E enjte, 30.11.2023, 06:32 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Xhelal Zejneli: Kadri Mani - i pavdekshem ne historine e kombit arbnor

Te nderuar drejtues te Zemres Shqiptare,Vajtja ne amshim, perkatesisht ne perjetesi e atdhetarit te flakte shqiptar - Kadri Manit, paraqet nje humbje te madhe per kombin tone. Vepra e Tij patriotike do ta beje Ate te pavdekshem ne historine e kombit arbnor. Ky martir permasash te medha tere nje jete ia perkushtoi lirise se atdheut dhe drites se kombit...

Kadri Mani: Viti i Ri 1989

Djalthi çuditet me drethinNdër korije e ndër rrethojaDrethi çuditet me djaloshinÇ’bukuri me t’u marrë goja! Atmosferë dimri natyra grishFjetat stolisur në mes një bredhSajat rrëshqasin punë s’ju prishThagmë![1]-lezeti zemrat jua dredh! Era e malit të paska praruarVrapo nipçe ti me një yryshPishë me borë e fat ngarkuarHapekrahë të pret yt gjysh! ...

 

Kadri Mani: Kujtimet e mia për Haxhi Krasniqin

Me te madhin, me te devotshmin, me patriotin e zjarrte, folkloristin, humanistin e humoristin Haxhi Krasniqi, takime apo kontakte rasti mund te kemi pasur edhe me pare neper mbledhje te ndryshme, por starti i madh ka qene ne veren e vitit 1966: Isha ne Kursin Pedagogjik ne Prizren, ne rikualifikim per mesues, sepse paraprakisht kisha mbaruar shkollen Ekonomike, seksionin administrativ ne Gjilan.Haxhiu yne punonte ne Bibloteke: i afert me te gjithe ...

Ilmi Veliu: Kokën lart (Kadri Manit)

Kokën e mbajte lartë, prej ditës kur u lindeTradhëtarin, armikun, po edhe mikun, e bindeDhe u plasi truriUa mbushe sytë me lotPër ty kësulëbardhinQë u rrite në këtë tokë.Aty, ku të ra koka, trupin e ngriteAmanetin e të parëve, në zemër e ruajte.Qëndrove ballëlartë, kundrejt armikut ...

Xhafer Leci: Atdhetari i pavdekshëm, Kadri Mani

Lajmi për amëshimin e atdhetarit të madh, mikut tim të mirë, Mr.. Kadri Mani, më tronditi shpirtërisht. Të mërkurën në mëngjez, së bashku me djalin e bacës Kadri (Yllin me familje), udhëtuam nga Shtutgarti në Prishtinë. Vizitën e parë e bëra në Familjen Osmani, me ç`rast u shpreha ngushëllimet familjes si dhe bëra homazh personal mikut tim, tashmë, të ndjerë Kadri Osmani-Mani. Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës, me rastin e vdekjes të veteranit të arsimit dhe të burgjeve jugosllave, Kadri Mani ...

Safet Hyseni: Kadri Mani idealist që i mbeti besnik Shqipërisë Etnike

Disa thonë se vdiq Kadri Mani! Unë se them dot, për këtë s’kam guxim as që ta përmendi, dhe nuk ka kush të më bind se Ai vdiq! Atdhetari nuk vdes kurrë! Ai nuk ka vdekur, as kombëtarisht dhe as fetarisht (asnga ana e çdo religjioni që ta marrësh). Në çdo religjion thuhet se “ndërrojë jetë” që do të thotë se ai nuk ka vdekur, por kjo nga çdo aspekt është absolute dhe unë nuk e kam ndërmend të them më tepër, sa i përket anës fetare. Nga ana ...

Asllan Dibrani: Kadri Mani - ish i burgosur politik nën regjimin jugosllav - i pa përkulur!

Vdekja e Kadri Manit tronditi gjithë rruzullin shqiptar, ku ndihet fryma e kombit shqiptar, aty ku ka aromë të Shqipërisë etnike, aty ku lulet i mbolli Kadri Mani për një Shqipëri të bashkuar. E tronditi botën shpirtërore të krijuesve në frymën kombëtare, na tronditi ne ish të burgosurve politik për çështjen kombëtare, qe në kazamatet serbe ndamë një mollë në 4 vende! Kadri Mani la zbrazëtira në krijimtarinë e tij, si ...

Telegram ngushëllimi nga Halit Elshani

E nderuara familje e KADRI MANIT, në emër timin, familjës sime dhe në emër të: Shoqatave të dala nga lufta me seli në Bruksel, në emër të Rezistencës Kombetare Shqiptare « Enver Hadri » të Kosovës me seli në Mbretërinë e Belgjikës, pranoni ngushëllimet më të sinqerta për vdekjen e publicistit, shkrimtarit të përvujtur nëpër kazamatët e burxheve ish Jugosllave i cili as një herë nuk iu përul regjimit sllavo-komunist.I nderuari mr.KADRI, nuk qenka lehtë të shkruajsh telegram ngushllimi ...

Agim Gashi: Lavdi veprës së Kadri Manit!

Kadri Mani lindi më 23 janar 1937 në fshatin Makresh i Ulët, Bashkia e Artanës.Shkollën fillore, katër klasë i kreu në vendlindje, ndërsa prej klasës së pestë mësimet i vijoi në fshatin Perlepnicë duke përfunduar klasën e tetë privatisht në Prishtinë dhe Gjilan. Shkollën e mesme ekonomike pa shkëputje nga puna, si arsimtar përcolli rikualifikimin në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prizren, u diploma në Fakultetin Filologjik në drejtimin Gjuhë dhe Letërsi Shqiptare në Universitetin e Prishtinës më 2.7.2003...

RRUGË TË MBARË DHE PAÇ URATEN I PAHARRUARI KADRI MAN PRISHTINA

Të nderuar lexues të ZemraShqiptare e të ShqiperiEtnike:I dashuri ynë, Heroi i Kosovës, i paharruari Kadri Mani na la. Sot në mëngjes erdhi nga zemra e Kosovës–Prishtinë, lajmi për ndarjen e tij nga jeta.Iku Kadri Mani. Dhe iku, siç qendroi plot 75 vjet në të gjallë. Iku i papërkulur dhe duke qeshur, duke shkruar, duke bere shaka plot humor me shokët dhe miqtë. Asnje çast dhe asnje fjalë nuk na e tha për vete, për shëndetin e tij...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 3/2012 (III)

Shqipëria është një, por kur dëgjon politikanët, qytetarët dhe diplomatët e huaj duket se kemi të bëjmë me të paktën me pesë Shqipëri të ndryshme: një që lulëzon, rritet e begaton (qeveria), një që rënkon, e sëmurë dhe e varfër (opozita), një e zhgënjyer nga jeta dhe politika, pafuqi për ndryshim dhe pa shpresa të mëdha për të ardhmen (një shumicë qytetare), një që ka lindur përmes dhimbjes dhe është mallkuar të ketë këtë fat (pesimistët e zhgënjyer), një që ka forcë e vitalitet ndryshimi, që meriton një të ardhme ...

Kadri Mani: Besim Beqja është Tradhtar Teneqja

Në lajmet e mbrëmjes të orës 19 e 30, Besim qyqi përkrah qeverinë antikombëtare, në të cilën jetojnë keq: pensionistët, infalidët e luftës!!Me përkrahjen e privatizimit, Besim qyqi na tregoi hapur se është pjesëtar i krimit të organizuar ekonomik e politik, tregtisë me narkotikë e me qenie të gjalla njerëzore!Njësoj Ismet Beqiri këto ditë po i jepte intervistë tradhtarit Baton Haxhiut, ku bluajti e çka nuk bluajti ...

Kadri Mani: Më shumë se Lafen dua drejtësinë!

Të nderuara lexuese, të nderuar lexues, me kolgun Emil Lafe ka dekada që jemi njoftuar në Tiranë, e kam vizituar edhe në shtëpinë e tij, dhe e kam ftuar në një kafe në shtëpinë tonë në Prishtinë, kur e kam pyetur në e njeh Dr. Sabit Ukën?-“Jo, nuk e njoh, kush është ai!?Për lexuesit e painformuar duhet të sqaroj se i ndjeri Dr. Sabit Uka ka shkruar për Topëicën dhe për Sanxhakun e Nishit koplet veprash me titull DËBIMI: dëbimi i shqiptarëve nga trojet e veta, nga Toplica dhe nga ...

Kadri Mani: Hasanrama bashkëpunon me harama!

“Kemi gabuar fort që të parin nuk e kemi vra Ibrahim Rugovën”-(Sami Dërmaku) shfrynte mllefin pas çlirimit në odën tonë në Prishtinë):-“Dy vila ia fali kush të m’i hjekë-(likuidojë) dy nga më të mëdhenjtë”- (Sabri Maxhini-Noovosella, krahas Samiut.- kurse vite me radhë Sabri Novosella propagandonte:”Kur ka shkaur Ibrahim Rugova në Zagreb te Tugjmani, Tugjmani i ka thënë:“Na duhet të luftojmë Ibro vëllai?”...

Kadri Mani: Art me erë luleblini

Po fillojmë nga titulli e nëntitulli: ndjesitë, mbresat nga vendlindja, fëmijëria, mikpritja, solidariteti me skamnorët, hija e blinit, flladi i lehtë erakëndës i gjetheve të blinit, ujët e ahishtës është si ilaçi mjekues, tretës! Qumështi i dhisë ilaç për mushkëri, u hoqën dhtë, u hapën dispanzeret kundër tubërkulozit!Çunaku i zgjuar 14-vjeçar, Zeqir Lushaj, përpinë dhe ...

Kadri Mani: Toptani në politikë të frymës së vjetër!

Toptani mashtrues enverist-stalinist i pandreqshëm, kritikon atdhetarin Berisha!Toptani do të bashkohet edhe me Alenacën Kuq e Zi, komuniste, për ta rikthyer prapa Shqipërisnë!Bamir (bakeq!) Toptani si pinjoll i familjes tradhtare, u bë me Edi Ramën ...

Kadri Mani: Reagim për një reagim!

Te gazeta“Bota sot” e datës 21 korrik 2012, f. 13, me mbititull: “Reagim ndaj Fadil Lepajës” dhe me titull: “Shakagji mos bëni shakara!”Jo-shakagji, por-shkaxhinj, FGJSH, Tiranë, 2006, f. 1000; por rrobaqepësit e shefit të fermës së viçave edhe i falet!Zotni Fadil Lepajën e njohim për gazetar...

Kadri Mani: Ban Ki-Moon nuk është i mirëseardhur në Kosovë

Zotni Ban Ki-Moon, konstatimi juj arbitrar se kinse pas luftës (1999) qenkan vrarë 1000 serbë, me aludimin se kinse nga shqiptarët, dhe për këtë shkak qenkan fort të domosdoshme ato 6 mikat tuaja të famshme, që e dëmtojnë integritetin e Ksovës, janë të njëanëshme dhe të pavërteta. Ju ...

Kadri Mani: Tre amerikanë të trashë!!!

Tre amerikanë të trashë: Kajdanova-Delli-Kalluxha, “popullin” serb fort e kanë dashtë!!!Ata tre diplomatë të trashë as e kanë njoftë Kosovën dhe as Serbinë!!Nuk e kanë njohur Bosnjën dhe as Srebrenicën, i madhi Zot jua lashtë bosh kalanicën!!! Juve dhe fëmijëve tuaj!!!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora