga Rugova...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011 (II)

Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përhershme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës sonë të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora