E diele, 14.04.2024, 09:19 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Osmani- Mani: Kur sharlatanët merren me gjuhësi!

Për lexuesit e painformuar duhet të sqarojmë që në fillim: nën maskën e “autorit” Prof. Dr. Karlo Buriq-akademik-, kemi zbuluar se fshihet autori i vërtetë me tituj të rremë shkencorë, Prof. Dr. Kapllan Resuli-Buroviq, akademik...

Kadri Mani: Letër e hapur shokut Reshat Sahitajt...

Konflikti im me shokun socialist, Reshat Sahitajn, daton që nga viti 2002, kur e pata botuar dhe reklamuar librin Dr. Ibrahim Rugova Triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!! Këtu pati marrë në thua shoku socialist Reshat Sahitaj...

Kadri Mani: Polemikë me Qosen dhe lekejtë e tij!

Edhe te intervista e Qosjes dhënë për "Zërin e Amerikës", Qosja tani i tërbuar nga humbjet e veta dhe nga sukseset kolosale të Dr. Ibrahim Rugovës dhe të Dr. Sali Berishës, han në dhëmbë e qet vickla prej mushkës xanxare...

Kadri Mani: Ditari i Jetes 2008

Zgjimi në orën 6: e kam për detyrë ta ndez shporetin dhe të shkoj në furrën e hasjanëve “KOSOVA”, që të blej bukë të mbetur! Buka e ftoftë ka qenë 10 centi dhe është bërë 20 centi, nuk e blejmë të nxehtën 45 centi!...

Kadri Mani: Dr. Ibrahim Rugova strateg i paqes dhe i luftes

Dr. Ibrahim Rugova, diplomat vizionar nga një familje rugovase e njohur për atdhetarizëm, baba e gjysh dëshmorë, shkrimtar e kritik letrar, filozof e strateg i paqes dhe i luftës,- e mundi solldateskën serbe dhe e përcolli diktatorin Sllobodan...

Kadri Mani: Hiqni tendencat qe t'i merrni kompetencat!

Nuk pajtohem me Juve as me zonjën Alketa që emri- çifut, “të hiqet nga qarkullimi”, ngase nuk mund të “hiqet” para se të shlyhet nga fjalori (separatist ): ÇIFÚT,~I m. sh. ~Ë, ~ËT. 1. Pjesëtar i një populli, që banonte në Palestinë...

Kadri Mani: Dëshmori Mehë Ramë Uka (1962-1996)

U nisëm me veturën tonë: unë, biri im, Rabiti dhe fqinji ynë Selami Haziri për Mitrovicë. U ndalëm në restorantin “KULLA”: pronari zotni Basri Mustafa na shpjegon se trualli ka 80 ari sipërfaqe: romantikë, mrekulli, fantazi- thagmë...

Kadri Mani: Kuzhinieret shqiptare ne Evrope

Humoreskës tonë ia vumë këtë titull nga përzgjedhja e një mori titujsh konkurrues: katër kallakanxhat në kuzhinë! fijeflokësh në vend të fidheve! përse nuk jemi të mirë si në këngë e si në valle? kaçamak shtrigash me thonj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora