E enjte, 07.12.2023, 12:49 PM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Dita e dashurisë

E shtune, 13.02.2010, 04:55 PM


Dita e dashurisë
Të rinjëve për Shën Valentinin

Nga  Përparim Hysi

Jam krehur,jam ujdisur si dikur kur kam qenë djalë
Edhe pak jam"kashaisur",si një kalë që pret për shalë
Hoqa vite unë nga supat,s'jam më gjysh,po jam"riosh"
Tani pres të vijnë çupat,për ato jam kthyer"djalosh"

Pres,or pres,po pak si kot, sepse pritja shkoi pak gjatë
Vjen një zogë dhe me një zog;unë po mbeta duarthatë.
Zoga zogun ka për dore dhe zë puthet ashiqare
Unë,dikur,dashkëmbore; mbeta thatë në  rrugë të madhe.

Ta hajë dreqi ,them me vete, a më panë apo s'më panë?
Ata puthen për  7-qejfe(duket njëri-tjetrin "hanë?!")
Ja,ja djali po puth çupën(ku është parë?Në sy të botës!!!)
Mua me gropa ma bën rrugën,se më luajti çargu i kokës.

Ca më"keq?!":çupa puth djalin dhe i hipën kaliqafë
Sado plak,s'e mbaj "inatin";mënd tani bëra "bërdaf!"
Ç'është kështu?U "prish" dynjaja( a dynjanë unë shoh përmbys?)
Të kërcas sheshit sevdaja?Jo.U bë  apokalips!!!

Puthen,puthen dy nga dy, edhe qeshin apo s'qeshin
Ah,më plaçin që të dy!Mua më duket:më përqeshin!!!
Pastaj shkundem,vij në vete(pas kthiellies,vjen gjykimi)
Çiftet puthen për 7-qejfe,se është Shën Valentini!

Është ditë e shënuar,ditë e madhe e dashurisë
Ndaj të rinjtë kanë"harbuar" dhe zënë qielln' e lumturisë
Pa i shoh dhe unë,plaku;(se,ende,mua më sheh syri)
Pak nga pak më ngrohet gjaku(se më zë dhe mua"gripi")

Edhe zë e "kollitem" për një kohë që iku,shkoi
Pak nga"kolla",edhe"mbytem";kush në botë nuk dashuroi?!
Kur shoh puthjet dashurisht,edhe po shkëmbejnë peshqeshe
I  bekoj si babagjysh,unë,plakushi me  shtatë teste.

13 shkurt 2010


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora