E diele, 01.10.2023, 12:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Naser Aliu: E dashura ime

E shtune, 13.02.2010, 08:55 PM


Naser Aliu

E dashura ime
Bashkëshortes G.C.A.

Shikim mbi shikim,
palosa
Shtresë – shtresë

Dëshira të flakta mbi qëllime të zjarrta
rendita
Palë-palë

Premtim mbi pretim
shtresova
një mbi një

Drithërimë mbi drithërimë
shpresë mbi shpresë 
çiltëri mbi çiltëri
murova

Fjalë mbi fjalë
dhe
ndjenjë mbi ndjenjë
ndërmjet radhëve
plot ngrohtësi!

Atë ditë shtatori të vranët
Të mora për dore 
ëmbëlsisht
e hyre në kasollen time
krenare 
me kurorë dafinash 
dhe shih, palëtuam tok në perandorinë sublime:

përkëdhelje mbi përkëdhelje
shtresuam

Puthje mbi puthje
vendosëm

Ëndërr mbi ëndërr
e afsh mbi afsh
valë-valë
emocionet 

Vetëm me dy lëndë ndërtimi e dashur:
Respekt dhe pasion
me pasion dhe respekt 
ngritëm Kështjellën e Dashurisë
Pëllumbesha ime!


(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora